Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V budově karvinské radnice se nachází malá expozice historických předmětů

  • Karviná,

Pouze jednou ročně má veřejnost příležitost prohlédnout si osobně historické skvosty, které se nachází v prostorách karvinské radnice. My vám je teď podrobně představíme s místním kastelánem.

Málokdo asi ví, že budova radnice v Karviné-Fryštátě nejenže slouží jako zázemí představitelů města, ale v jejích prostorách, před vstupem na renesanční radniční věž je uschováno i několik vzácných historických předmětů pocházejících ze 17., 18. i 19. století, týkající se města Fryštát, staré radnice Fryštát a blízkého zámku.

Petr Zajíček, kastelán: "Konkrétně tady ve vitrínce máme kus řetězu, kování původního městského pranýře, na náměstí je kopie toho řetězu, na nároží renesanční věže historické radnice, je tam i znak původní znak města, který byl umístěn na kašně. No a máme tam i, a na to odkazují i ty panely, které jsou na stěnách, tak je pečeť města, z nějaké listiny z 18. století. Sama ta pečeť není unikátní, ale je to příklad městské historie, sloužily jako úřední razítko. Co je na ní zajímavé, je ten městský znak."


Znak města se od 16. století příliš nezměnil. Existovaly různé varianty, ale základ znaku, polovina orlice a polovina lipový trojlist, zůstává dodnes.

Petr Zajíček, kastelán: "Vedle je hodinový stroj. To je poslední artefakt, který tady přibyl do této expozice. To jsou původní hodiny z radniční věže. Nejsou úplně původní, ta věž měla zřejmě nějaké starší hodiny, prošla bouřlivými dějinami, několikrát vyhořela, kdysi byla o dvě patra vyšší a my nic nevím o těch starších hodinách. Tento byl na radnici pořízen v roce 1887, sloužil tady přesně 40 let, do roku 1927. Nechali jsme ho v minulém roce restaurovat, vyčistit, aby se mu vrátila původní krása. Je restaurovaný tak, že není funkční. Díly jsme nechali vyčistit, ale některé chybí, aby se ten stroj mohl rozběhnout. Kdyby se nechaly vyrobit díly, které chybí, tak by se mohl rozběhnout. Teď mu chybí kyvadla. Je zajímavý tím, že symbolicky se vrátil na místo, kde 40 let sloužil. Stroj nese stopy čtyřicetiletého provozu, má tam “vyžvějkané” kolíčky toho krokovacího kola, stopy po provazech kyvadel, je to něco, co přímo otisklo ten příběh toho města."

Vedle hodinového stroje je umístěn i malý zvon z radniční věže, pravděpodobně ze 17. století.

Petr Zajíček, kastelán: "Má takovou zajímavost, že byl odlit, aby sloužil jako zvon, který se měl houpat, srdíčko v tom zvonu mělo bít. Ale pravděpodobně v té věži bylo málo místa kvůli různým trámům a přestavbám, takže on má dneska “vykousnutou" hmotu zvenčí, to znamená, že ten zvon byl nakonec zavěšen a sloužil jako cimbál a místo, aby se houpal, tak kladívko do něho bušilo zvenku. Ta díra, která tam je, je poměrně výrazná, to značí, že ten zvon sloužil desítky let. V podstatě byl chvíli před prasknutím než se sejmul."

Zblízka je možné také prohlédnout si ruční práci kovářů, vystaveny jsou čtyři kované dveře.

Petr Zajíček, kastelán: "Je to úžasný příklad kovářské práce, z etapy asi barokní. Čtvercové dveře jsou ze zámku Fryštát, při vstupu na půdu jsou teď jejich kopie. Jsou několikrát předělávané, opravované. Nic bližšího nevíme, protože na konci 18. století byl zámek přestavován Larischy do dnešní podoby. Ty půlkruhové dveře jsou původní od věže. Je to pěkný doklad minulosti, je skoro zázrak, že se ty dveře zachovaly."

Prohlédnout si lidé i originální díl z kašny, který byl měněn za kopii. Ponechal se kvůli stavu dochování. Samotná kašna pochází z 19. století. Všechny historické kousky jsou lidem přístupné jednou ročně a to druhý víkend v září během Dnů Evropského dědictví.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy