Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Představitelé MS kraje, měst a obcí na Karvinsku se prošli pohornickou krajinou

  • Karviná,

Zástupci kraje, měst a obcí Karvinska se zúčastnili komentované prohlídky pohornické oblasti v Karviné-Dolech, která se v příštích letech ožije díky komplexnímu projektu POHO2030.

Co se skrývá v pohornické krajině po stránce přírodních hodnot, ale i kulturně historických, to byl smysl komentované prohlídky pohornické oblasti, které se zúčastnili představitelé kraje, měst a obcí.

Petr Birklen, vedoucí programu POHO2030: "Slibujeme si od toho, že bude odkaz té krajiny bližší i těm, kteří o ní mohou rozhodnout nebo mají pravomoce a taky pro ty, kteří mohou připravovat spolu s námi projekty."

Vysvětlil smysl komentované prohlídky Petr Birklen, vedoucí programu POHO2030 ze společnosti Moravskoslezské Investice a Development a dodává:

Petr Birklen, vedoucí programu POHO2030: "Bude to zaměřeno hlavně na přírodní hodnoty, co tady spontánně vzniklo, když ty plochy tady byly ladem a krajina se proměnila i díky těžbě. Nenavštívíme industriální plochy a provozy důlní, které budou končit. Tam je potenciál na tu přeměnu asi největší, protože ty budou mizet postupně a na jejich místech by měly vzniknout další aktivity, o tom budeme mluvit v kuloárech."

Do lokality mezi Karvinou, Havířovem a Orlovou by se tedy díky programu POHO2030 mohl vrátit život. S navrženou vizí a zpracovanou koncepcí souhlasí téměř čtyřicítka signatářů, zástupci dotčených měst a obcí, vlastníci pozemků a také ředitelé klíčových firem a podniků, kteří na Dole Gabriela 17. července roku 2019 podepsali memorandum o spolupráci na obnově a rozvoji tohoto těžbou postiženého území. Finanční prostředky chce kraj investovat ze svého, ale také pomocí vládního programu RE:START a peněz z EU, která je obnově těžbou zničených území nakloněna.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "My jsme začali iniciovat tyto návštěvy z důvodu toho, že můžeme čerpat výrazné finanční prostředky na pohornickou krajinu a rozhodnout se, co s tímto územím do budoucna. Je to složitější, protože je tady několik soukromých vlastníků, vlastník stát přes Diamo. Jsem rád, že jsme s Diamem uzavřeli memorandum, které umožňuje dát kraji právo veta některým počinům, které by byly v rozporu s naší koncepcí. Připravujeme tady v nejbližší době cyklostezky, chceme tady zřídit ve spolupráci s místními spolky informační stánek, který by měl vzniknout v tomto roce, v budoucnu chceme rekonstruovat bývalý důl Gabriela, který je výraznou kulturní památkou a důkazem hornické činnosti a rádi bychom tam zřídili muzeum a volnočasové aktivity.”

Pozvání k účasti komentované prohlídky přijali i zástupci Karviné.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora: "Jako představitelé Karviné jsme přijali pozvání a jsem rád, že jsme se setkali s lidmi, kteří do projektu zasahují a mluví. Také jsem rád, že tito lidé (možná někteří z nich poprvé) viděli bohatství, které se tu skrývá a doufám, že do budoucna budeme moci společnými silami tuto krajinu přiblížit našim občanům."

Veškeré informace o programu POHO2030 jsou dostupné na webové stránce www.poho2030.czNahlásit chybu

Nejčtenější zprávy