Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Arboristé ošetřili v Karviné památný strom. Uprostřed parkoviště se mu kupodivu daří

  • Karviná,

Arboristé se v Karviné pustili do ošetření památného stromu uprostřed parkoviště poblíž obchodního domu. Tento mohutný krasavec rostoucí ve velmi stresujícím prostředí je navzdory životním podmínkám stále v plné síle i kráse.

Tento dominantní památný Dub letní je takový malý zázrak v Karviné. Roste a mohutní totiž uprostřed parkoviště, jeho stáří se odhaduje cirka na dvě stě let.

Tomáš Trampler, správce zeleně: “Jeho stav je výborný, nicméně v koruně se nacházejí suché větve, podjezdová výška je celkem nepřijatelná."

 Jako první se vylepšovaly půdní podmínky stromu. K tomu využili arboristé pneumatický rýč. Jde o šetrnou unikátní metodu, která neporušuje kořenový systém.

Ondřej Heczko, arborista: "Díky tomuto pneumatickému rýči se rozruší ta zem a může tam pronikat voda i vzduch. Ještě se to vylepšuje dodáním substrátu, tady mají kolegové připravený substrát s kompostem, takže to se potom promíchá v té zemině díky tomu rýči."

Arboristé také zajistili statické zajištění stromu dynamickou vazbou o tonáži osm tun.

Lukáš Křižánek, certifikovaný evropský arborista: "To je normálně lano zašité v horní třetině stromu a bude se kontrolovat co čtyři roky a po 12 letech se vymění. "

Kontroly se provádí pravidelně, v případě, že se na stromu objeví nějaký defekt, bude provedena údržba.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy