Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Historickou kašnu v Karviné čeká kompletní oprava. Vrchní díl obnoví restaurátor v dílně

  • Karviná,

Historickou kašnu v centru Karviné čeká kompletní oprava. Práce práce probíhají na etapy a v souladu s památkáři. Jako první se opravila dlažba, nyní restaurátor odmontoval horní díl kvůli obnově nátěru a zlacení.

Dominanta Masarykova náměstí v centru Karviné, historická kašna, prochází v těchto dnech velkou opravou. Jde o památku, která zdobí náměstí více jak sto let.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Tato litinová kašna byla vyrobena v roce 1900 vídeňskou firmou, to znamená, že kašně je nějakých 121 let. Poslední oprava kašny proběhla v roce 1999."

Oprava kašny probíhá na etapy. Jako první se opravilo okolí kašny, dlažba a schůdky.
Nyní následuje další etapa, u které už nesmí chybět restaurátor kulturních památek. Jak se harmonogram podaří splnit, záleží na technologických pauzách a počasí.

Ondřej Šimek, restaurátor uměleckořemeslných děl v kovu: "Dnešní den byla připravena demontáž té vrchní části, kde bylo pět prvků, z toho tři byly zlacené. To zlacení bude probíhat v dílně, je tam zaručena vyšší kvalita. To zlacení byla nejvíce ohrožené, protože tam stéká voda."

Stékající voda se také podepsala i na opotřebení mís, obnova proběhla metodou tryskání a odstraněn byl i vodní kámen.

Martin Rebro, pracovník Odboru komunálních služeb MMK: "V poslední etapě, kterou budeme dělat v průběhu srpna, se dokončí úprava vnitřního bazénu, vodových pískovců včetně výměny svítidel, to by mělo trvat zhruba týden."

Oprava probíhá v souladu s památkáři. Město na financování opravy podalo i žádost na dotační titul z Ministerstva kultury ČR.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy