Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Historická kašna v centru Karviné prochází kompletní opravou, práce probíhají na etapy

  • Karviná,

Historickou kašnu v centru Karviné čeká kompletní oprava. Práce práce probíhají na etapy a v souladu s památkáři. Jako první se opravila dlažba, nyní restaurátor odmontoval horní díl kvůli obnově nátěru a zlacení.

Dominanta Masarykova náměstí v centru Karviné, historická kašna, prochází v těchto dnech velkou opravou. Jde o památku, která zdobí náměstí více jak sto let.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Tato litinová kašna byla vyrobena v roce 1900 vídeňskou firmou, to znamená, že kašně je nějakých 121 let. Poslední oprava kašny proběhla v roce 1999 a v současné době jsme zahájili opravy, jelikož nánosy, čas a klimatické podmínky udělali své, proto jsme se rozhodli v letošním roce kašnu opravit."

Oprava kašny probíhá na etapy. Jako první se opravilo okolí kašny, dlažba a schůdky.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Museli jsme doplnit kostky dlažební, které nám tam chyběly. Musíme to zaspárovat."

Nyní následuje další etapa, u které už nesmí chybět restaurátor kulturních památek. Jak se harmonogram podaří splnit, záleží na technologických pauzách a počasí.

Ondřej Šimek, restaurátor uměleckořemeslných děl v kovu: "Dnešní den byla připravena demontáž té vrchní části, kde bylo pět prvků, z toho tři byly zlacené. To zlacení bude probíhat v dílně, je tam zaručena vyšší kvalita. To zlacení byla nejvíce ohrožené, protože tam stéká voda."

Stékající voda se také podepsala i na opotřebení mís, obnova proběhla metodou tryskání a odstraněn byl i vodní kámen.

Ondřej Šimek, restaurátor uměleckořemeslných děl v kovu: "Je to klasická metoda, kdy pod tlakem je ten povrch vystaven abrazivním působením písku a tím korozní produkty odstraníte a litinová plocha je připravena na kvalitní nátěr."

Nátěr bude obnoven i na pěti demontovaných dílech.

Ondřej Šimek, restaurátor uměleckořemeslných děl v kovu: "Když se na to člověk podívá v detailu, tak ten vodní kámen a soli jsou ve značné míře. To stékání probíhalo přes to a u ostatních prvků vytéká voda hubičkami, tam je to zasažené jen v těch místech."

Na nátěr použije restaurátor průmyslové a velmi odolné barvy.

Ondřej Šimek, restaurátor uměleckořemeslných děl v kovu: "Odstín barvy je odsouhlasený po konzultacích už předchozím restaurování zástupci památkové péče, v tom barevném pojednání kašny jsme za jedno."
Martin Rebro, pracovník Odboru komunálních služeb MMK: "Po obnově nátěru a zlacení bude kašna zprovozněna. Budeme čekat ještě na nějaké materiály, co se týče elektro vybavení a v poslední etapě, kterou budeme dělat v průběhu srpna, se dokončí úprava vnitřního bazénu, vodových pískovců včetně výměny svítidel, to by mělo trvat zhruba týden."
Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Žádáme občany o shovívavost. Opravdu jsme museli najít takové počasí, aby teploty odpovídaly a kašna mohla být opravena podle odborného plánu."

Oprava probíhá v souladu s památkáři. Město na financování opravy podalo i žádost na dotační titul z Ministerstva kultury ČR.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy