Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Karvinští rybáři uspořádali závody pro děti, sešli se hlavně začátečníci

  • Karviná,

Karvinská organizace Českého rybářského svazu uspořádala pro děti a mládež rybářské závody. Smyslem těchto aktivit je podpořit děti v lásce k přírodě a přilákat mladou generaci k tomuto tichému koníčku.

Je sobota dopoledne a u jednoho z rybníků v Petrovicích se pustily do chytání ryb děti. Mnohé z nich úplně poprvé. Vybavení jim půjčili karvinští rybáři, kteří pro ně po delší době uspořádali rybářské závody.

Pavel Kochan, člen výboru MO Českého rybářského svazu Karviná: "Tady na této vodě to je již tradiční závod, tady se ryby chytají jednoduše, každé dítě si tady nějakou rybičku chytne. Chytají rybky na váhu, dávají do sítky, to se zváží, kdo chytne největší váhu, ten vyhrává."

Organizátoři měli vše připravené, včetně návnad pro ryby.

Pavel Kochan, člen výboru MO Českého rybářského svazu Karviná: "Každý závodník dostal krmení pro ryby, rozmočenou směs a červy. Mohl si přinést i svou nástrahu, pokud má oblíbené, tak si přinesl z domu, třeba kukuřici na kapra, tak mohl si přinést něco vlastního."

Dětem, které chytaly ryby úplně poprvé, se věnovali instruktoři, kteří jim vše vysvětlili a se vším pomohli. Závodů se zúčastnily i děti z DD Srdce.

Pavel Kochan, člen výboru MO Českého rybářského svazu Karviná: "Sešly se tu děti, které jsou vyloženě začátečníci. S pomocí rodičů a našich instruktorů rybářského kroužku nějaké ty základní dovednosti se jim ukážou, jak vlastně mají napíchnout červíka, navázat udičku a jak nějakou rybu chytit.”

Závody si nenechaly ujít i děti, které už zkušenosti s rybařením mají.

Tereza Honiewiczová, závodnice: "Začala jsem chytat, protože mě to začalo zajímat, tak začínám chytat ryby. Už jsi něco chytila za to dobu, co chytáš a co jsi chytila? Třeba největší rybu? Za tu dobu asi kapry, Šedesátku na Lodičkách.”

Šestnáctiletý Daniel Szczur oficiálně začal chytat ryby před sedmi lety. K tomuto rybníku chodí už čtyři roky.

Daniel Szczur, závodník: "Tady jsou TOPové místa. Z druhé strany, kde chytají děti z DD je to náročnější, tam je mělčina, tady je hluboká voda. Já si myslím, že někdy je místo zbytečné, spíš technika lovu na některých místech může fungovat jinak než na jiných. Já při každém náhozu zakrmím. Dělám kuličky, které se rozpadnou o hladinu, dělám do sloupce krmení."

K rybaření ho vlastně přivedla náhoda.

Daniel Szczur, závodník: "Rybařit jsem začal, protože jsem našel pod postelí pruty od taťky a začalo mě to bavit. Je to hodně klidový koníček, lepší než sedět doma, potkáte hodně lidí a takové."

Jediné co rybáře mrzí, je kolísavý zájem dětí.

Pavel Kochan, člen výboru MO Českého rybářského svazu Karviná: "V dnešní době těch lákadel ve formě internetu a her je hodně, takže se potýkáme trochu s nedostatkem dětí v kroužku.” 

Ale zpátky k závodům, po zvážení se ryby pustily zpátky do revíru. Závodu se zúčastnilo celkem 17 mladých rybářů. Ulovili celkem 12,9 kg ryb. První místo zaslouženě vychytal právě Daniel Szczur, s celkovou váhou ryb 3180 g.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy