Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Veřejnost se mohla seznámit se strategickými projekty Karvinska

  • Karviná,

Z Fondu spravedlivé transformace poputuje do Moravskoslezského kraje 18,9 miliard korun.Určeny jsou na strategické projekty, které mají pomoc nastartovat a transformovat region po ukončení těžby uhlí. S projekty, které jsou určeny pro rozvoj Karvinska, se seznámila veřejnost v regionální knihovně.

Veřejnost se mohla v literárním salonku karvinské regionální knihovny seznámit se strategickými projekty, které jsou připraveny zejména pro restartování Karvinska.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Ty projekty jsou náročné, nejsou to projekty za dvacet tisíc, ale jsou to projekty za stovky milionů korun, ta příprava nebude vůbec jednoduchá. Důležité bude, abychom tady na Karvinsku byli jednotní, neházeli si klacky pod nohy, abychom byli schopni ty projekty dotáhnout do nějaké podoby a věřím tomu, že v případě, že se nám ty projekty podaří tady zrealizovat, tak můžeme pracovat na přetvoření toho města. Fond spravedlivé transformace je otevřený, tam budou tématické výzvy, takže pokud budou mít karvinští podnikatelé nějaké nápady, určitě s nimi budeme komunikovat a rádi s nimi dělat třeba na něčem jiném než to, co je dnes vymyšleno."

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "My máme schváleno v rámci Fondu spravedlivé transformace 18,9 miliard Kč a máme vybráno 13 strategických projektů. Nicméně, těch 13 projektů vyžaduje více peněz, předpokládáme, že ne všechny projekty mohou být realizovány.”
Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK: "Bavíme se o 20 miliardách korun, které by měly přijít do našeho kraje, z čehož na Karvinsko by měla směřovat jedna třetina, čili 6-7 miliard korun. Něco půjde na excelenci, tzn. na vysoké školy a něco půjde do staveb. V případě Karviné těch staveb je několik, to jsou stavby tradiční, průmyslové zóny, ať už to jsou Lazy nebo ČSA, pak to jsou stavby památkové, kdy chceme z Gabriely udělat vstupní bránu do Karvinska. Pak je to projekt těch šílených skleníku, který by měl Karvinou nakopnout směrem do zelena, pak je to PODULUPARK, což je soukromý projekt, která zahrnuje širokou škálu různých komponent od stavby nové čtvrti až po energetické věci.”

Jedním ze schválených projektů je výstavba nového centra podnikání, profesních a mezinárodních studií takzvaný Cepis.

Daniel Stavárek, děkan OPF Karviná: "My jsme využili výzvu, která byla otevřena k podání projektu na výstavbu nové budovy v blízkosti OPF, která by měla sloužit jako Centrum podnikání profesních a mezinárodních studií. Je to pokračování mise OPF podporovat všemožně rozvoj podnikavosti a podnikání v Karviné a na Karvinsku, v MSK a tím přispět do transformace MSK a našeho regionu. Věříme, že ta cesta, kterou jsme započali rozvojem Business Gate, rozvojem profesních studijních programů může pokračovat ještě masivnějším rozvojem v novém prostředí. Máme v plánu akreditovat unikátní nové studijní programy, které budou zaměřeny na inovace, na regionální rozvoj, environmentální politiku, což jsou ty oblasti, které tento kraj potřebuje a věříme, že tím přispějeme k tomu, aby k nám chodili noví aktivní studenti, motivovaní studenti a zároveň ti, kteří uspějí ve studiu neopouštěli tento kraj."

Dalším projektům se budeme průběžně v rámci Karvinského expresu věnovat.Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o. - železnice Dolní Lutyně
Dolní Lutyně
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. žel. stanice Havířov, Horní Suchá, Závada
Havířov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Petrovice u Karviné
Petrovice u Karviné
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry