Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V rámci Dnů evropského dědictví přijela na zámek Fryštát hraběnka Thun-Hohenstein

  • Karviná,

O víkendu měli lidé možnost prohlédnout si v rámci Dnů evropského dědictví památky a dostat se do míst, kam se jen tak běžně nedostanou. Tradičně své brány otevřel i zámek Fryštát, který návštěvníkům zpestřil prohlídky i divadelními scénkami, šermem a dobovým jarmarkem.

Karviná se do celoevropského projektu na podporu památek v rámci Dnů evropského dědictví zapojuje pravidelně. Tentokrát tyto dny byly zahrnuty do projektu “Dědictví, které spojuje přes hranici” Je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj Programu Interreg V-A Česká republika – Polsko v rámci Fondu mikroprojektů Euroregionu Těšínské Slezsko.

Josef Woźniak, projektový manažer, pracovník Odboru školství a rozvoje MMK: “V rámci tohoto projektu statutární město Karviná zrekonstruovalo historický kočár, který je k vidění, byly vyčištěny historické gobelíny."

Speciální akce byly pořádány i v loňském roce, kdy lidé mohli vidět speciální kočárovou jízdu. Letos byla hlavním tématem hraběnka Thun-Hohenstein.

Josef Woźniak, projektový manažer, pracovník Odboru školství a rozvoje MMK: "Obyvatelé Karviné a celého příhraničního regionu Těšínské Slezsko vidět příjezd hraběnky Thun-Hohenstein za sestřenicí Larisch-Mönnich."

Divadelní scénky probíhaly nejen při samotných prohlídkách, ale lidé mohli vidět i divadelní ukázku před zámkem a vtipnou ukázku šermování, do které byli zapojeni i návštěvníci.

V rámci projektu byla také zdarma zájemcům nabízena brožurka, která o hraběnce Gabriele Thun-Hohenstein z Velkých Kunčic prozrazovala detaily z jejího života.

Petr Zajíček, kastelán: "Gabriela Thun-Hohenstein byla rozená Larisch-Mönnichová, byla sestřenka hraběte Jindřicha Larisch-Mönnich nebo teta posledního majitele zámku, dcera Eugena Larische. Narodila se sice ve Vídni, ale dětství strávila ve Velkých Kunčicích, dnešním Polsku. Přímo tady ve Fryštátě strávila část dětství, měla tady rodinu, znala zámek Solca."


Lidé si mohli prohlédnout kromě zámku i radnici, kostely a připraven byl i dobový jarmark.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o. - železnice Petrovice u Karviné
Petrovice u Karviné
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. žel. stanice Havířov, Horní Suchá, Závada
Havířov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Dolní Lutyně
Dolní Lutyně
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail