Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Členové KKH Barbora odhalili pamětní desku obětem důlního neštěstí z roku 1990

  • Karviná,

Na budově kompresorovny bývalého dolu Barbora v Karviné-Dolech je nová pamětní deska, která je věnována obětem důlního neštěstí, které se na tomto dole stalo v roce 1990. Při výbuchu metanu tehdy zemřelo 30 horníků ve věku 19 až 45 let a 55 dětí tak přišlo o své táty.

Hornické rodiny společně s krojovanými horníky uctili památku 30 horníků, kteří v roce 1990 zahynuli na Dole Barbora. Pietní akt začal svatou mší v kostele svatého Petra z Alkantary.

Poté se všichni přesunuli do areálu Barbora, kde byla na budově kompresorovny odhalena, a také místním farářem vysvěcena, pamětní deska právě u příležitosti 30. výročí této důlní tragédie.

 I po třiceti letech je to pro všechny stále bolestná vzpomínka.

anketa: kolegové a kamarádi zahynulých horníků: "Kamarádů tady bylo plno, bylo to strašné, co se stalo." "Já jsem tu pracoval dost dlouho, 33 roků, všechny kamarády jsme znal. Byli to jak z rubání, tak z příprav a záchranáři." "škoda, že to tak dopadlo, je to smutný osud, co se stalo." "Prakticky všechny jsem ty kamarády znal."

Prvním ze záchranářů, kteří fárali horníkům na pomoc, byl i Luboš Civín.

Luboš Civín, pamětník, bývalý záchranář: "Byla to moje četa, moji kluci tam zůstali tři. Tak jsem šel s prvním sledem, našli jsme tři živé, zbytek už byl mrtvý, pak se už dál organizovali další záchranné akce. Jeden černý den báňského záchranářství."
Jan Kavka, předseda Kroužku krojovaných horníků Barbora: "Je to vzpomínka, aby se na to nikdy nezapomnělo. Všichni víme, že šachty se zavírají, dlouho tady nebudou a kdo ví, jak dlouho zůstanou kroužky. Nám tam taky zůstal kamarád, je to těžký."

Pamětní deska byla odhalena za podpory Nadace OKD, města Karviná a dalších. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy