Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Karviná v Týdnu sociálních služeb ocenila nejlepší sociální pracovníky

Karviná |

Vedení Karviné ocenilo dvě sociální pracovnice a jednu dobrovolnici za práci v sociální sféře a to v rámci Týdne sociálních služeb. Tato tradice má za úkol vyzdvihnout práci obyčejných lidí, kteří vykonávají záslužné neobyčejné věci.

V Obecním domě Družba se konalo slavnostní ocenění tří osobností v sociální oblasti. Ocenění se udělovalo v kategoriích Registrované sociální služby, návazné služby a dobrovolnická činnost. Vybrat ty nejlepší není pro sociální komisi jednoduché.

Martina Smužová, vedoucí Odboru sociálního MMK: "Klíč je velmi složitý, protože každý pracuje v jiné oblasti, podílí se jiným systémem a přitom to ocenění dostane jen jeden z té kategorie. Obecně se díváme na to, co o něm navrhovatel napíše, jak tuto práci vnímáme a podle toho sociální komise rozhoduje."

První oceněnou a to v kategorii registrované sociální služby je paní Irena Šafářová. Oceněna byla za celoživotní práci, obětavost a srdce, se kterým paní Šafářová vykonávala svou profesi sociálního pracovníka v Novém domově.

Irena Šafářová, oceněná osobnost v sociální oblasti: "Já jsem to vůbec nečekala, protože lidí pracujících v pomáhajících profesích je tolik úžasných že to ocenění by si zasloužili všichni. "

Paní Šafářová vykonávala tuto profesi dlouhých 42 let, ze začátku pod Okresním ústavem sociálních služeb. Za celou dobu poznala stovky seniorů, prožívala s nimi jejich radosti i starosti. Práce s lidmi byla podle ní těžká, ale smysluplná a krásná.

Irena Šafářová, oceněná osobnost v sociální oblasti: "Do prvního zaměstnání jsem nastoupila na konci 70 let, (to je čas, co)..v době, kdy nebyly ani mobilní telefony, ani sofistikované sociální programy, takže to bylo hektické, mnohdy dobrodružné. Ta práce vás naučila obrovské pokoře, respektu k lidem. Přišla jsem do kontaktu s lidskou bolestí, s tím, jak jsou starší lidé omezení. To je věc, která se do vás nesmazatelně zapíše. Nádherná práce, až má slzy v očích a neměnila bych a můžu vám říct, že kdybych dnes měla zvolit své budoucí povolání, zvolím stejně. Být zase sociálním pracovníkem."

Druhou oceněnou a to v kategorii Návazné služby, kam patří spolky, kluby a neziskové organizace, je paní Blažena Monczková ze spolku onkologických pacientů Onko Naděje Karviná. Paní Monczková je zakládající členka spolku, který funguje nepřetržitě dvacet let. Zajišťuje bezchybný chod organizace, stará se o finanční rozpočet a hlavně dodává všem členům a členkám potřebnou naději, pozitivní myšlení a stará se o smysluplné naplnění a zkvalitnění jejich životů.

Blažena Monczková, oceněná osobnost v sociální oblasti: "Děkuji, co můžu jiného říct, vážím si toho, samozřejmě. S tím zdravím jsem na tom dobře, tak můžu pokračovat a budeme pokračovat určitě."

Paní Monczková oficiálně založila spolek v říjnu roku 2001, její práce pro léčené a vyléčené onkologické pacienty ale začala dříve. Od začátku práci pro spolek vykonává společně se třemi dalšími kolegyněmi, které byly také u zrodu této organizace. Práce ji nesmírně baví a i když léta přibývají, síla ani elán pokračovat neslábne.

Blažena Monczková, oceněná osobnost v sociální oblasti: "My si nemůžeme naříkat, nás podporuje město, Nadaco OKD a spoustu jiných dotací jsme dostali. Tím klubem prošlo za ty roky 150 lidí. My jsme jezdili na přednášky nebo jsme je dělali ve školách, dnes už to mají v osnovách. My jsme se vzdělávali a pak jsme ty informace předávali dál, to byl jeden důvod a druhý a ten nejhlavnější - setkávat se. Setkávat se. Že bychom se bavili o těch nemocech, to ne, každý chtěl spíše zapomenout. Zážitkové záležitosti byly nejdůležitější a to se nám hodně dařilo. Já si myslím, že jsem tu zůstala, abych to dělala. Protože mi v tom roce, když jsem byla já nemocná, zemřel bratr na tu samou nemoc a to chtělo ty lidi nějak povzbuzovat a dávat jim naději. A myslím si, že spoustě lidem, kteří přišli a věděli, že tady jsme, i dvacet let po nemoci nebo více nemocech, že to pomůže."

V pořadí třetí a poslední oceněnou a to v kategorii za výkon dobrovolnické činnosti byla oceněna slečna Klára Balážová. Tato usměvavá mladá dobrosrdečná dívka rozdává pozitivní energii a optimismus převážně pacientům na LDN, dříve i v Orlové a klientům Oddělení sociálních lůžek v Nemocnici s poliklinikou v Karviné-Ráji. Ocenění ji překvapilo a velmi si ho váží.

Klára Balážová, oceněná osobnost v sociální oblasti: "Jsem strašně vděčná, za tu nabídku, tu možnost, kterou jsme dostali na Střední zdravotnické škole v Karviné."

Slečna Balážová je dobrovolnicí od roku 2017, poprvé svůj volný čas věnovala pacientům v rámci projektu Setkavárna, kde s úsměvem rozdávala pacientům kávu. K tomu přidala svou dobrou náladu a smích při společném povídání, hraní společenských her a dalších aktivitách Dobrovolnického centra Adry. Je připravena být vždy tam, kde je potřeba, v rámci nouzového stavu se třeba ochotně zapojila do pomoci s nakupováním seniorům domů.

Klára Balážová, oceněná osobnost v sociální oblasti: "Mám ráda staré lidi, hodně mám ráda staré lidi. Přijde mi, že je v nich jak minulost, tak budoucnost, vnímají ten svět jinak než my a přijde mi, že se z toho můžeme poučit, řeší jiné věci než dnešní mládež, což mi vyhovuje. Rozhodla jsme se investovat svůj čas a čas sama do sebe a přišlo mi to jako nejlepší cesta. Někdy tady jsem čtyři hodiny, někdy čtvrt hodinku. Hlavně… já si nepovídám, oni si povídají. Většinou přijdu s tématem o počasí, jak se dneska máte a buď se rozmluví sami, tak pochopím, že si chtějí povídat. Nebo se nerozmluví tak poděkuji a odejdu. Pro mě je hlavní, ať je ten člověk v komfortní zóně, takže záleží vždy na nich, na pacientech.” 

Každá oceněná obdržela pamětní list Rady města Karviné, kytičku a dárky.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Jsem rád, že se po delší době můžeme potkat a že se může bilancovat. Sociální služby jsou nedílnou součástí našeho města a všichni lidé, kteří pro sociální služby ať už v jakékoliv oblasti dělají a dělají hodně dobrou práci a já bych jim chtěl za to poděkovat. my jsme delší dobu byli v covidovém stavu a nemohli jsme se potkávat a zrovna sociální pracovníci v té zlé době pomohli a za to jim patří velké dík.” 

Slavnostní ocenění proběhlo v rámci společného setkání účastníků komunitního plánování a bylo doplněno kulturním programem. V rámci týdne sociálních služeb proběhly otevřené pracovní skupiny, dny otevřených dveří a také miniveletrh sociálních služeb.

Nahlásit chybu


VIDEO: Bobr zůstal uvězněn v čistírně odpadních vod, vysílené zvíře vysvobodili hasiči

Dnes 10:41 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Hasiči mají na kontě další zachráněné zvíře, tentokrát bobra, kterého uvěznila usazovací nádrž čistírny odpadních vod v Ostravě-Kunčicích.

Bezmála 100 metrů vysoká věž Dolu Lazy je připravena k odstřelu

Dnes 11:26 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V sobotu v 10 hodin by se podle všech předpokladů měla poroučet k zemi betonová skipová věž bývalého Dolu Lazy v Orlové. V okolí už jsou připravené plochy, ze kterých bude moci odstřel sledovat i veřejnost.

Teplárna Frýdek-Místek vyrábí teplo už jen z biomasy a plynu

Frýdecko-Místecká teplárna definitivně odešla od spalování uhlí. Nově vyrábí teplo pro domácnosti a další odběratele už jen z biomasy a zemního plynu. Tímto krokem se završil proces ekologizace teplárny, zahájený v roce 2021.

V Opavě přes léto opravují komunikace a poškozené dlažby a revitalizují zeleň

Včera 19:28 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opava prochází různými úpravami. Ve městě se zkrášlují záhony, opravují chodníky, komunikace a poškozené dlažby. Další zastávky městské hromadné dopravy pak chrání ptáky před nárazy do skel nové polepy.

Letní kino si Novojičíňáci užívají dva týdny v zahradě Slunce

Přestože areál letního kina v Novém Jičíně už před několika lety zalila voda okrasného vodního prvku, o zážitek z filmových večerů pod širým nebem lidé ochuzeni nejsou. Také letos se dva týdny venkovního biografu odehrávají v zahradě Nového Slunce.

Na opevnění Velká Šance připomněli historii ochrany hranic Slezska a pokřtili knihu

Velká sláva se konala na hraničním opevnění Velká šance v Mostech u Jablunkova. Se svými vojsky se tam setkali těšínský kníže Adam Václav a uherský velmož Juraj Thurzo.

V Mošnově chce stavět BMW. Zastupitelstvo schválilo prodej pozemků v průmyslové zóně

O mošnovskou průmyslovou zónu má zájem další silný investor. Jde o známého výrobce automobilů společnost BMW, která chce v Mošnově provozovat logistické centrum. Investice prý přinese stovky pracovních míst.

Stavba nového sběrného dvora běží podle harmonogramu. Hotová bude do listopadu

Včera 19:41 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě-Kylešovicích pokračuje stavba nového sběrného dvora. Vzniká na ploše o velikosti 6 a půl tisíce metrů čtverečních, bude největší ve městě a umožní tak i zpracování velkoobjemového odpadu a suti z domácností.

Studénka zřídí dětskou skupinu, žádá o státem nabízenou dotaci

Nedostatek míst v mateřské škole chtějí ve Studénce vyřešit provozem dětské skupiny. Její zřízení by měla z velké části pokrýt dotace. Podání žádosti o státní podporu schválili zastupitelé.

Původní zděné autobusové zastávky v Ostravě-Porubě procházejí rekonstrukcí

Původní zděné autobusové zastávky v Porubě jsou po letech v neutěšeném stavu. Postupně proto projdou revitalizací. První z nich, která se změnila v umělecké dílo, je zastávka Jana Šoupala.

Lidé opět obdivují květinovou louku před havířovskou nemocnicí

Nemocnice v Havířově i v letošním roce nechala před hlavním vstupem vysadit květinovou louku. Ta hraje doslova všemi barvami a nečekaně na ní vykvetly i slunečnice.

Mládež je nadšená z nových trampolín v areálu minigolfu, který prochází celkovou modernizací

V Havířově se povedl další velký projekt v rámci participativního rozpočtu. Areál minigolfu prošel celkovou modernizací. Mládež má největší radost z nové sestavy trampolín.

Stonavská pouť 2024

Včera 14:45 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Máří Magdalénská pouť opět návštěvníkům nabídla bohatý dvoudenní program. Na své si přišly všechny věkové generace.

Zaproszenie na 77. Święto Góralskie w Jabłonkowie

Trzydniowe Gorolskie Święto w Jabłonowie odbywa się co roku w pierwszy sierpniowy weekend i jest częścią Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Polsce. Dlatego program jest wzbogacony o występy zespołów z różnych części świata.

Areál minigolfu v Havířově se rozrostl o trampolíny, veškerá sportoviště vznikla z PARO projektů

V Havířově se povedl další velký projekt v rámci participativního rozpočtu. Areál minigolfu prošel celkovou modernizací. Mládež má největší radost zejména z nové sestavy trampolín.

Obec zajistila na Těrlickou přehradu nové odpočinkové molo

Lidé, kteří si přijdou odpočinout k Těrlické přehradě mohou využít nového mola. To se v těchto dnech montuje a už brzy bude přístupné. Na molu je možné se opalovat, posedět nebo z něj po žebříku sestoupit do vody.

Karviná v Týdnu sociálních služeb ocenila nejlepší sociální pracovníky
Vydáno 16. října 2021 13:40, Karviná, Monika Danková
Vedení Karviné ocenilo dvě sociální pracovnice a jednu dobrovolnici za práci v sociální sféře a to v rámci Týdne sociálních služeb. Tato tradice má za úkol vyzdvihnout práci obyčejných lidí, kteří vykonávají záslužné neobyčejné věci.

V Obecním domě Družba se konalo slavnostní ocenění tří osobností v sociální oblasti. Ocenění se udělovalo v kategoriích Registrované sociální služby, návazné služby a dobrovolnická činnost. Vybrat ty nejlepší není pro sociální komisi jednoduché.

Martina Smužová, vedoucí Odboru sociálního MMK: "Klíč je velmi složitý, protože každý pracuje v jiné oblasti, podílí se jiným systémem a přitom to ocenění dostane jen jeden z té kategorie. Obecně se díváme na to, co o něm navrhovatel napíše, jak tuto práci vnímáme a podle toho sociální komise rozhoduje."

První oceněnou a to v kategorii registrované sociální služby je paní Irena Šafářová. Oceněna byla za celoživotní práci, obětavost a srdce, se kterým paní Šafářová vykonávala svou profesi sociálního pracovníka v Novém domově.

Irena Šafářová, oceněná osobnost v sociální oblasti: "Já jsem to vůbec nečekala, protože lidí pracujících v pomáhajících profesích je tolik úžasných že to ocenění by si zasloužili všichni. "

Paní Šafářová vykonávala tuto profesi dlouhých 42 let, ze začátku pod Okresním ústavem sociálních služeb. Za celou dobu poznala stovky seniorů, prožívala s nimi jejich radosti i starosti. Práce s lidmi byla podle ní těžká, ale smysluplná a krásná.

Irena Šafářová, oceněná osobnost v sociální oblasti: "Do prvního zaměstnání jsem nastoupila na konci 70 let, (to je čas, co)..v době, kdy nebyly ani mobilní telefony, ani sofistikované sociální programy, takže to bylo hektické, mnohdy dobrodružné. Ta práce vás naučila obrovské pokoře, respektu k lidem. Přišla jsem do kontaktu s lidskou bolestí, s tím, jak jsou starší lidé omezení. To je věc, která se do vás nesmazatelně zapíše. Nádherná práce, až má slzy v očích a neměnila bych a můžu vám říct, že kdybych dnes měla zvolit své budoucí povolání, zvolím stejně. Být zase sociálním pracovníkem."

Druhou oceněnou a to v kategorii Návazné služby, kam patří spolky, kluby a neziskové organizace, je paní Blažena Monczková ze spolku onkologických pacientů Onko Naděje Karviná. Paní Monczková je zakládající členka spolku, který funguje nepřetržitě dvacet let. Zajišťuje bezchybný chod organizace, stará se o finanční rozpočet a hlavně dodává všem členům a členkám potřebnou naději, pozitivní myšlení a stará se o smysluplné naplnění a zkvalitnění jejich životů.

Blažena Monczková, oceněná osobnost v sociální oblasti: "Děkuji, co můžu jiného říct, vážím si toho, samozřejmě. S tím zdravím jsem na tom dobře, tak můžu pokračovat a budeme pokračovat určitě."

Paní Monczková oficiálně založila spolek v říjnu roku 2001, její práce pro léčené a vyléčené onkologické pacienty ale začala dříve. Od začátku práci pro spolek vykonává společně se třemi dalšími kolegyněmi, které byly také u zrodu této organizace. Práce ji nesmírně baví a i když léta přibývají, síla ani elán pokračovat neslábne.

Blažena Monczková, oceněná osobnost v sociální oblasti: "My si nemůžeme naříkat, nás podporuje město, Nadaco OKD a spoustu jiných dotací jsme dostali. Tím klubem prošlo za ty roky 150 lidí. My jsme jezdili na přednášky nebo jsme je dělali ve školách, dnes už to mají v osnovách. My jsme se vzdělávali a pak jsme ty informace předávali dál, to byl jeden důvod a druhý a ten nejhlavnější - setkávat se. Setkávat se. Že bychom se bavili o těch nemocech, to ne, každý chtěl spíše zapomenout. Zážitkové záležitosti byly nejdůležitější a to se nám hodně dařilo. Já si myslím, že jsem tu zůstala, abych to dělala. Protože mi v tom roce, když jsem byla já nemocná, zemřel bratr na tu samou nemoc a to chtělo ty lidi nějak povzbuzovat a dávat jim naději. A myslím si, že spoustě lidem, kteří přišli a věděli, že tady jsme, i dvacet let po nemoci nebo více nemocech, že to pomůže."

V pořadí třetí a poslední oceněnou a to v kategorii za výkon dobrovolnické činnosti byla oceněna slečna Klára Balážová. Tato usměvavá mladá dobrosrdečná dívka rozdává pozitivní energii a optimismus převážně pacientům na LDN, dříve i v Orlové a klientům Oddělení sociálních lůžek v Nemocnici s poliklinikou v Karviné-Ráji. Ocenění ji překvapilo a velmi si ho váží.

Klára Balážová, oceněná osobnost v sociální oblasti: "Jsem strašně vděčná, za tu nabídku, tu možnost, kterou jsme dostali na Střední zdravotnické škole v Karviné."

Slečna Balážová je dobrovolnicí od roku 2017, poprvé svůj volný čas věnovala pacientům v rámci projektu Setkavárna, kde s úsměvem rozdávala pacientům kávu. K tomu přidala svou dobrou náladu a smích při společném povídání, hraní společenských her a dalších aktivitách Dobrovolnického centra Adry. Je připravena být vždy tam, kde je potřeba, v rámci nouzového stavu se třeba ochotně zapojila do pomoci s nakupováním seniorům domů.

Klára Balážová, oceněná osobnost v sociální oblasti: "Mám ráda staré lidi, hodně mám ráda staré lidi. Přijde mi, že je v nich jak minulost, tak budoucnost, vnímají ten svět jinak než my a přijde mi, že se z toho můžeme poučit, řeší jiné věci než dnešní mládež, což mi vyhovuje. Rozhodla jsme se investovat svůj čas a čas sama do sebe a přišlo mi to jako nejlepší cesta. Někdy tady jsem čtyři hodiny, někdy čtvrt hodinku. Hlavně… já si nepovídám, oni si povídají. Většinou přijdu s tématem o počasí, jak se dneska máte a buď se rozmluví sami, tak pochopím, že si chtějí povídat. Nebo se nerozmluví tak poděkuji a odejdu. Pro mě je hlavní, ať je ten člověk v komfortní zóně, takže záleží vždy na nich, na pacientech.” 

Každá oceněná obdržela pamětní list Rady města Karviné, kytičku a dárky.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Jsem rád, že se po delší době můžeme potkat a že se může bilancovat. Sociální služby jsou nedílnou součástí našeho města a všichni lidé, kteří pro sociální služby ať už v jakékoliv oblasti dělají a dělají hodně dobrou práci a já bych jim chtěl za to poděkovat. my jsme delší dobu byli v covidovém stavu a nemohli jsme se potkávat a zrovna sociální pracovníci v té zlé době pomohli a za to jim patří velké dík.” 

Slavnostní ocenění proběhlo v rámci společného setkání účastníků komunitního plánování a bylo doplněno kulturním programem. V rámci týdne sociálních služeb proběhly otevřené pracovní skupiny, dny otevřených dveří a také miniveletrh sociálních služeb.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000027986/karvina-v-tydnu-socialnich-sluzeb-ocenila-nejlepsi-socialni-pracovniky