Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zastupitelé Karviné se sešli na svém 22. zasedání. Projednávali dotace i nové projekty

  • Karviná,

Celkem 25 bodů projednali v pondělí na svém 22. zasedání karvinští zastupitelé.

Rozhodli například o tom, že ani v příštím roce nebudou občané města platit za svoz odpadů.

OBČANÉ KARVINÉ NEBUDOU ANI V PŘÍŠTÍM ROCE PLATIT ZA SVOZ ODPADŮ

Jan Wolf, primátor Karviné: "Dohodli jsme se na tom, že i v roce 2022 se za odpady platit nebude. Vycházeli jsme z té současné situace, kdy ta ekonomika je hodně nestabilní a lidé budou mít docela velké problémy s nárůstem cen energií, inflace, do toho další vlna covidu, takže jsme jim chtěli alespoň touto formou částečně pomoci. Samozřejmě víme, že to dlouhodobě nebude udržitelné, ale alespoň takto jsme to chtěli vyřešit."

anketa, obyvatelé města: “To je úžasné, když všechno je drahé.” “To je chválihodné od magistrátu města. Já jsem spokojená, ale aby to ti občané taky ocenili, protože ten nepořádek kolem popelnic je, vyvezou odpadky a za chvíli je to tam znovu.”
PROJEKTY CHYTRÁ VOLBA BUDOUCÍ ŠKOLY I a II

Zastupitelé Karviné schválili záměry realizace tří přeshraničních projektů, dva z nich se týkají školství.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora: “Karviná spolupracuje nejen z městem Jastrzębie a to už 26 let, ale dalším partnerským městem je Wodzisław Śląski, který byl možná prvním, se kterým se spolupracovalo mezi těmito dvěma státy a chytrá volba budoucí školy je příprava na budoucí povolání pro naše děti. Výborné je na tom to, že jsou to příhraniční města, která si vyměňují zkušenosti, dnes ta bariéra jazyková není tak velká. Poláci zakládají firmy v Česku, Češi v Polsku, tak samozřejmě tak samozřejmě ta potřeba i na ten český a polský jazyk je tady dosti velká."

S dalším polským partnerským městem Jastrzębie-Zdrój připravuje město projekt v oblasti propagace symbolů a historie měst Karviné a Jastrzębie-Zdrój a to v rámci projektu STREETART.

PROJEKT STREETARTOVÁ SPOLUPRÁCE

Andrzej Bizoń, náměstek primátora: “Možná jste si všimli, že v některých městech a to nejen v ČR nebo v Polsku se v posledních letech připravují moderní fasády některých domů, tak i na institucích nebo veřejných budovách a vesměs v posledních letech to směřuje k tomu, aby ty malby zobrazovaly nějakou historii města, k něčemu, co pojí občany tohoto města. Nám se tento projekt velmi zamlouvá a líbí a první taková vlaštovka je na novém sportovišti, kdy se to pojí s tím, co na tom sportovišti je, takže jsou tam v pohybu sportovci a něco podobného bychom byli rádi připravit pro naše občany."

Zastupitelé se také seznámili s koncepcí zeleně, kterou si město nechalo vypracovat.

Miroslav Hajdušík, náměstek primátora: "Dnes byla schválena koncepce zeleně, která na pět let nám říká, jak bychom měli o zeleň pečovat, co bychom měli vysadit nového."
Lukáš Raszyk, náměstek primátora: "Jsme město opravdu zelené i sama koncepce a zpracovatelé byli mile překvapeni jak zelení jsme. Dali nám různé doporučení, jak se k té zeleni chovat, kde udělat jinou, kde udělat jiný mobiliář. Je to fajn koncepční materiál, se kterým budeme pracovat u dalších investičních a jiných akcích a budeme na něho často navazovat."

Koncepci mohli ovlivnit i sami obyvatelé města prostřednictvím dotazníku a svůj názor vyjádřili i odborníci. V neposlední řadě se také schvalovali dotace do sportu a sociální oblasti.

DOTACE DO SPORTU A SOCIÁLNÍ OBLASTI

Miroslav Hajdušík, náměstek primátora: "My jsme loni slíbili že v době, když v době covidové byly některé služby zavřené, je budeme i přesto dále podporovat. Takže v letošním roce všechny služby dostaly stejné peníze, které na svůj provoz potřebují."

V oblasti sportu se sportovní komise a zastupitelé dohodli na tom, že pokud se rozjedou soutěže a činnosti spolků a oddílů, tak se poměrná část dotací doplatí, což se také stalo.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy