Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na třech historických domech v Karviné se rýsují nové střechy a fasády

  • Karviná,

Rekonstrukce tří historických domů na Masarykově náměstí v Karviné postupuje podle plánu a to i přesto to, že je složité sehnat stavební materiál na trhu. Momentálně probíhají práce na fasádě a střechách domů, práce se ale výrazně posunuly i uvnitř budov.

Práce na opravě tří historických domů, které Karviná odkoupila ze soukromého sektoru kvůli jejich zanedbanému stavu, výrazně pokročily. Nejvýraznější změna jde vidět zvenčí, kdy se rýsují nové fasády i střechy. Pokrok je ale i vidět uvnitř domů, na změny se přišel podívat i primátor města.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Dnes na kontrolním dnu jsme si upevnili termíny, které byly dané, jsem rád, že stavba běží podle harmonogramu, tzn. že někdy v dubnu - květnu by měla být stavba hotová. Stavebníci se výrazně posunuli a to i přes to, že dnes je problém se stavebním materiálem, s pracovní silou, tak na této stavbě se jim to daří vykrýt.” 
Milan Válek, vedoucí projektu: "Co se týká postupu prací tak probíhají práce na fasádě, na domě  č. 33 se dokončuje fasáda, už nastoupil malíř, po dohodě s památkovou péčí máme vyvzorkovanou barevnost a provádíme malby, rádi bychom ji ještě letos finalizovali.”

I na zbylých dvou fasádách probíhají dokončovací práce na štukových prvcích. Na domě č.33 je také dokončená střecha s atypickými prvky.

Milan Válek, vedoucí projektu: "Jsou to prvky, které klempíř částečně vytváří na dílně. Musí to být člověk znalý řemesla, je částečně problém najít člověka, který umí doplnit ty historické prvky, ale věděli jsme, že nás to čeká, takže dopředu jsme se na to připravovali. I na ostatních střechách jsou historické prvky, které se snažíme zachovat, takže vyrábíme na dílně a osazujeme přímo na místě."

Pracuje se i na střeše domu s číslem popisným 34, která bude z břidlice. Stavební dělníci pokračují i přes to, že pomalu nastupuje zima.

Milan Válek, vedoucí projektu: "Co se týká obálky budovy, máme osazeny téměř všechny výplně otvorů okenních, v rámci domu č. 33 máme hotové omítky v bytech a připravujeme se na lití skladby podlah. V ostatních domech se dokončují rozvody elektra a taky se připravujeme na omítky. Tím, že jsme v památkové zóně, s památkáři řešíme obálku budov, řešili jsem tvar výkladců a jejich barevnost, vnitřní prostory a vzorkování řešíme s investorem, jde o standardní proces.” 

V rámci prostoru dvora jsou hotové hrubé terénní úpravy a teplovodní přípojka do objektu. Dělníky ještě čeká opět ve spolupráci s památkovou péčí repase verandy, která je a zůstane původní.

Milan Válek, vedoucí projektu: "Práce volíme tak, abychom byli schopni pracovat i přes zimu tak, abychom byli schopni dodržet termín, který máme dohodnutý s investorem."

Pokud půjde vše podle plánu jako dosud, na jaře by měly být domy zkolaudovány.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy