Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Karviné-Dolech se nachází skupina památných stromů, jde o chráněné tisy červené

  • Karviná,

Karviná se může pochlubit dalšími památnými stromy, které rostou na jejím území. Nacházejí se v Karviné-Dolech a na jejich vzácný výskyt upozornil úředníky jeden z obyvatelů města.

 Celkem má město sedm solitérních památných stromů a nově jednu skupinu tří tisů červených. Nachází se v bývalém Larischově parku v Karviné-Dolech. Pracovníci Technických služeb v jejich blízkosti nainstalovali informační ceduli.

Miroslav Hajdušík, náměstek primátora: "V tomto historickém parku, který v Karviné-Dolech je, je spousta zajímavých míst a jsem moc rád, že tyto tisy, které tu jsou, nám tuto skupinu doplnili."

Na vzácné stromy upozornil jeden z občanů města.

Martina Mnichová, vedoucí Odboru stavebního a životního prostředí MMK: "Protože jsou na pozemcích Lesů ČR, musí tam být souhlas vlastníka. Udělali jsme schůzku na místě a vyhlásili jsme tady ty tři stromy jako skupinu památných stromů. Jsou zajímavé tím, že Tisy červené v takovém rozsahu a velikosti jsou na našem území málo viditelné. Jejich odhadované stáří je 140 let, kdy se zakládal bývalý Larischův park."

Původně v podnětu občana byly čtyři stromy, jeden ze skupiny je totiž ležící.

Martina Mnichová, vedoucí Odboru stavebního a životního prostředí MMK: "My jsme ho nezahrnovali do ochrany, protože leží v ochranném pásmu, který ta skupina památných stromů má, a to je 15 metrů od středu největších ze stromů."

V ochranném pásmu se můžou jakékoliv zásahy vykonávat pouze s povolením orgánu ochrany přírody.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy