Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Polský mužský pěvecký sbor Hejnał-Echo uspořádal velký koncert ke 100. výročí

  • Karviná,

Polský mužský pěvecký sbor Hejnał-Echo, fungující při PZKO Karviná-Fryštát, oslavil velkým koncertem své 100. narozeniny. Při této příležitosti obdržel sbor ocenění polského ministra kultury za skvělou reprezentaci a šíření polské kultury za hranicemi Polska.

Ve velkém sále MěDK se uskutečnil narozeninový koncert ke 100. výročí založení mužského pěveckého souboru Hejnał-Echo. Funguje při PZKO Karviná-Fryštát, je následovníkem dvou původně samostatných pěveckých sborů Echo z Fryštátu, který byl založen v roce 1920 a Hejnal z Karviné, který byl ustaven v roce 1935. V roce 1964 došlo ke spojení obou sborů. Jde o jeden z posledních polských mužských pěveckých sborů na Těšínsku a Karvinsku.

Andrzej Szyja, dirigent: "My zpíváme klasiku, v první části jsme chtěli ukázat průřez písní, které se zpívaly, co víme z archivu v průběhu 100 let a když to jsou kulatiny, tak jsme to chtěli v druhé části trochu oslavit a chtěli jsme, aby to bylo veselé."

Prozradil člen souboru a zároveň dirigent Andrzej Szyja, který má své kořeny v obou původních souborech.

Andrzej Szyja, dirigent: "Dědeček z jedné strany zpíval v Echu, dědeček z druhé strany v Hejnału a můj otec zpíval už ve sloučeném souboru Hejnał-Echo."

K dirigování se dostal po skončení studií vysoké školy oboru hudební výchova.

Andrzej Szyja, dirigent: "Tehdy Hejnał zrovna hledal dirigenta, tak mě tatínek poprosil, ať se aspoň přijdu podívat na zkoušku, tak jsme se přišel podívat na zkoušku a je to už 18 let a pořád tam chodím."

Koncert spolupřipravoval po hudební stránce i vizuální stránce dlouholetý člen Wiesław Farana. Organizátoři koncertu si navíc přizvali jako hosta soubor Gorol z Jablunkova.

Koncertu se v publiku zúčastnil i pravnuk prvního dirigenta souboru Echo Bartoloměj Plasota z Warszawy. Vesměs celá jeho rodina je spojena s muzikou. Slyšet Hejnal Echo osobně, bylo pro něho silným zážitkem.

Bartłomiej Płasota, pravnuk prvního dirigenta Wilhelma Trzaskalika: "Bylo to vzrušující být tady a vidět, že ten soubor stále žije, protože sto let.. to je opravdu krásné."

Závěrečnou skladbu Kolorowe jarmarki zpíval sbor dokonce několikrát.

Ovace doprovázely i gratulace, ta první patřila Generální konzulce Polské republiky v Ostravě, která sboru předala ocenění polského ministra kultury za skvělou reprezentaci a šíření polské kultury za hranicemi Polska. Soubor Hejnał-Echo v tomto roce obdržel ocenění města v oblasti kultury právě za dlouholetou tvorbu.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy