Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Uběhlo 40 let od založení očního oddělení v NsP Karviná-Ráj

  • Karviná,

Moravskoslezské oční centrum v letošním roce slaví 40 let od založení očníého oddělení v rájecké nemocnici. V současné době patří mezi tři nejlépe vybavená pracoviště v České republice. Za historií se ohlédl primář Jiří Slepánek, podívejte se na reportáž.

Oční oddělení bylo v Nemocnici s poliklinikou v Karviné otevřeno před čtyřiceti lety a za tu dobu prošlo obrovskou změnou a vývojem. V současné době se stalo Moravskoslezským očním centrem a je vyhledávaným pracovištěm mezi pacienty z celé České republiky i zahraničí. Začátky nebyly vůbec jednoduché, vzpomíná Jiří Slepánek, který v čele tohoto pracoviště stojí více než 20 let.

Jiří Slepánek, primář Moravskoslezského očního centra: "Nešlo se do takové hloubky a do detailů, jak to je nyní. Základy se daly poznat, ale tím to také skončilo. Pro léčení a diagnostiku těch diferencí, to nikdy nestačilo. To byla zlatá triáda, psací stroj, oftalmoskop a to bylo vše co doktor měl. Teď je to o něčem jiném, dostáváme se na sub mikroskopickou úroveň a tím se dostáváme k časnější diagnostice, přesnější, spolehlivější a cílené léčbě a to nebylo. Postupně, jak šel vývoj v očním lékařství, se profilovalo na jednotlivé odvětví toho očního, ambulanci glaukomovou, retinální, zůstala oční školka, zůstala oční školka, která tady byla až do roku 1992, ta byla mimo nemocnici, postupně se rozjížděla operativa, začal se operovat šedá zákal, strabismus, zevní zákroky."

Od poloviny devadesátých let se nemocnice začala zabývat i sítnicí, v roce 1999 se začala i onemocnění sítnice operovat a otevřela se i retinální poradna.

Jiří Slepánek, primář Moravskoslezského očního centra: "To, co tady vidíte, to jsou přístroje jiné kategorie, jiné generace než ty, se kterými jsme začínali. Díky novým technologiím, přenosu dat a obrazu, jsme schopni komunikovat s kýmkoliv, přenášet si obrázky těch očních pozadí pacientů, výsledky, můžeme dělat konzultační centrum."

Celkově přivedlo toto oddělení celkem 22 lékařů k atestaci. Nápor pacientů je v posledních letech mimořádný, k dobré organizaci a chodu oddělení pomáhá i nedávno zřízená recepce.

Jiří Slepánek, primář Moravskoslezského očního centra: "Těch lidí je moc, polovina personálu je na covidu a my jsme zahlceni prací, a tak bych rád apeloval na okresní oční oftalmologické lékaře, aby kontroly a to, co nám můžou ulehčit tu práci, nám pomohli a brali si je k sobě, abychom nebyli zahlceni ještě kontrolami různých zánětů a mohli se věnovat novým případům a tím, že nás je míň a doba je taková, jaká je, tak opravdu nestíháme."

A je nějaké přání pro Moravskoslezské oční centrum do dalších let?

Jiří Slepánek, primář Moravskoslezského očního centra: "Nám vychází vstříc jak vedení nemocnice tak zřizovatel a když nám jejich podpora zůstane, tak jsme schopni udělat ještě hodně věcí další pro lidi."
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy