Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ZŠ a MŠ Prameny zavede prvky Montessori pedagogiky i v první třídě

  • Karviná,

Základní a Mateřská škola Prameny v Karviné se v tomto školním roce zařadila mezi školská zařízení v republice nabízející rodičům vzdělávání dětí v předškolním věku prostřednictvím Montessori pedagogiky. Od příštího školního roku se tato výuka rozšíří i do první třídy.

Třída s Montessori prvky se odlišuje od ostatních běžných tříd mateřských škol svým vybavením, místo hraček mají děti k dispozici vzdělávací pomůcky, rozvíjející jejich kreativitu, šikovnost a soběstačnost. Děti pracují individuálně nebo v kolektivu na různá témata, aktuálně jsou jejich aktivity plné Mikuláše, čerta a Anděla.

Martina Zahatlanová, zástupkyně ředitelky pro předškolní vzdělávání: "Jsou to různá sčítání, odčítání, formou her, děti stříhají čísla i písmena přiřazují ke slovům, mají různé mozaiky a vybarování. Připravili jsme jim peklo, děti se na přípravě podílely. Děti si to užily, jako novinku jsme jim připravili čárový kód, aby do toho pekla mohly vejít a chtěli jsme si vyzkoušet, že jsme tam dali velká čísla a všechny děti zvládly číselný kód říct a do pekla se dostat."

Děti také Mikuláš, Čert a Anděl navštívili, aby zkontrolovali, jestli jsou v této třídě děti hodné nebo ne.

Mikuláš: "Děti byly letos opravdu všechny hodné, čert ostrouhal, všechny děti si tady necháme a budeme se těšit příští rok znova."

Čert ve své knize dětem ukázal pár zlobivců, na které se těší, tady si ale nikoho sebou nevzal.

Čert: "Doma byly asi pod dozorem, protože moc zlobivců jsme nenašli."

A kdyby náhodou někoho přeci jen po cestě našli, je tady anděl, který se za děti u čerta přimluví.

Anděl: "Se určitě polepší, věřím v ně, někteří jsou určitě hodní."
anketa: děti z Montessori třídy MŠ Prameny: "Přišel za námi Mikuláš, Anděl a Čert a vůbec jsme se nebáli." "Já jsem dostal balíček a jsou tam čokolády."

Pomůcky a materiál k výrobě pomůcek se pro potřeby dětí v Monetessori třídě neustále doplňuje a rozšiřuje.

Dagmar Czinege, ředitelka ZŠ a MŠ Prameny: “Ve třídě, kde používáme prvky Montessori pedagogiky, jsme dostali zásluhou Magistrátu města Karviné a Odboru školství a rozvoje finanční příspěvek na nové pomůcky, které mají velký úspěch a já jsem ráda, že mají zájem je používat i paní učitelky v ostatních odděleních, takže všechny děti v naší MŠ toto používají."

A nejen to, vedení školy plánuje prvky Montessori rozšířit i do první třídy.

Lucie Bugla, učitelka: "V novém školním roce otevíráme dvě první třídy, jedna bude s prvky Montessori pedagogiky. Děti povedeme k větší samostatnosti, budou pracovat na koberečku, s pomůckami. Moc se budu těšit na všechny děti a rodiče, které zajímá tento způsob výuky."

Prozatím se s některými pomůckami seznámily děti, které již školu navštěvují.

Veronika Suchánková, učitelka: "Máme tady několik pomůcek v rámci Montessori třídy, takovou neobvyklou jsou červenomodré tyče, tato učební pomůcka slouží k uvědomění si délky, děti se můžou navzájem měřit, můžou počítat, rozkládat to číslo. Ta učební pomůcka má velké využití, jsou barevně rozlišené na samohlásky, souhlásky, dále je to živá abeceda, můžeme si písmenka osahat."
anketa: žáci 2. třídy: "To mě baví ze všeho nejvíc, pak ty písmenka dávat, přelepovat, člověk by si chtěl pohrát." "Nejvíc se mi líbilo to s těmi tyčkami a malování a čtení."

Nově se na této škole učí také děti informatiku už na prvním stupni, reportáž připravujeme.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyASTERIX - středisko volného času Havířov, příspěvková organizace - pracoviště Havířov
Havířov
od 31 290 do 36 130 Kč/měsíc

Detail

BĚLA - služby s.r.o. Horní-Suchá
Horní Suchá
od 5 000 do 13 000 Kč/měsíc

Detail

Mgr. Radka Ševčíková - pracoviště
Karviná
od 20 000 Kč/měsíc

Detail