Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

U Karvinského moře se konal výcvik záchranářských psů Záchranné brigády kynologů MSK

  • Karviná,

Teď vás zavedeme mezi členy Záchranné brigády kynologů Moravskoslezského kraje, která se zabývá vyhledáváním osob ztracených v nepřístupných terénech nebo zavalených v sutinách. Nové psí adepty na tuto životní misi trénovali u Karvinského moře.

Terén zarostlý houštím v blízkosti Karvinského moře se stal jednou z lokalit tréninku party psovodů ze Záchranné brigády kynologů Moravskoslezského kraje. Právě tady také probíhal výcvik nových psů ve vyhledávání a označení štěkotem ztracených osob.

Radmila Dofková, členka výboru Záchranné brigády kynologů MSK: "Naše organizace čítá cirka 18 členů plus nějaké nováčky. Zabýváme se výcvikem záchranných psů pro vyhledávání v sutinách, plochách, ve sněhu i ve vodě. Pejsek se musí naučit pracovat. Předpokladem této práce je, aby byl pes ochotný pracovat s člověkem a s cizím člověkem. Podstatou toho tréninku je to, aby pejsek našel a zaštěkal. Učíme to pejska od začátku, přiběhne ke člověku, zaštěká, dostane odměnu. Postupně mu stěžujeme hledání, místo, pohyb, úkryty a podobně. Dnes budeme trénovat vyhledávání v plochách, tzn, že v lesích, kde je zazvěřeno, je tu spoustu lidí, pejsek se musí soustředit. Tento trénink je zaměřen na výcvik převážně mladých pejsků."

Jedním z nich je i tento desetiměsíční pes Anety Fedasové z Havířova.

Aneta Fedasová, členka Záchranné brigády kynologů MSK: "Říkala jsem si, že bych to mohla vyzkoušet, jestli by se mu to líbilo a jak by mu to šlo. Zatím je divoký, ale snad to zvládneme."

V partě záchranářů nechybí ani psovodi z Karviné.

David Krejčiřík, člen Záchranné brigády kynologů MSK: "Záchranařinu dělám s bílým švýcarským ovčákem, děláme to spolu tři roky proto, že můžeme pomáhat lidem a má to smysl ta práce."

Pavlína Wlochová, která pracovala u karvinské městské policie, je záchranářkou dva roky, společně se svými dvěma psy.

Pavlína Wlochová, členka Záchranné brigády kynologů MSK: "Není to jednotvárné, stereotypní. Je to pokaždé jiné."

Libor Juřík z Ostravy získal nedávno atestaci. Má za sebou tři ostré zásahy, naposledy v prosinci, kdy byl se psem přivolán do pátrání po pohřešované osobě.

Libor Juřík, člen Záchranné brigády kynologů MSK: "Záchranařinu dělám asi šest let se svou fenkou Jassie, což je border kolie. Zkouška spočívala v tom, že jsme museli umět orientaci v mapě, pracuji s GPS."

Před každým vyhledáváním nasazují psovodi svým psům na krk zvoneček, aby je v terénu slyšeli. Tréninky ale nejsou jen o vyhledávání osob v terénu, psi musí být zvyklí na různé situace.

Pavlína Wlochová, členka Záchranné brigády kynologů MSK: "Kromě vyhledávání v terénu jsme si zkusili slaňování, kdy jsme slanili větší zeď i budovu. Zkoušeli jsme i speciální postroj, který si dá psovod jako batoh, kdy jsem musel psa po žebříku v tom batoh vynést, různé sutiny, roury, sklepy jsme si procházeli. Je třeba na to zvykat, protože nikdy neví, do jaké situace se dostane, někdy je to třeba převoz na čtyřkolce, na člunu na vodě, aby si zvykl."

Organizace funguje dlouho, v příštím roce si připomene 50 let od svého vzniku. V rámci výcvikových pobytů se tato brigáda pohybuje po celé ČR.

Radmila Dofková, členka výboru Záchranné brigády kynologů MSK: "Naše organizace je dobrovolná, je to spolek, který je zapsaný pod Svazem záchranných brigád ČR, naši členové jsou z celého MSK kraje Zlínského. Přidat se může kdokoliv, kdo má ochotu pracovat dobrovolně, má pejska a má potřebu pomáhat druhým lidem. Na rase psa nezáleží, neměl by být úplně malý ani moc velký z důvodu pohybu v sutinách, trénovat se dá od štěňátka, většinou ti psi jsou aktivní do 10-12 let podle plemene. Máme tady i psi z útulku, na plemeni nezáleží."

V současné době se k Záchranné brigádě kynologů Moravskoslezského kraje přidalo deset nových zájemců. Společné tréninky jsou minimálně jednou týdně na různých místech, v ostatních dnech se psovodi věnují svým psům v trénování poslušnosti a ovladatelnosti individuálně.

Radmila Dofková, členka výboru Záchranné brigády kynologů MSK: "Proč to dělám já…já jsem lékař, takže mé poslání je obecně pomáhat lidem, mám psího parťáka, který se v tom našel, baví ho to, pro mě to je momentálně životní náplň."
Nahlásit chybu
Ing. Alexandra Lisztwanová - polyfunkční dům Orlová
Orlová
od 120 do 135 Kč/hod.

Detail

Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail

Z + M Logistics, spol. s r.o. - Orlová
Orlová
od 7 388 do 12 313 Kč/měsíc

Detail