Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Karvinské děti se i letos učí lyžovat v Bukovci. Za pár dní na svahu jsou vidět výsledky

  • Karviná,

Karvinské děti z mateřských a základních škol se učí lyžovat v Beskydech. Lyžařské kurzy platí radnice z pokladny města už devátým rokem. Za tu dobu se správně lyžovat naučilo více jak čtyři tisíce dětí.

Karvinská radnice i letos posílá děti do Beskyd. Začaly týdenní lyžařské výcviky mladších žáků základních škol a dětí z mateřinek.

Jan Wolf, primátor Karviné: “Jsme začali někde v roce 2013 podporovat tyto aktivity, od té doby, kromě loňského roku, kdy byl covid a nedalo se někam vyjet, se snažíme tu tradici udržet. Ročně vyčleňujeme zhruba 1,6 milionů korun z rozpočtu na lyžařské výcviky, ale i ozdravné pobyty. Jsem rád, že kromě nás na tyto akce přispívá i Nadace OKD, věřím tomu, že nějakou dobu to potrvá a každoročně na to přispějí taky, takže ten podíl rodičů je o to menší."

Základy a správnou techniku lyžování se děti učí v lyžařské škole v Bukovci, kde mají ideální podmínky k výuce. Právě v tomto týdnu se učí lyžovat děti z MŠ Centrum, Čajkovského, MŠ Na Kopci, MŠ Kpt. Jaroše a ZŠ Cihelní a ZŠ s polským jazykem vyučovacím.

Petr Maliga, majitel lyžařské školy: “My jsme rádi, že jsme po dvou letech zase mohli zorganizovat lyžařské kurzy pro mateřinky a pro děti základních škol. Děti se učí ve skupinkách, máme 6-7 dětí na jednoho instruktora. Podle toho, jak na tom ty děti lyžařsky jsou, po dvou letech jsou na tom všichni velice bídně bych řekl, spousta dětí zapomnělo i to, co před těmi dvěma lety umělo, takže začínají na úplně mírném svahu, kde se učí základy a postupem času toho týdně by měly zvládnout nějakou zatáčku v pluhu a zastavení."

Některé děti zvládají základy rychle a během týdne se už skupinka zdatnějších dostává na větší a strmější svah. Někteří školáci se také v průběhu kurzu dostanou na velký vlek.

Petr Maliga, majitel lyžařské školy: "Ta metodika je jasně daná, začínáme na místě, pak v pohybu, pak se snažíme zastavit v tom pluhu a pak zatáčky. Za ten týden ty děti i na tom velkém kopci, pokud nám zvládnou sjet v pluhovém oblouku a zastavením koordinovanou jízdou, řízenou, tak jsme za to rádi."
anketa: děti z karvinských mateřských škol: "Učíme se a rád skáču." "Mě baví jak jezdíme na pásu." "Já umím lyžovat." "Baví mě to moc."

V dětské školce mají malí začátečníci k dispozici lanový vlek, ty zkušenější vyváží nahoru pojízdný koberec.
Instruktor Petr Chloň učí děti lyžovat v Bukovci druhým rokem. Věnuje se úplným začátečníkům.

Petr Chloň, instruktor lyžařské školy: "Učíme se tady úplné základy na lyžích, hlavně špičku, šipku, aby se uměly rozjet a zastavit pořádně a zlepšuje se to no."

Od začátku se děti učí lyžovat bez hůlek.

Petr Chloň, instruktor lyžařské školy: "Ty hůlky nepotřebují, jen by jim zavázely a musí se nejdřív ovládat ty lyže. Hůlky se používají potom tady, jak budou na velkém kopci."
anketa: děti z mateřských škol: "Mě baví, když jezdíme z kopce." "Já jezdím na tom kopci, na lanu a pak z kopce dolů." "Já jsem se tu naučil lyžovat."
Petra Jelínková, učitelka MŠ Centrumáček: "My jsme strašně rádi za tuto akci, každý rok ji přivítáme, líbí se to jak rodičům, tak dětem, které si to maximálně užívají. Jsou velmi šikovné, pondělí je takové, kdy se děti s tím seznamují, ťapkají na těch lyžích a čtvrtek vidíte dneska jak jim to krásně jde, někteří už sjíždějí velký svah, takže velký pokrok."

Výhodu má lyžařský kurz nejen v tom, že se děti naučí správnou techniku lyžování, ale dostanou se z největšího smogového období pryč z města na čerstvý vzduch. A silnou stránkou je také dostatek pohybu.

Jan Wolf, primátor Karviné: “Já jsem přesvědčený, že je to dobrá věc, byl bych rád, aby se to udrželo. V dnešní době, kdy děti toho pohybu nemají moc, tak jsou to super akce, ať už zimní lyžování nebo letní ozdravné pobyty."

Rodiče, kteří chtějí po ukončení kurzu trénovat lyžování se svými dětmi, mají v Bukovci možnost každý den. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy