Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zvony v Karviné občas rozeznívají ručně zvoníci

  • Karviná,

Letos uplyne deset let, co byly při generální opravě kostela Povýšení svatého kříže pořízeny čtyři nové zvony. I když jsou poháněny elektrickým motorem, občas je ručně rozeznívají karvinští zvoníci. Podívejte se na reportáž.

V roce 2012 byly při generální opravě farního kostela Povýšení svatého kříže pořízeny čtyři nové zvony. Odlévaly se za přítomnosti karvinských farníků v německém Pasově. Šlo o historickou a nadčasovou událost města, protože zvonit by měly dalších pět set let. Zvony si mohli lidé také před instalací prohlédnout, byli svědky i jejich svěcení, kterého se ujal sám ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz.

Adam Bogocz, hlavní zvoník:Největší je Benedikt, má tunu sedm set, druhý největší je Jan Pavel II, ten má 850 kg, pak je Barbora, patronka horníků, ta tady v Karviné nemůže chybět, ta má kolem 500 kg a nejmenší je Panna Marie Fryštátská, ta má 350 kg."2,05

Jsou laděny do tóniny D, Fis, A a H. Je to středověký nápěv Salve regina, který v Karviné zní pokaždé před klekáním 3x.

I když jsou zvony poháněny elektrickým motorem, čas od času je ručně rozeznívají karvinští zvoníci, kterých je 12, stejně jako apoštolů.

Adam Bogocz, hlavní zvoník: “My zvoníme ručně každou neděli před bohoslužbami v poledne, pak v pátek ve tři, na památku ukřižování a potom při velkých jak kostelních tak světských svátcích. Pro nás osobně to je krásný pocit, najednou je člověk ve spojení se zvonem.”

Skupinu zvoníků vede diecézní kampanolog Tomáš Hejda. Na starosti má nejen zvony v Karviné, ale v celém Moravskoslezském kraji.

Tomáš Hejda, diecézní kampanolog: “Jsem na toto území sám, jediný. Celkem nás je šest v republice, podle krajů je to rozděleno. Kampanologem jsme od roku 2018, za tu dobu jsem objel 120 kostelů, celkem mám zmapovaných přes dvě stě zvonů. Hlavním úkolem je udělat databázi zvonů, kolik jich máme."

Aby Tomáš Hejda mohl správně určit stáří zvonů, musí umět znát nejen historii, ale i němčinu a latinu, kvůli nápisům na zvonech.

Tomáš Hejda, diecézní kampanolog: “Za námi je zvon z roku 1970, ocelový zvon, který odlévaly Třinecké železárny, po válce tady byly jen dva a potom v sedmdesátých letech byl soubor rozšířen o třetí zvon.”

Zvoníci se pravidelně schází každý třetí pátek v měsíci, kde se vzdělávají, probírají technické záležitosti, ale i historii zvonů.

Adam Bogocz, hlavní zvoník: "Zaměřujeme si i na údržbu, dotahování šroubů, kontrola srdcí, aby nám tady všechno fungovalo."

Letos se podařilo instalovat ráhna na kostele svatého Petra z Alkantary, i tam budou zvoníci zvonit ručně.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o. - železnice Petrovice u Karviné
Petrovice u Karviné
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Dolní Lutyně
Dolní Lutyně
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

KMB Malíři, s.r.o., Karviná, Ostrava
Karviná
od 125 do 165 Kč/hod.

Detail