Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Veřejně prospěšným pracovníkům končí smlouvy, ze sta lidí v Karviné zůstane čtrnáct

  • Karviná,

Veřejně prospěšným pracovníkům končí smlouvy a města neví, zda budou programy pokračovat. Ministerstvo práce a sociálních věcí prozatím jasné stanovisko i kvůli rozpočtovému provizoriu nesdělilo. V Karviné by ze stovky lidí zůstalo jen čtrnáct.

Veřejně prospěšní pracovníci už několik let pomáhají každý den udržovat pořádek ve městě, odklízejí sníh, podílejí se na různých opravách, provádějí okopy odvodňovacích stružek nebo pomáhají s údržbou chodníků. Stali se nepostradatelnými pomocníky pracovníků Technických služeb. Letošní rok pro ně ale nezačal dobře, právě jim dobíhají smlouvy a stále není jisté, zda budou programy zajišťující jejich zaměstnanost pokračovat. Ze stovky veřejně prospěšných pracovníků, kteří uklízejí veřejné prostranství ve městě by zůstalo jen čtrnáct.

Jan Wolf, primátor Karviné: “VPP byla užitečná činnost na území našeho města. Lidé se starali částečně o pořádek ve městě. Ta služba byla dlouhodobě využívaná, měli jsme ji vyzkoušenou. Bohužel, MPSV nám od 1. ledna na to nebude přispívat finanční prostředky."
Zbyněk Gajdacz, ředitel TS Karviná: “Dochází k tomu, že koncem ledna nám končí jeden z takových projektů a zůstane nám pouze čtrnáct osob ze sta, které jsme v loňském roce provozovali. Je to dramatický úbytek a konzultace na úřadu práce zatím nevedly nikam."

O práci koordinátorky brzy přijde i Milota Cieslarová, která dohlíží na veřejně prospěšné pracovníky osmý měsíc.

Milota Cieslarová, koordinátorka VPP: "Budu končit k 31. lednu. Nejsem sama jako koordinátorka, je nás víc zaměstnanců. Co byste si přála za sebe? Aby se ten projekt obnovil, aby se město uklízelo dál, protože lidi se nenaučí uklízet."

Primátor Karviné k této problematice zaslal dopis ministrovi práce a sociálních věcí.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Jsem psal dopis ministrovi. Bohužel, přišel mi dvoustránkový elaborát, jak jim je to líto, ale v této chvíli finanční prostředky nemají, tak ať si poradíme sami. Budeme chtít nějaké místa VPP ve městě udržet, ale ten počet bude výrazně nižší než je současný stav. "

Mluvčí ministerstva k problematice uvedl, že v současné době se ministerstvo a úřady práce musí řídit pravidly rozpočtového provizoria a instrukcemi MF. Primátor ale dále dodal, že nejde pouze o problematiku veřejně prospěšných prací, ale o celkově špatnou politiku státní zaměstnanosti.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Státní politika zaměstnanosti je na katastrofální úrovni a pokud se to nezmění, tak strukturálně postižené regiony budou mít problémy se z toho dostat."

Zaměstnání veřejně prospěšných pracovníků mělo kromě pomoci udržování pořádku ve městě ještě velkou přidanou hodnotu. Tito dlouhodobě nezaměstnaní a na trhu práce těžce umístitelní lidé získávali pracovní návyky.

Nahlásit chybu


K tématu
Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail

Úklid WAWA s.r.o.–Karviná
Karviná
od 3 000 do 10 000 Kč/měsíc

Detail

Z + M Logistics, spol. s r.o. - Orlová
Orlová
od 7 388 do 12 313 Kč/měsíc

Detail