Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V areálech karvinských škol a školek přibyla výsadba stromů a keřů

Karviná |

V Karviné se kromě plánovaných výsadeb pustili i do výsadby stromů a keřů v areálech škol a školek. Jde o vzdělávací projekt, jehož cílem je naučit děti poznávat jednotlivé druhy stromů a keřů a umět se o dřeviny postarat.

V areálech karvinských škol a školek přibyly nové stromy a keře. Každá škola i školka si mohla sama vybrat, jaké druhy a jaký počet si přeje vysadit.

Jan Wolf, primátor Karviné: “Kromě klasické výsadby, kterou děláme ve městě pravidelně a sázíme spoustu stromů, tak jsme udělali projekt, kdy se budou vysazovat stromy ve školách. Jde o vzdělávací program, aby se děti naučily poznávat, o jaké druhy stromů se jedná, tzn. ty stromy budou označeny jak českým tak latinským názvem. Děti se budou o tyto stromy starat, takže je to jedna z forem, jak v dětech budovat kladný vztah k přírodě."
Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Na školách jsou ekotýmy, které budou o tyto stromy pečovat. Budou zajišťovat zálivky, hnojení a pletí a město potom ve třetím roce provede výchovné řezy u těchto stromů."

Celkově ve školách a školkách přibylo 50 různých stromů a přes 220 keřů.

Tomáš Trampler, správce zeleně: "Snažili jsme se, aby ta variabilita stromů byla co největší, nicméně převažují možná javory, magnolie, okrasné stromy. Jsem rád, že pedagogové z MŠ se rozhodli umístit do školek i ovocné stromy, jsou tam jabloně, hrušeň, oskeruše tam je, z keřů nějaké borůvky, ostružiny."

Některé ovocné stromy jsou zakrslé, aby si děti samy mohly sbírat úrodu.

Michael Klos, ředitel ZŠ a MŠ Slovenská: "Je to určitě zpestření, máme tady jabloně, ostružiny, ty děti budou moci sledovat vývoj toho stromu, potom si nasbírat ovoce, určitě to bude fajn."
Zdeněk Jelínek, ředitel ZŠ a MŠ Cihelní: "Na magistrátu města Karviné jsou opravdu odborníci, když potřebujete poradit s druhovou skladbou a s tím, jak to má vypadat, tak třeba pan Trampler, to je výjimečný člověk a v tomto směru děkuji, protože nejen, že tady budou stromy, které tady sedí, ale bude k tomu i pointa nějaká edukace, kdy děti budou umět poznávat to, co pro nás kdysi bylo běžné."
Libor Stáňa, ředitel ZŠ a MŠ Borovského: "Jsme byli velice rádi, že jsme mohli spolupracovat na tomto projektu, paní učitelka vybrala z nabídky co se pro školu nejvíc hodí, ten projekt za to stál, bude tady na jaře a v létě mnohem příjemnější prostředí."

Celý tento projekt byl financován z rozpočtu města.

Nahlásit chybu


K tématu

Díky páchníkovi roste v Poodří dva tisíce nových stromů

3. srpna 2023 7:04 | Studénka | Petra Dorazilová

Odborníci na zámku Nová Horka rekapitulovali pětiletý projekt týkající se záchrany brouka páchníka v Poodří. Mimo jiné se tu podařilo vysadit dva tisíce stromů, které mu poskytují domov.

Sousedské sázení přineslo Paskovu přes sto keřů a stromů

25. března 2024 18:28 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Celkem 15 dlouhověkých stromů a 126 keřů přibylo v obci Paskov na Frýdecko-Místecku. Smyslem Sousedského sázení byla nejen samotná výsadba, ale také představení krajského projektu LIFE Coala a neziskové organizace Sázíme stromy, která sázení s Moravskoslezským krajem spolupořádala.

Ochránci přírody a lidé vysadili v Kujavách na Novojičínsku Alej svobody

6. listopadu 2023 19:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Symbolické stromořadí o 97 hrušních a 28 dubech vysadili v sobotu obyvatelé obce Kujavy spolu s ochránci přírody Studénka, tamní farností, Nadací Partnerství a jejími partnery. Stromy lemují obnovenou polní cestu, která spojuje kostelík s pěšinou podél Pustějovského potoka. Kujavy zvítězily v letošní výzvě na organizaci výsadbové akce Alej svobody, která se snaží o uzdravení krajiny a symbolický návrat svobody. Akce se zúčastnilo přes 400 lidí.


Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

Včera 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích u Rýmařova. Další kroky k záchraně historické stavby organizuje dobrovolnická organizace INEX která uspořádala work camp u janovického zámku.

V Porubě slavnostně otevřeli dopravní hřiště s pumptrackem akcí Jak jezdit bezpečně

V Porubě se uskutečnila edukativní akce Jak jezdit bezpečně. Probíhala na novém dopravním hřišti s pumptrackem, které se tak zároveň slavnostně otevřelo všem milovníkům jízdních kol, koloběžek i odrážedel.

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta. Budova je stará přes 40 let a chyběly zde i toalety pro imobilní občany.

Hasiči cvičili záchranu zraněných při autonehodě v Klimkovickém tunelu

Včera 9:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pravidelnou prázdninovou údržbu dálničního tunelu v Klimkovicích využili hasiči k cvičnému zásahu u autonehody. V uzavřeném prostoru si vyzkoušeli vyproštění zraněných řidičů dvou havarovaných vozidel.

Tragédie v Opavě: V jezeře se utopil nezletilý mladík. Hasiči cestou k záchraně bourali

10. července 2024 18:55 | Opava | Jiří Cileček

V Opavě na Stříbrném jezeře se stala ve středu odpoledne tragédie. Topil se tady nezletilý mladík. Po převozu do nemocnice následně zemřel. K události navíc spěchali hasiči s čluny, kteří nedostali v křižovatce přednost a srazili se s osobním autem.

Dřevěné stavby v Nýdku lákají návštěvníky na tradiční lidovou architekturu

Zachování lidové architektury jako dědictví pro další generace. To byla primární myšlenka za záchranou nýdecké Dřeviónky na úpatí Beskyd. Původní roubená usedlost bohužel zchátrala natolik, že ji bylo nutné zbourat, avšak na jejím místě v roce 2020 vyrostla její věrná kopie.

Albrechtickou pouť si letos užily i děti

Poslední červnovou neděli se obec Albrechtice proměnila v centrum radosti a zábavy. Každoroční pouť, která přilákala stovky návštěvníků z širokého okolí, nabídla i letos bohatý kulturní program.

Projekt Posezení s přáteli před domovem Vesna byl dokončen

10. července 2024 15:02 | Orlová | Monika Ociepková | Orlovský miniexpres

Projekt s názvem Posezení se přáteli, který se v minulém roce umístil v rámci hlasování participativního rozpočtu na třetím místě, je dokončen. Altán z modřínové dřeva o rozměrech 3 krát 4 metry je umístěn před domovem seniorů Vesna. Podél celé délky zástěny altánu se táhne lavice na sezení.

Dvoudenní Stonavská pouť se blíží

10. července 2024 13:40 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Jednou z nejvýznamnějších událostí kulturního dění v obci je bezesporu dvoudenní Stonavská pouť. Ta letošní se uskuteční ve dnech 20. a 21. července a obec připravila velmi pestrý program, který slibuje zábavu pro všechny generace.

Zhodnocení školního roku 2023/2024

10. července 2024 13:39 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Školáci i pedagogové si zaslouženě užívají dvouměsíční prázdniny. Jaký byl ovšem uplynulý školní rok, jakých úspěchů dosáhli stonavští školáci a jaké projekty byly realizovány? Nejen na tyto otázky jsme hledali odpověď v ředitelně stonavské základní a mateřské školy.

Na „Zemstę” dopiero po wakacjach

10. července 2024 13:38 | Stonava | Otýlie Tobolová | Stonavský expres

Krótko przed letnimi wakacjami w Teatrze Cieszyńskim odbyła się ostatnia premiera polskiej sceny w tym sezonie teatralnym. Aktorzy zagrali w komedii Aleksandra Fredry Zemsta. Większość widzów zobaczy ją dopiero po wakacjach, jednak nie w Czeskim Cieszynie, lecz z powodu remontu tamtejszego teatru - w Teatrze Adama Mickiewicza w Cieszynie w Polsce.

Většina starších cyklistů jezdí bez přilby. Policisté se v terénu snaží jim je doporučit

10. července 2024 10:45 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Policejní preventisté se v Karviné zaměřili na dospělé cyklisty. Většina z nich jezdí bez přilby. Kvůli jejich bezpečnosti je jim proto doporučována.

V areálech karvinských škol a školek přibyla výsadba stromů a keřů
Vydáno 1. února 2022 16:11, Karviná, Monika Danková
V Karviné se kromě plánovaných výsadeb pustili i do výsadby stromů a keřů v areálech škol a školek. Jde o vzdělávací projekt, jehož cílem je naučit děti poznávat jednotlivé druhy stromů a keřů a umět se o dřeviny postarat.

V areálech karvinských škol a školek přibyly nové stromy a keře. Každá škola i školka si mohla sama vybrat, jaké druhy a jaký počet si přeje vysadit.

Jan Wolf, primátor Karviné: “Kromě klasické výsadby, kterou děláme ve městě pravidelně a sázíme spoustu stromů, tak jsme udělali projekt, kdy se budou vysazovat stromy ve školách. Jde o vzdělávací program, aby se děti naučily poznávat, o jaké druhy stromů se jedná, tzn. ty stromy budou označeny jak českým tak latinským názvem. Děti se budou o tyto stromy starat, takže je to jedna z forem, jak v dětech budovat kladný vztah k přírodě."
Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Na školách jsou ekotýmy, které budou o tyto stromy pečovat. Budou zajišťovat zálivky, hnojení a pletí a město potom ve třetím roce provede výchovné řezy u těchto stromů."

Celkově ve školách a školkách přibylo 50 různých stromů a přes 220 keřů.

Tomáš Trampler, správce zeleně: "Snažili jsme se, aby ta variabilita stromů byla co největší, nicméně převažují možná javory, magnolie, okrasné stromy. Jsem rád, že pedagogové z MŠ se rozhodli umístit do školek i ovocné stromy, jsou tam jabloně, hrušeň, oskeruše tam je, z keřů nějaké borůvky, ostružiny."

Některé ovocné stromy jsou zakrslé, aby si děti samy mohly sbírat úrodu.

Michael Klos, ředitel ZŠ a MŠ Slovenská: "Je to určitě zpestření, máme tady jabloně, ostružiny, ty děti budou moci sledovat vývoj toho stromu, potom si nasbírat ovoce, určitě to bude fajn."
Zdeněk Jelínek, ředitel ZŠ a MŠ Cihelní: "Na magistrátu města Karviné jsou opravdu odborníci, když potřebujete poradit s druhovou skladbou a s tím, jak to má vypadat, tak třeba pan Trampler, to je výjimečný člověk a v tomto směru děkuji, protože nejen, že tady budou stromy, které tady sedí, ale bude k tomu i pointa nějaká edukace, kdy děti budou umět poznávat to, co pro nás kdysi bylo běžné."
Libor Stáňa, ředitel ZŠ a MŠ Borovského: "Jsme byli velice rádi, že jsme mohli spolupracovat na tomto projektu, paní učitelka vybrala z nabídky co se pro školu nejvíc hodí, ten projekt za to stál, bude tady na jaře a v létě mnohem příjemnější prostředí."

Celý tento projekt byl financován z rozpočtu města.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000029645/v-arealech-karvinskych-skol-a-skolek-pribyla-vysadba-stromu-a-keru