Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výtvarník Walter Taszek letos oslaví životní jubileum. Právě vystavuje digitální tvorbu

  • Karviná,

Známý výtvarník Walter Taszek oslaví v letošním roce významné životní jubileum - 80. narozeniny. S tímto jedinečným malířem, grafikem a sochařem jsme se potkali při instalaci jeho výstavy ve Středisku hudby a umění regionální knihovny. Většinu jeho expozice tvoří digitální tvorba.

Středisko hudby a umění karvinské regionální knihovny zdobí nově díla známého malíře, grafika a sochaře pana Waltera Taszka.

Leona Hasníková, knihovnice: "Výstava už běží, můžete ji navštívit v naší běžné provozní době což je pondělí, úterý, čtvrtek a pátek od 8:00 do 11:30 a od 12:00 do 18:00. Tato výstava se koná u příležitosti významného životního jubilea, které oslaví autor výstavy v letošním roce."

Na výstavě dominuje digitální tvorba pana Taszka na různá témata, která jsou doplněna plastikami. Plastiky tvoří pan Walter Taszek v letních měsících na své zahradě, v zimě tvoří grafiky na svém počítači.

Walter Taszek, výtvarník: "Jsem se naučil dělat na počítači, dcera mě naučila těm základům a pak jsem zkoušel rozvíjet tu techniku do té podoby, jak se mi teď podařila."

Prohlédnout si můžete například jeho práce od romance, přes rodinu a mateřství, které znázorňují madony. Další série se váže k Benátkám, které má pan Taszek moc rád. Na výstavě nesmí chybět ani Shakespearovské téma, které pana Taszka doprovází celou dobu jeho tvorby.

Walter Taszek, výtvarník: "Shakespeare je moje dlouhodobé téma, už jak jsem dělal v Parazolu, tak jsem začal dělat Shakespeara. Já jsem ho v podstatě nebral jako že jde o Shakespeara, ale šlo mi o lidské pocity, jak lidi se pořád chovají stejně,  ten cyklus jsem nazval Koloběh života, to se pořád točí, ať to bylo ve Středověku, ať je to dneska, prostě ty témata jsou pořád stejné a ty se nevymažou."

Na výstavě najdete i známé prvky, které jsou spojené s městem, prohlédnout si můžete i ztvárněnou Olši.

Walter Taszek, výtvarník: "Olza je prostě naše jo, tu jsem dělal několikrát, tu jsem dělal v Darkově. Bylo třeba té naší řece vzdát nějaký hold, protože tu řeku znám od malička, jak ona to tu vytápěla ten Fryštát vždycky a Darkov. To jsou srdcovky, nejde o velké umění, tu jde o to, aby si lidé uvědomili, že máme věci, se kterými se můžeme pyšnit."

Zvláštním znamením plastik, které pan Taszek vytváří, je, že jsou, jak on sám říká, “děravé”.

Walter Taszek, výtvarník: "To není tím, že jsou vyrabované, ale jde o to, aby si lidi uvědomili, že něco mají v sobě."

Pan Walter Taszek získal v roce 2018 za svou dlouholetu tvorbu ocenění v oblasti kultury. Letos oslaví krásné výročí, 80. narozeniny. Potěšilo by ho, kdyby při zdraví mohl dále tvořit a také, kdyby lidé více navštěvovali výstavní síně a to nejen při vernisážích.

Walter Taszek, výtvarník: "Člověk, který něco dělá, ten žije. Pokud můžu dělat, tak dělám. Já to dělám proto, že to prostě cítím, že to potřebuji ze sebe dostat a vystavuji proto, aby to bylo pro lidi ."

Výstavu nazvanou Digitální tvorba si můžete ve Středisku hudby a umění prohlédnout do 29. března. Další příležitost budete mít hned od 5. dubna, kdy v Mánesově síni městského domu kultury začne jeho další společná výstava s dcerou Romanou.

Nahlásit chybu


K tématu
BĚLA - služby s.r.o. - okres Karviná
Karviná
od 3 000 do 13 000 Kč/měsíc

Detail

Hakan Foods s.r.o.Karviná
Karviná
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

Pedagogicko-psychologická poradna, Karviná, příspěvková organizace - Doubrava a okr. Karviná
Doubrava
od 32 820 do 42 780 Kč/měsíc

Detail