Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

STUDUJ U NÁS: SŠ, ZŠ a MŠ Karviná slavila 100 let

  • Karviná,

Školní budova současné Střední, Základní a Mateřské školy Komenského slaví v tomto roce významné jubileum - sto let od svého otevření. Celý rok si učitelé i žáci společně s dalšími organizacemi a veřejností tuto událost připomínají, například prostřednictvím Abilympiády.

Výstavba budovy současné Střední, Základní a Mateřské školy Komenského, která si v letošním roce připomíná 100. narozeniny, trvala na dnešní dobu neuvěřitelně krátce. V březnu roku 1922 se započalo s kopáním základů a již 17. září téhož roku byla do užívání města odevzdána česká obecná a měšťanská škola. Od té doby stále slouží svému účelu, vzdělávání dětí, vyjma válečného období, kdy zde bylo umístěno vojsko a policie.

Marcela Jagošová, ředitelka Střední, Základní a Mateřské školy Komenského: „Tady se různé školy střídaly, nejdříve to byla česká a německá škola, pak slovenská, zvláštní škola a v současné době tady sídlí speciální škola. Všichni naši žáci jsou s mentálním postižením. Naše výuka spočívá v tom, že tady vyučují speciální pedagogové, v každé třídě máme asistenta, hlavně ve třídách s poruchami autistického spektra. Máme tady žáky se sluchovým postižením, s těsným postižením, máme nízké počty žáků ve třídách.“

Základní škola Komenského je stejná, jako běžná základní škola, mají ale nižší, upravené výstupy. Z velké části se ale zaměřují na praktické dovednosti.

Marcela Jagošová, ředitelka Střední, Základní a Mateřské školy Komenského: „Máme dílny, máme cvičnou kuchyň, takže ty děti se učí základním manuálním dovednostem pro uplatnění v praktickém životě.“

A právě takové činnosti byli hlavní náplní jedné z akcí v rámci oslav 100. výročí školy, na takzvané Abilympiádě. Účastnili se ji vzácní hosté, zástupci zřizovatele, Moravskoslezského kraje, města Karviná i organizací a dalších škol. Náměstek primátora Andrzej Bizoń předal ředitelce také ke 100. výročí Pamětní list primátora města.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora: „Za to, že je na území města, děkujeme, protože je to další nabídka vzdělávání pro naše děti. Co přát škole? Samozřejmě hodně takových aktivit a ať se tady děti mají dobře.“
Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: „Je to tradiční škola a jsme rádi, že ji máme, protože vzdělává postižené děti velmi dobře.“

Karvinská Abilympiáda se konala poosmé.

Radomíra Štefková, učitelka, organizátorka Abilympiády: „Obsahem karvinské Abilympiády je soutěž zručnosti a dovednosti. Žáci plní úkoly na stanovištích, jako je pletení pomlázek, košíkářství, studená kuchyně, drátování, pokaždé se snažíme přidat novou disciplínu, takže se to obměňuje.”
Kateřina Luksová, učitelka: „My máme tady stanoviště, které se jmenuje Studená kuchyně. Děti mají z toho velkou radost, že můžou něco vyrobit a je to taková inspirace proto, aby někdy v budoucnosti, až budou mít svou hostinu nebo budou slavit narozeniny, aby si uměly něco krásného připravit, čímž dělají radost nejen té návštěvě, ale i samy sobě.”

Součástí Abilympiády byl také aktivní doprovodný program, o který se postaral Juventus, ale i umělci, jako je Bogdan Kornas. Hotové soutěžní výrobky pak hodnotila porota. Mezi porotci byla i bývalá ředitelka školy Marie Filipcová.

Marie Filipcová, porotkyně: „Velmi mě překvapilo, že jsem dostala tuto krásnou roli, protože ze zkušenosti vím, že je to nejobtížnější funkce. Je třeba být spravedlivý, je třeba se podívat na děti, jaké úsilí vyvinuly a taky, aby to nějak hezky vypadalo, aby o ten výrobek byl zájem. Mě vždycky velmi zaujme Studená kuchyně, děvčata to umí nádherné udělat, pěkně to voní a je to pastva pro oči.”

V letošním školním roce navštěvuje školu 222 dětí. Pro ně, ale i pro širokou veřejnost škola připravila ještě několik dalších akcí v rámci letošních oslav.

Nahlásit chybu
Ing. Alexandra Lisztwanová - polyfunkční dům Orlová
Orlová
od 120 do 135 Kč/hod.

Detail

Z + M Logistics, spol. s r.o. - Orlová
Orlová
od 7 388 do 12 313 Kč/měsíc

Detail

Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail