Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Startuje 4. výzva kotlíkových dotací. V Karviné mohou domkaři využít kotlíkovou poradnu

  • Karviná,

Protože odstartovala 4. výzva kotlíkových dotací, dostali zájemci z Karviné možnost zúčastnit se v kinosále karvinské regionální knihovny informativního semináře. Domkaři, kteří seminář nestihli, mohou pak kdykoliv využít kotlíkovou poradnu, která je v Karviné zavedena.

Čtvrté kolo kotlíkových dotací je určeno na výměnu starých nevyhovujících kotlů 1. a 2. emisní třídy za ekologické zdroje tepla. Abys se zájemci mohli dozvědět vše, co potřebují, konal se v kinosále regionální knihovny informativní seminář.

Marcela Malinovská Honková, finanční manažer odd. strukturálních fondů KÚ MSK: "Čtvrtá výzva byla vyhlášena 11. května a od 13.6. se můžou přijímat žádosti. Budou se přijímat elektronicky, tak to bylo v předchozích výzvách. Lidé mohou podávat žádost elektronicky do 31. srpna letošního roku."

Princip výzev zůstává stejný, nově je toto kolo určeno pro nízkopříjmové domácnosti, které budou muset dokládat své příjmy.. Je tam ale řada výjimek.

Marcela Malinovská Honková, finanční manažer odd. strukturálních fondů KÚ MSK: "Pokud budou majitelé pouze důchodci, nemusí dokládat příjmy, pokud tam je pracující člověk, bude dokládat příjmy, ale těch variací je strašně hodně."

Domácnosti, které nejsou nízkopříjmové, mají možnost získat do 31. 8. 2022 příspěvek na výměnu kotle v programu Nová zelená úsporám.

Poradit se mohou lidé v Karviné přímo v kotlíkových poradnách, které fungují v budově C magistrátu města v kancelářích odboru školství a rozvoje.

Gabriela Monczková, vedoucí oddělení strategií a plánování Odboru školství a rozvoje MMK: "V  jakýkoliv úřední den je možné přijít a poptat se, co vše potřebují, aby mohli dostat kotlíkovou dotaci, kterou budou administrovat na krajském úřadě a zároveň se mohou přijít zeptat na to, jakým způsobem lze získat půjčku na to, aby svůj kotel vyměnili za penize města."

Město Karviná bude nejpozději v září tohoto roku schvalovat program na podporu zápůjček, tzn. finanční výpomoc občanům, kteří si nemohou dovolit vyměnit kotel sami ze svých vlastních prostředků.

Během října a listopadu by pak občanům byly poskytovány první zápůjčky.

Gabriela Monczková, vedoucí oddělení strategií a plánování Odboru školství a rozvoje MMK: "Program na zápůjčky bude platný po celou dobu, co bude platný dotační program krajského úřadu, tzn. do roku 2025."

Město Karviná bude i v této výzvě poskytovat občanům částku 10 tisíc korun, jako samotný příspěvek města na samotnou výměnu kotle.

Gabriela Monczková, vedoucí oddělení strategií a plánování Odboru školství a rozvoje MMK: "Tento příspěvek bude město posílat krajskému úřadu, který je pak občanům dá v rámci smlouvy, kterou budou mít podepsanou právě s krajským úřadem."

Na tepelné čerpadlo může jeden žadatel spolu s příspěvkem od kraje získat až 187 a půl tisíce korun, spolu s dalším příspěvkem od obcí tak lze teoreticky získat čerpadlo téměř zdarma. Na kotle na biomasu pak stát přispívá 130 tisíc.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy