Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Odbahňování jezera v Karviné začalo, na zábavu a kulturní akce na Lodičkách nemá vliv

  • Karviná,

Před pár dny začalo v Karviné dlouho očekávané čištění jezera v zámeckém parku. Samotná realizace, která zahrnuje i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, je rozplánovaná do tří let.

Volnočasový areál Lodičky patří k vyhledávané lokalitě nejen obyvatel Karviné, ale rádi tady tráví volný čas i lidé ze vzdálenějších míst. Nabízí nejen pohodovou atmosféru, ale i pestrý program, který zajišťuje Iniciativa Dokořán, stejně tak jako občerstvení. Jedinou vadou na kráse bylo jezero, které čekalo na odbahnění více než deset let. V polovině srpna konečně samotné čištění začalo.

Petr Vojtíšek, stavbyvedoucí: "Na hladině vidíte sací bagr Mates, jehož úkolem je naředit vodní sediment, který je na dně hladiny Lodičky."

Bagr dokáže naředit zhruba 3,5 kubíků sedimentu za minutu.

Naředěný vodní sediment se pak odvádí pomocí plastového potrubí do odvodňovací nádrže, která je na druhé straně jezera.

Petr Vojtíšek, stavbyvedoucí: "Naředěný sediment se dostane do homogenizačních nádrží, ze kterých se přes jemnozrnné síta oddělí hrubé nečistoty. Ve flokulační stanici se přidá flokulant, který má za úkol vyvločkovat velmi jemné částice z toho sedimentu."

Z flokulační stanice se rozředěný sediment dostává do odstředivek, kde se odstředí hrubý sediment. Ten je pásovými dopravníky dopraven na mezideponii. Čistá voda se pak vrací zpátky do jezera.

Petr Vojtíšek, stavbyvedoucí: "Vodní hladina má 62 000 metrů čtverečních, je na ni zhruba 15 tisíc kubíků sedimentu, který musíme naředit."

Práce byly zahájeny až v polovině srpna, a to kvůli výskytu zvláště chráněných druhů živočichů, jde o skokana zeleného, rosničku zelenou, užovku obojkovou a velevrub malířský. Samotné odbahňování bude probíhat jen do prvního zámrazu. Stejný režim bude i v dalších dvou letech.

Jan Wolf, primátor Karviné: “Je to jedna z nejvýznamnějších akcí města. Pro mě to je taková nostalgie, protože už od roku 2008 jsem jezdil do Prahy na různá jednání a žádali jsme o finanční prostředky na tuto akci z tzv. Meziresortní komise. To se nám podařilo získat. Bylo to martyrium projektových dokumentací, různých povolování a jsem rád, že alespoň v roce 2022 jsme ve stavu, kdy byla zahájena stavba a za dva roky budou Lodičky vypadat jako kdysi, kdy se tady lidé chodili koupat a bylo tady spousta zábavy.”

O zábavu přímo na Lodičkách lidé nepřicházejí, kulturní akce tady stále probíhají.

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán: "Jediné omezení pro nás je, že už nemůžeme půjčovat Lodičky do konce roku bez omezení. Jak to bude hotové, tak se rozšíří potenciál Lodiček, celého prostranství, ať už to budou přístupné ostrovy, stezka dookola a pro nás, pro půjčovnu to bude rozšíření půjčování plavidel, budeme opět půjčovat šlapadla, lidé si budou moci opět těšit na paddleboardy atd.” 

Celá akce totiž zahrnuje nejen odbahnění jezera, ale dojde i k úpravám okolí.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Je to o úpravě břehů, budou tu volnočasové aktivity, bude to vytrasované kolem Lodiček, takže si myslím, že si lidé tady najdou ten svůj odpočinek."

Aby mohla být akce realizovaná, bylo nutné vykácet staré, poškozené a suché dřeviny. Do ukončení celé akce bude ale zeleň vysázena nová a to v několikanásobném počtu, přibude tady více jak 1700 stromů a 300 keřů.

Nahlásit chybu


K tématu
Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail