Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Eden Silesia vyroste v lokalitě Karviná-Lipiny, jeho dominantou bude Gaia

Karviná |

Slezská univerzita představila novinářům oficiální podobu vzdělávacího a vědecko-výzkumného parku Eden Silesia. Oproti původním představám získala hlavní budova nový design a celý park se ze strategických důvodů posunul blíže městu Karviná.

Před necelým rokem byl veřejnosti představen unikátní projekt Eden Silesia. Měl mít podobu obřího komplexu skleníků pro vzdělávání, vědu a výzkum.Od zveřejnění prvotních představ v březnu minulého roku, došlo ke změně v designu a místu jeho vzniku.

Tomáš Gongol, prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity: “V této chvíli jsme přesunuli projekt z prostoru Nad Barborou do oblasti Lipin, do oblasti za golfovým hřištěm směrem k Dolu Darkov. Ta finální podoba by měla vypadat tak, že bude jakýmsi symbolem nové naděje, rozvíjejícího se poupěte, které vyrůstá ze země. Jsou to takové tři lístky, které na sebe navazují a vnitřní prostory budou uspořádány tak, aby reprezentovaly čtyři elementy země.” 

Elementy voda, vzduch, oheň a země budou tvořit vnitřní strukturu hlavního a dominantního prvku nazvaného Gaia.

Tomáš Gongol, prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity: "Ten samotný provozní model vychází z toho, že tady budeme stahovat návštěvníky z Polska, ale i jiných zemí, protože ČR bude mít franšízu na Eden projekt. Je zaručena exkluzivita, která nám zajistí, že nikde jinde ve Střední Evropě ani Východní Evropě nic takového nebude."

Primárně jde o to, aby v areálu vznikl unikátní univerzitní kampus pro výuku nového studijního programu zaměřeného na regeneraci regionu a krajiny, který připravuje Slezská univerzita společně s Mendelovou univerzitou v Brně.

Tomáš Gongol, prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity: "Na to navazuje výzkumná část celého projektu, která má vazbu na transformaci regionu, bude to také prostor, otevřený zážitkové vzdělávání pro návštěvníky, kteří do regionu přijdou Eden navštívit."

V rámci vzdělávacích aktivit se připravuje bohatý program pro širokou veřejnost včetně letních škol, příměstských táborů, kroužků pro děti apod. Eden Silesia je jedním z pilířů přeměny Karvinska a jedním ze zásadních strategických projektů, který se bude ucházet o evropské finance z Fondu pro spravedlivou transformaci.

Jakub Unucka, 1. náměstek hejtmana MSK: "Musíme teď koupit ty pozemky, což je první věc a hlavně musíme přesvědčit ten orgán, který ty 2,5 miliardy bude dávat, že to je ten projekt, který si to zaslouží:”

Finální lokalita parku se posunula blíže centru Karviné, tedy blíže lidem. Náměstek primátora Karviné Lukáš Raszyk lepší dostupnost parku pro obyvatele Karviné kvituje.

Lukáš Raszyk, náměstek primátora: “ My jsme za to i rádi, protože projekt Eden se v této lokalitě podaří lépe zapojit do infrastruktury celého města.” 

Pokud bude projekt v září schválen k financování z Operačního programu Spravedlivá transformace, budou ještě letos zahájeny potřebné projekční práce. Se samotnou realizací stavby se pak počítá v letech 2026-2027.

Nahlásit chybu


K tématu

Kostel sv. Václava zažil inauguraci rektora Tomáše Gongola a dvou děkanů

20. května 2023 16:32 | Opava | Adéla Pluhaříková

Slezská univerzita v Opavě má nového rektora. Ve volbách jednohlasně zvítězil Tomáš Gongol. Vystřídal tak ve funkci Pavla Tuleju. Kromě nového rektora byli také inaugurováni děkani dvou fakult.

Jubilejní ročník festivalu Opavský páv představil desítky tuzemských i zahraničních filmů

31. května 2023 16:21 | Opava | Adéla Pluhaříková

Filmový festival studentských filmů Opavský páv oslavil desáté výročí. To že je páv celosvětově známí ukazovalo i množství přihlášených filmů, kterých bylo přes dvě stě. V rámci festivalu probíhaly kromě projekce také tematické workshopy, křest audioknihy nebo filmové kvízy či koncerty.

Studenti Slezské univerzity v Opavě natočili film o školách v Malém Tibetu

15. června 2023 21:09 | Opava | Jiří Cileček

Studenti oboru Multimediální techniky Slezské univerzity v Opavě přijali neobvyklou výzvu a v rámci svých bakalářských prací vyjeli v loňském roce do Ladakhu, který je také nazýván Malým Tibetem, aby tam natočili film o dětech, školách a přístupu ke vzdělání.


Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

V Palkovicích si lidé pochutnali na obecní zabijačce

Na tradičním setkávacím místě před požární zbrojnicí v Palkovicích se v sobotu konala obecní zabijačka. K dobré náladě hrála dechová hudba a lidé mohli dobroty od řezníka ochutnat přímo na místě nebo si nakoupit domů.

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů. Neoprávněné zásahy lidí zřejmě nepřežijí

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Svářeči

Orlová Nástup: od 15. dubna 2024 od 40 000 Kč/měsíc

Aktuálně z Karviné: Další dopravní omezení ve městě, pozvánka na akci Den Země

Od příštího týdne začnou další dopravní komplikace ve městě. Statutární město Karviná pořádá ve čtvrtek 18. dubna na Masarykově náměstí ve Fryštátě Den Země.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

V Karviné proběhly zápisy do 1. tříd základních škol

Tento týden se na základních školách konaly zápisy do prvních tříd. V té době jsme s kamerou vyrazili za budoucími prvňáčky na Základní školu U Studny, kde na ně netrpělivě čekali učitelé. Byli zvědaví, co všechno předškoláci umí a zda se do školy těší.

Studentky karvinského gymnázia uspěly ve výzvě Daruj srdce, obdarovaly organizaci Modrý kříž

Studentky karvinského gymnázia uspěly v projektu Daruj srdce Nadace Olgy Havlové. Díky tomu mohly věnovat finanční dar organizaci, kterou si samy vybraly.

Stonavští předškoláci se hravě připravují na školní život

12. dubna 2024 11:43 | Stonava | Jiří Brzóska | Regionální zprávy POLAR

Stonavští předškoláci se nebojí vstupu do první třídy! Díky kroužku, který už několik let funguje ve stonavské základní škole, se hravou formou seznamují s prostředím, poznávají svou učitelku a získávají důležité dovednosti pro život ve škole.

Studenti Gymnázia Komenského zvou na havířovský Majáles

12. dubna 2024 11:08 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Už 26. dubna vyrazí do průvodů stovky havířovských studentů, aby oslavili svůj svátek. Organizace Majálesu se v letošním roce ujalo Gymnázium Komenského. Studenti vytvořili tým a s přípravnými akce začali už na podzim.

Eden Silesia vyroste v lokalitě Karviná-Lipiny, jeho dominantou bude Gaia
Vydáno 24. ledna 2023 16:03, Karviná, Monika Danková
Slezská univerzita představila novinářům oficiální podobu vzdělávacího a vědecko-výzkumného parku Eden Silesia. Oproti původním představám získala hlavní budova nový design a celý park se ze strategických důvodů posunul blíže městu Karviná.

Před necelým rokem byl veřejnosti představen unikátní projekt Eden Silesia. Měl mít podobu obřího komplexu skleníků pro vzdělávání, vědu a výzkum.Od zveřejnění prvotních představ v březnu minulého roku, došlo ke změně v designu a místu jeho vzniku.

Tomáš Gongol, prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity: “V této chvíli jsme přesunuli projekt z prostoru Nad Barborou do oblasti Lipin, do oblasti za golfovým hřištěm směrem k Dolu Darkov. Ta finální podoba by měla vypadat tak, že bude jakýmsi symbolem nové naděje, rozvíjejícího se poupěte, které vyrůstá ze země. Jsou to takové tři lístky, které na sebe navazují a vnitřní prostory budou uspořádány tak, aby reprezentovaly čtyři elementy země.” 

Elementy voda, vzduch, oheň a země budou tvořit vnitřní strukturu hlavního a dominantního prvku nazvaného Gaia.

Tomáš Gongol, prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity: "Ten samotný provozní model vychází z toho, že tady budeme stahovat návštěvníky z Polska, ale i jiných zemí, protože ČR bude mít franšízu na Eden projekt. Je zaručena exkluzivita, která nám zajistí, že nikde jinde ve Střední Evropě ani Východní Evropě nic takového nebude."

Primárně jde o to, aby v areálu vznikl unikátní univerzitní kampus pro výuku nového studijního programu zaměřeného na regeneraci regionu a krajiny, který připravuje Slezská univerzita společně s Mendelovou univerzitou v Brně.

Tomáš Gongol, prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity: "Na to navazuje výzkumná část celého projektu, která má vazbu na transformaci regionu, bude to také prostor, otevřený zážitkové vzdělávání pro návštěvníky, kteří do regionu přijdou Eden navštívit."

V rámci vzdělávacích aktivit se připravuje bohatý program pro širokou veřejnost včetně letních škol, příměstských táborů, kroužků pro děti apod. Eden Silesia je jedním z pilířů přeměny Karvinska a jedním ze zásadních strategických projektů, který se bude ucházet o evropské finance z Fondu pro spravedlivou transformaci.

Jakub Unucka, 1. náměstek hejtmana MSK: "Musíme teď koupit ty pozemky, což je první věc a hlavně musíme přesvědčit ten orgán, který ty 2,5 miliardy bude dávat, že to je ten projekt, který si to zaslouží:”

Finální lokalita parku se posunula blíže centru Karviné, tedy blíže lidem. Náměstek primátora Karviné Lukáš Raszyk lepší dostupnost parku pro obyvatele Karviné kvituje.

Lukáš Raszyk, náměstek primátora: “ My jsme za to i rádi, protože projekt Eden se v této lokalitě podaří lépe zapojit do infrastruktury celého města.” 

Pokud bude projekt v září schválen k financování z Operačního programu Spravedlivá transformace, budou ještě letos zahájeny potřebné projekční práce. Se samotnou realizací stavby se pak počítá v letech 2026-2027.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000035336/eden-silesia-vyroste-v-lokalite-karvinalipiny-jeho-dominantou-bude-gaia