Bývalý důl Gabriela v současnosti. Prázdné chátrající a nevyužívané budovy a osiřelá krajina kolem čekají na své znovuzrození. To by mělo přijít už do čtyř let. Počítá s tím velký nadčasový projekt Poho Park, který je součástí programu POHO 2030, který řeší území o celkové rozloze 22 hektarů.
Jan Krkoška, náměstek hejtmana kraje pro regionální rozvoj a turistický ruch MSK: “Karvinsko čeká rozvoj zóny, která se rozkládá na velmi velkém území, vznikne tady celá řada relaxačních zón, cyklostezky, relaxační zóny vodního charakteru, aktivity typu výstav, kavárnička a zázemí pro děti."
Lukáš Raszyk, náměstek primátora Karviné: "My jsme rádi za každou investici, která na Karvinsko přijde, protože si myslím, že si to po těch dlouhých časech, kdy nerostné bohatství i peníze odcházely pryč, takže je na čase, aby se to vrátilo zpátky. Jsme rádi za Gabrielu, za Cepis, Eden a další projekty, které se chystají. Doufáme, že to všechno vyjde a těšíme se na realizaci."
Jakub Unucka, 1. náměstek hejtmana kraje pro průmysl energetiku a chytrý region MSK:” Tady je to atypický projekt, jako jediný z těch 13 strategických projektů, které budou placeny z fondu Spravedlivá transformace se dívá do minulosti. Eden, Cepis, Černá kostka, všechno jde do budoucnosti, ale tady je to pohled do minulosti."
Na společné vizi, nápadech a budoucí podobě spolupracovalo několik společností a organizací včetně architektů.
Vojtěch Lekeš, architekt Next studio: “Bude tam nějaká vstupní brána, když se budu chtít něco dozvědět nebo se přijet podívat co je na Gabriele, tak tam najdou potřebné zázemí."
O aktivity a zázemí se postará i místní Iniciativa Dokořán, která má s pořádáním a zajišťováním akcí bohaté zkušenosti. Využity budou do budoucna i obě těžní věže.
Vojtěch Lekeš, architekt Next studio: “Těžní věže jsou trochu náročnější, protože je tam spousta technických podmínek a restriktivních věcí, na které nesmíme zapomenout. Po nich se budeme moci dostat nahoru v rámci výškového výstupu, což by mohlo být atraktivní v kombinaci s komentovanou prohlídkou. Uvnitř v první věži máme dětské pohybové centrum, přibude tam 3,5 metrová skluzavka, takže to by mohlo být hezké a v druhé věži EXPO prostory na drobné výstavy."
Postavena bude i nová přístavba, která bude sloužit jako turistické informační centrum.
Vojtěch Lekeš, architekt Next studio: “Bude tam displej nových technologií, máme tam obrovská čerpadla , máme tam akumulaci elektrické energie a také bistro s terasou, která nabídne zvýšený výhled do okolí."
Proměnou projde i krajina kolem, i když architekti chtějí zachovat její ráz, který je unikátní.
Vojtěch Lekeš, architekt Next studio: “Je to poklesová krajina, hodně dramatická, hodně se tam toho stalo, spíše to doplníme, máme tam historickou alej, která bude obnovena, budou tam nové průhledy v rámci náletových dřevin, které spojí vizuálně Gabrielu s šikmým kostelem, budou tam i nové pěší a cyklo spojení."
Nezapomnělo se ani na vodní prvky v krajině.
Vojtěch Lekeš, architekt Next studio: “ Tam jsou dvě vodní plochy, jedna bude nově vytvořená a to je biotop s kořenovou filtrací na dešťovou vodu, koupací biotop a bude v těsné blízkosti Gabriely.9 a k druhým úpravám dojde v rámci vodních ploch u šikmého kostela. Vzniknou tam nová mola.
Žádost o dotaci z Operačního programu Spravedlivá transformace bude podána v nejbližších dnech, následovat bude převod pozemků, které jsou ve vlastnictví společností Asental a DIAMO.
Jakub Unucka, 1. náměstek hejtmana kraje pro průmysl energetiku a chytrý region MSK: "Pro kraj je to něco zcela nového, protože kupujeme rybník, kupujeme šachtu, což v majetku zatím nemáme, ale věřím, že ve spolupráci s Karvinou a s Lodičkami se nám povede ten provozní model, stejně jako v Ostravě v Trojhalí."
Financování projektu bude zajištěno z Fondu spravedlivé transformace.
Jan Krkoška, náměstek hejtmana kraje pro regionální rozvoj a turistický ruch MSK: “Jak víte, uhelné regiony mají možnost čerpat. V tuto chvíli je předpoklad, že se budeme bavit o 500 milionech korun."
Stavební práce by měly začít v roce 2025, POHO Park spustí provoz během roku 2027.