Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Chcete se naučit šít? Přijďte do karvinského Střediska volného času Juventus

Karviná |

Středisko volného času Juventus nevyužívají jen děti a mládež, ale také dospělí. Příležitost mají například ženy v kroužku šití pro začátečníky i pokročilé. Naučí se tady základy práce se šicím strojem, techniku střihu a také si domů odnesou i nové kousky oblečení do svého šatníku.

Tohle je paní Marie Macurová. Vyučená švadlena tady ve středisku volného času juventus předává své bohaté zkušenosti všem zájemkyním z řad dospělých, které ve svém volném čase rády šijí pro sebe a své blízké.

Marie Macurová, vedoucí kroužku Šití: “Je to pro začátečníky i pokročilé, holky se tady naučí zacházet se šicím strojem, je dobré, když si přinesou svůj vlastní šicí stroj nebo je možno si ho i zapůjčit. Je tady stříhací stůl, holky se naučí i střih, dnes je stříhání jiné než bylo kdysi, dnes se nešijí klasické kostýmy."

Zájemkyně se tady naučí šít z úpletu, z bavlny, běžně se naučí ušít legíny, bundy, šaty, hračky, věci pro děti nebo dokonce i kabelky.

Marie Macurová, vedoucí kroužku Šití: “Dneska už nestehujeme ručně, stehujeme na šicím stroji., dnes jsou ty stoje trochu jiné než bývaly dříve šlapací nebo podobně, s tím entlem si už nevystačíme. Na šití je nejlepší pro začátečnice teplákovina. Dobře se pracuje i s bavlnou, nejhorší jsou šifony a lehké letní látky.”

Každá členka kroužku si dělá svůj vlastní střih, jako předlohy se tady využívají se starší osvědčené časopisy.

Marie Macurová, vedoucí kroužku Šití: “Každá si to na sebe přiměří, vyzkoušíme a podle toho stříháme další. Jeden úplet se liší od druhého, jeden je pružnější, máme centimetr a je důležité měřit:”

Alexandra Raszyková navštěvuje kroužek šití druhým rokem.

Alexandra Raszyková, členka kroužku Šití: "Co už máme našito, nějaké trička manželovi, dcerce, teď se chystám na šaty, nákupní tašky, je to tu fajn. Kdysi jsme s maminkou doma šila, babička taky šije, dělala jsem spíše střihy, ke stroji sedávaly ony, tady jsme se přišla naučit pracovat se stroji a možná si tedy některé pořídím i domů do výbavy."

Od září začala kroužek navštěvovat i paní Lucie Stachová.

Lucie Stachová, členka kroužku Šití: "Začala jsem chodit abych holce mohla něco ušít, nechci něco konfekčního, baví mě to, holky jsou super. Pocity mám dobré z toho, že to umím, časem si budu šít i na sebe.”

Nejdůležitější je podle to, aby si každá ze zájemkyň našla čas a trpělivě vše zkoušela i doma

Marie Macurová, vedoucí kroužku Šití: “Šití je úžasná věc, můžete se pustit do čehokoliv, dnes je tolik možností, je fajn, když se ty holky naučí šít.”

Kroužek šití funguje ve Středisku volného času Juventus každé úterý, začátečníci se scházejí od 15 do 17 hodin, pokročilí pak od 17 do 19 hodin.

Nahlásit chybu


K tématu

Do Karviné se po osmi letech vrátila rodinná hra Nástrahy velkoměsta

10. května 2025 15:22 | Karviná | Gabriela Stašová

Do Karviné se po osmi letech vrátila zábavná rodinná soutěž Nástrahy velkoměsta, která není zdaleka jen o plnění zadaných úkolů na různorodých stanovištích, ale také o stmelování rodinných týmů a vazeb.

O titulu rozhodovaly milimetry. Karviná hostila nejlepší sportovní střelce republiky

25. února 2026 13:50 | Karviná | Anna Břenková

Nejlepší střelci z celého Česka se sjeli do Karviné na Mistrovství republiky. V souboji o tituly mistrů změřili své síly ve střelbě z víceranných vzduchových pistolí.

Karviná hostila nejlepší sportovní střelce republiky. Na šampionátu rozhodovaly pevné nervy

25. února 2026 8:41 | Karviná | Anna Břenková

Nejlepší střelci z celého Česka se sjeli do Karviné na Mistrovství republiky. V souboji o tituly mistrů změřili své síly ve střelbě z víceranných vzduchových pistolí.


Při evropském Speed marathonu policisté tasili radary a řidiči citelně zpomalili

Včera 11:27 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V celé Evropě se ve středu konala preventivní akce zaměřená na kontrolu dodržování rychlosti vozidel. Speed marathon se konal také v Moravskoslezském kraji.

V Šenově se staví nájemní bydlení pro seniory

Včera 9:06 | Šenov | Andrea Holeszová

Města v Česku se musí kvůli demografickému vývoji připravit na stárnoucí populaci. Nejinak tomu je v Šenově u Ostravy, kde se aktuálně staví 15 nájemních bytů pro seniory. Hotové by měly být v létě 2027.

Green Light Show - šance pro studentské startupy, Studenti a mladí podnikatelé z MS kraje představili své nápady

Studenti a mladí podnikatelé z Moravskoslezského kraje představili své nápady na letošní Green Light Show. Akce na půdě VŠB – Technické univerzity Ostrava je vyvrcholením několikaměsíčního akceleračního programu.

Porubu rozzářily záhony. A květinová louka na Francouzské ulici nabídne novinku

Včera 15:30 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Příroda se opět s jarním počasím probouzí k životu. Ostrava-Poruba také letos v tomto období pokračuje v obnově a výsadbě veřejné zeleně - vysazují se nové záhony, keře i stromy.

Karviná pokračuje v proměně veřejných míst

14. dubna 2026 17:20 | Karviná | Anna Břenková

Zvelebování veřejných míst v Karviné nekončí. Město navazuje na opravy z loňska a tentokrát se zaměřuje na okolí kina Centrum. Rozbahněnou pěšinu tam nahradí nová zeleň.

Fanoušci hokeje v Orlové podpořili místní psí útulek

Včera 15:30 | Orlová | Monika Ociepková

Městský hokejový klub Slovan Orlová se rozhodl propojit sportovní atmosféru s pomocí tam, kde je to potřeba.

Tragická nehoda v Hlučíně. Řidička skútru zemřela po střetu s osobním autem

14. dubna 2026 12:40 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Jela po hlavní a nedostala přednost. Následoval doslova čelní náraz do osobního auta, které odbočovalo vlevo. Pro ženu na skútru byl bohužel smrtelný. I když záchranáři o její život bojovali na místě dlouhé desítky minut.

Technické obory lákají, hlavně ty s maturitou

14. dubna 2026 10:32 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Střední školy v MS kraji žijí v těchto dnech nejen maturitami, ale také přijímacími zkouškami. My jsme natáčeli na Střední odborné škole ve Frýdku-Místku, která nabízí kromě učebních oborů i čtyři obory maturitní.

Manželé z Ukrajiny využili humanitární dávky. Stát podvedli o 300 tisíc korun

Včera 10:12 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Dva roky neoprávněně pobírali humanitární dávky. Muž se vydával za invalidu a žena o peníze žádala z Ukrajiny, i když v Česku vůbec nežila. Celkem stát připravili o více než 300 000 korun, které chtěli původně použít na nákup auta. Místo vozu je však čeká trest a vyhoštění z republiky.

Novojičínští připomněli výročí narození čestného občana Karla Kryla

Včera 8:36 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínští připomněli výročí narození Karla Kryla. Významného básníka a písničkáře uctili u jeho pamětní desky v Janáčkových sadech a besedou v evangelické modlitebně.

Během besedy s Nikol Kulovou byl pokřtěn její román

Včera 16:10 | Stonava | Jiří Brzóska

Ve Stonavě proběhla další beseda z cyklu Křeslo pro hosta. Tentokrát do něj usedla rodačka ze Stonavy Nikol Kulová, autorka románu Adaptace na život, který byl zařazen zařadila mezi deset nejúspěšnějších titulů měsíce února.

Stonavští školáci si na lyžařském výcviku poradili i s minimem sněhu

Včera 16:02 | Stonava | Jiří Brzóska

Ačkoli už venku vládne jarní počasí a sluneční paprsky lákají spíše ven bez bund, my se teď na chvíli vrátíme zpátky do zimy. Stonavští školáci totiž i letos vyrazili na lyžařský kurz. Díky záběrům, které natočil třídní učitel sedmé třídy, se teď můžete podívat, jak si na svahu vedli.

Stonava je na jaře doma stále stoprocentní

Včera 16:01 | Stonava | Jiří Brzóska

Fotbalisté SK Stonava potvrdili v sobotu 11. dubna svou jarní neporazitelnost na domácím hřišti. V mimořádně tvrdém a vyhroceném utkání proti Zábřehu uhájili těsné vítězství 1:0.

Historie naszych sąsiadów – Stefania Piszczek

Včera 16:00 | Stonava | Otýlie Tobolová

W Ośrodku Kultury „Strzelnica” w Czeskim Cieszynie odbyło się uroczyste zakończenie projektu „Historie naszych sąsiadów” – inicjatywy organizacji pozarządowej Post Bellum, skierowanej do uczniów klas 8. i 9. szkół podstawowych i odpowiednich klas gimnazjów. Post Bellum zajmuje się przede wszystkim nagrywaniem relacji świadków historii XX wieku, które tworzą archiwum „Pamięć Narodu”.

Karviná pokračuje v revitalizaci veřejných míst. Na řadě je okolí kina Centrum

Včera 9:25 | Karviná | Anna Břenková

Zvelebování veřejných míst v Karviné nekončí. Město navazuje na opravy z loňska a tentokrát se zaměřuje na okolí kina Centrum. Rozbahněnou pěšinu tam nahradí nová zeleň.

Divadlo Háta přivezlo do Rychvaldu situační komedii

14. dubna 2026 12:36 | Rychvald | Libor Běčák

Dvě hodiny velmi dobré zábavy si užili lidé, kteří přišli na představení Divadelní společnosti Háta, která do Rychvaldu přivezla situační komedii Do ložnice vstupujte jednotlivě! Na jevišti bavili například Lukáš Vaculík, Mahulena Bočanová nebo Adéla Gondíková.

Chcete se naučit šít? Přijďte do karvinského Střediska volného času Juventus
Vydáno 21. února 2023 16:50, Karviná, Monika Danková
Středisko volného času Juventus nevyužívají jen děti a mládež, ale také dospělí. Příležitost mají například ženy v kroužku šití pro začátečníky i pokročilé. Naučí se tady základy práce se šicím strojem, techniku střihu a také si domů odnesou i nové kousky oblečení do svého šatníku.

Tohle je paní Marie Macurová. Vyučená švadlena tady ve středisku volného času juventus předává své bohaté zkušenosti všem zájemkyním z řad dospělých, které ve svém volném čase rády šijí pro sebe a své blízké.

Marie Macurová, vedoucí kroužku Šití: “Je to pro začátečníky i pokročilé, holky se tady naučí zacházet se šicím strojem, je dobré, když si přinesou svůj vlastní šicí stroj nebo je možno si ho i zapůjčit. Je tady stříhací stůl, holky se naučí i střih, dnes je stříhání jiné než bylo kdysi, dnes se nešijí klasické kostýmy."

Zájemkyně se tady naučí šít z úpletu, z bavlny, běžně se naučí ušít legíny, bundy, šaty, hračky, věci pro děti nebo dokonce i kabelky.

Marie Macurová, vedoucí kroužku Šití: “Dneska už nestehujeme ručně, stehujeme na šicím stroji., dnes jsou ty stoje trochu jiné než bývaly dříve šlapací nebo podobně, s tím entlem si už nevystačíme. Na šití je nejlepší pro začátečnice teplákovina. Dobře se pracuje i s bavlnou, nejhorší jsou šifony a lehké letní látky.”

Každá členka kroužku si dělá svůj vlastní střih, jako předlohy se tady využívají se starší osvědčené časopisy.

Marie Macurová, vedoucí kroužku Šití: “Každá si to na sebe přiměří, vyzkoušíme a podle toho stříháme další. Jeden úplet se liší od druhého, jeden je pružnější, máme centimetr a je důležité měřit:”

Alexandra Raszyková navštěvuje kroužek šití druhým rokem.

Alexandra Raszyková, členka kroužku Šití: "Co už máme našito, nějaké trička manželovi, dcerce, teď se chystám na šaty, nákupní tašky, je to tu fajn. Kdysi jsme s maminkou doma šila, babička taky šije, dělala jsem spíše střihy, ke stroji sedávaly ony, tady jsme se přišla naučit pracovat se stroji a možná si tedy některé pořídím i domů do výbavy."

Od září začala kroužek navštěvovat i paní Lucie Stachová.

Lucie Stachová, členka kroužku Šití: "Začala jsem chodit abych holce mohla něco ušít, nechci něco konfekčního, baví mě to, holky jsou super. Pocity mám dobré z toho, že to umím, časem si budu šít i na sebe.”

Nejdůležitější je podle to, aby si každá ze zájemkyň našla čas a trpělivě vše zkoušela i doma

Marie Macurová, vedoucí kroužku Šití: “Šití je úžasná věc, můžete se pustit do čehokoliv, dnes je tolik možností, je fajn, když se ty holky naučí šít.”

Kroužek šití funguje ve Středisku volného času Juventus každé úterý, začátečníci se scházejí od 15 do 17 hodin, pokročilí pak od 17 do 19 hodin.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000035811/chcete-se-naucit-sit-prijdte-do-karvinskeho-strediska-volneho-casu-juventus