Karviná ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým v Praze uspořádala v rámci mezinárodního konsorcia projekt ARV pro energetiku a udržitelnost. Jeho hlavní aktivitou v České republice je rekonstrukce budovy Polikliniky v Karviné-Mizerově, kde dochází k instalaci nových technologií pro řízení a provoz budovy. Jde například o umístění fotovoltaických panelů na střechu budovy a další vychytávky.
Michael Sikora, projektový manažer ARV: “Jsou to systémy pro monitoring vnitřního prostředí, prašnost, emise oxidu uhličitého a podobně a je to například i nabíjecí stanice pro elektromobily, která bude venku."
Do projektu byla aktivně zapojena i karvinská mládež, konkrétně žáci posledních ročníků základních škol a také středoškoláci z karvinského gymnázia a Střední průmyslové školy.
Michael Sikora, projektový manažer ARV: “Jim se snažíme představit témata energetiky, udržitelnosti, fotovoltaiky a podobně a součástí je i práce studentů na vlastním návrhu osazení městských budov fotovoltaickými panely tak, aby zajistili jejich energetickou soběstačnost.”
Na semináři dostali mladí lidé rozšířené zadání. Kromě polikliniky budou vymýšlet návrhy i pro budovu Obecního domu Družba a regionální knihovny.
Michael Sikora, projektový manažer ARV: “Jejich úkolem bude do 14. dubna představit prezentaci na zhruba 10 minut, která bude složena ze tří částí, v první představí kterou budovu si vybrali, jaká nasbírala data, bude tam i terénní průzkum, půjdou se na ni podívat. V druhé části budou simulovat pomocí softwaru umístění fotovoltaiky na budovu a ve třetí části představí, k jakým číslům energetické úspory dospěli.”
Úkol to není jednoduchý, účastníci si musí poradit s mnoha překážkami.
Michael Sikora, projektový manažer ARV: “Oříšek bude zpracovat umístění těch panelů na střechu, která nemusí být vždy rovná, můžou tam být vzduchotechniky, může tam být stínění, Vytipovat místa, která budou vhodná na umístění fotovoltaiky, si myslím bude oříšek:”
Viktor Stechanov, účastník projektu ARV: “Já si myslím, že to náročné nebude, nejtěžší bude okolí té budovy, protože když dostaneme knihovnu, kde je okolo hodně stromů, tak ve finále to bude náročné na čas, ale nebude to složité.”
Tomáš Palian, účastník projektu: “Mě to přijde jako super věc, protože tady je hodně smogu a tak, takže to hodně pomůže městu a přijde mi to jako dost dobrý projekt.”
Eliška Jopková, účastnice projektu ARV: “My to určitě budeme dělat v týmu, pro někoho to může být těžké, ale záleží, jak se k tomu kdo postaví, ale v týmu to bude jednoduché.”
Lukáš Raszyk, náměstek primátora: “ Jsem rád, že se tohle povedlo a že odborníci na tyto věci jsou schopni se se svými vědomosti podělit s naší mládeží.”
Po prezentaci, která se uskuteční 14. dubna, proběhne zhruba za měsíc slavnostní vyhodnocení. Účastníci také dostanou zpětnou vazbu v podobě rozboru jejich prací, obdrží certifikáty, případně se účastní exkurze k tématu energetiky a udržitelnosti.