Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Osud málem zaniklého evangelického hřbitova v Karviné-Dolech se změnil díky dobrovolníkům

Karviná |

Osud téměř zaniklého evangelického hřbitova v Karviné-Mexiku se změnil díky dobrovolníkům, kteří mu začali před šesti lety vracet jeho podobu a důstojnost. Před pár dny se tady konala vzpomínková akce, která měla historii tohoto málem zapomenutého místa připomenout.

Krojovaní horníci, dobrovolníci a pamětníci si za přítomnosti evangelického pastora i zástupců vedení Karviné připomněli vzpomínkovou akcí 120. výročí založení hřbitova v Karviné-Mexiku.

anketa: návštěvníci vzpomínkové akce: "Všichni mluví o Karviné, ale jen o šikmém kostele, ale Karviná byla až po Lazy, velké město, proto sem přicházím, protože se cítím svázaná s tímto místem. Je to důležité, ty kořeny tady člověk zapustil." "Já tu chodím pravidelně, protože manželka tady má rodiče pochované. Je třeba zachovat tradici, pokud se tu už nekope, netěží, to tu zůstane navěky už."

Poslední místo odpočinku vzniklo v roce 1903 díky štědrosti jeho zakladatele Josefa Krainy, na jehož hrobu všichni společně zapálili svíčku.

Stanislav Kołek, zakladatel spolu OLZA PRO, dobrovolník: "Hřbitov byl založen na poli zdejšího zemědělce Josefa Krainy, který věnoval tento pozemek pro hřbitov."

Ve stejném roce byla také naprojektována kaple hřbitova, její stavba byla pak následně dokončena v roce 1906. V této době se snaží dobrovolníci ze spolku Olza PRO kapli společně se hřbitovem zachránit.

Stanislav Kołek, zakladatel spolu OLZA PRO, dobrovolník: "Hřbitov má čtverec o délce 80 metrů, není moc velký, přesto je tu pohřeno kolem tisícovky zemřelých. Pohřbívalo se tu do konce sedmdesátých let, pak kvůli důlním vlivům, tento hřbitov začal chátrat.” 
Andrzej Bizoń (nestr. za SOCDEM), náměstek primátora Karviné: "Dnes jsme slyšeli historii tohoto genius loci, místa a bylo řečeno, že toto místo nemělo vůbec existovat, mělo být zatopeno nebo zavaleno haldami. Toto místo ale v paměti pozůstalých stále je a myslím, že je veledůležité zachovat je pro příští generace.”

Důstojnost tomuto místu začali dobrovolníci vracet před šesti lety. Od té doby sem pravidelně přichází a postupně ho obnovují.

Stanislav Kołek, zakladatel spolu OLZA PRO, dobrovolník: "Od roku 2017 pracujeme pět sobot na jaře a pět sobot na podzim. Dnes jsme tu po 64., vedeme si statistiku a pracovalo tu už více jak 900 osob. Je tu skupina lidí, kteří chodí stabilně a pak jsou to příležitostní lidé, kteří se dozvěděli o tom, že tady jsou brigády.” 
Andrzej Bizoń (nestr. za SOCDEM), náměstek primátora Karviné: “Město se snaží už několik let podporovat toto sdružení a myslím, že v osobě pana Stanislava Kolka má partnera, který sdružuje všechny ty dobrovolníky, kterým bych chtěl tady dnes všem poděkovat.” 

V tuto chvíli se dobrovolníkům podařilo zachránit zdi kaple před rozpadnutím.

Stanislav Kołek, zakladatel spolu OLZA PRO, dobrovolník: "Každý rok jedna řada cihel šla k zemi, takže jsme zastřešili zdi, opravili jsme základy kaple, které už taky byly v mizerném stavu a věž, kterou se nám před rokem podařilo jeřábem vytáhnout a postavili jsem ji vedle kaple, tak tam opravujeme střechu, aby do ní nepršelo.” 

I když je hřbitov víceméně v krajině osamocen, podle zakladatele spolku je důležité toto místo zachovat.

Stanislav Kołek, zakladatel spolu OLZA PRO, dobrovolník: "Za prvé, jsou tady pohřbení lidé, ti si zaslouží úctu. Většinou jsou to Poláci a my, jako zdejší Poláci z české části Těšínska se staráme o hroby svých předků."

Co velmi dobrovolníky těší je, že se sem pozůstalí začali znovu vracet , aby uctili památku svých předků a nejen to.

Stanislav Kołek, zakladatel spolu OLZA PRO, dobrovolník: "Do časů, když tady ještě před těmi šesti lety nebyla ani stezka, bylo všechno zarostlé, tak málokdo se tady přijel podívat. Bylo pár hrobů, kde byly květiny a svíce, ale většina hrobů byla zanedbaných, Teď, když je to odkryté a lidé se dozvěděli, že je tady všechno opravováno, tak se tady začali vracet a začínají se objevovat i nové náhrobní kameny s novými nápisy i s fotkami svých předků. Velmi nás to těší. Tak by to mělo být.” 
Nahlásit chybu


K tématu

Frýdlant nad Ostravicí pořádá komentované prohlídky kaple, v plánu je pokračování rekonstrukcí

Frýdlantská kaple Blahoslavené Panny Marie je významnou místní historickou památkou. Na podzim byla po rekonstrukci znovu zpřístupněna návštěvníkům. Letos se budou její dveře otevírat jednou za měsíc od února do června.

Ne nadarmo se zámku Nová Horka u Studénky přezdívá "malá Vídeň"

22. dubna 2024 17:45 | Studénka | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Od příchodu říšského hraběcího rodu Vetter von der Lilie do lůna úrodné krajiny podél Odry se z původně malé tvrze stává významné aristokratické sídlo, centrum hudební i výtvarné kultury.

Lidé mohou ve sbírce opět přispět na další opravy kaple ve frýdlantském klášteře

Po roce od slavnostní bohoslužby se v opravené kapli v bývalém klášteře konal koncert a město Frýdlant nad Ostravicí představilo plány na další opravy.


Tragický incident na tramvajové zastávce v Ostravě, zemřel 32letý muž

Včera 21:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.

Speciální systém COBRA pomohl uhasit požár střechy v Rychvaldu

Včera 16:42 | Rychvald | Lukáš Zavadil

Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.

Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

O školení v první pomoci byl v havířovské nemocnici velký zájem

Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

Včera 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Projekt Rodinného centra Mozaika a města splní další vánoční přání

Rodinné centrum Mozaika ve spolupráci se sociálním odborem města připravuje další ročník projektu Vánoční překvapení. Jeho cílem je obstarat pod stromeček dárky pro novojičínské děti ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Krevní centrum přijelo odebírat krev na radnici Moravské Ostravy a Přívozu

Mobilní odběrové stanoviště Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava vyrazilo podruhé do terénu. Tentokrát zavítalo na radnici Moravské Ostravy a Přívozu, kde krev darovalo 30 úředníků, z toho 23 úplně poprvé.

Školáci si přejí fast food, to jim ale město splnit nemůže

V základních školách se konala mladá školní fóra. Žáci se mohli vyjádřit jednak ke své škole a také k dění ve městě. Třeba na Komenského 66 získal nejvíce hlasů požadavek na zřízení fast foodu.


Klub Kobiet v Horní Suché uspořádal výstavu “Co dovedou naše ruce”

V Horní Suché se uskutečnila výstava „Co dovedou naše ruce“, kterou připravil Klub Kobiet při PZKO. Návštěvníci mohli obdivovat rukodělné výrobky vytvořené různými technikami, jako je pletení, práce ze dřeva či pergamano. Akce, která spojila místní ženy i muže, byla velkým úspěchem.

Havířovská nemocnice pomáhá veřejnosti zvládnout základy první pomoci

Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

20. listopadu 2024 17:10 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná nebo Stonava.

Město pořídilo nové kotce do orlovského psího útulku

20. listopadu 2024 16:15 | Orlová | Monika Ociepková | Orlovský miniexpres

Orlovský útulek dokončuje realizaci nových moderních kotců v místním útulku, které výrazně zlepší podmínky pro toulavé a opuštěné psy.

Stonava díky dotaci zavádí nový systém třídění odpadu

20. listopadu 2024 13:04 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Obec Stonava získala finanční prostředky z Operačního programu Životní prostředí 2021–2027 na realizaci projektu „Stonava – Systém odděleného sběru materiálově využitelných odpadů“. Díky tomuto projektu bylo pořízeno 1200 plastových nádob na tříděný odpad, které budou zdarma distribuovány všem domácnostem s rodinnými domy, chatkami nebo zahradami. Od nového roku nebude možno odpad třídit do plastových pytlů.

Osud málem zaniklého evangelického hřbitova v Karviné-Dolech se změnil díky dobrovolníkům
Vydáno 7. listopadu 2023 16:43, Karviná, Monika Danková
Osud téměř zaniklého evangelického hřbitova v Karviné-Mexiku se změnil díky dobrovolníkům, kteří mu začali před šesti lety vracet jeho podobu a důstojnost. Před pár dny se tady konala vzpomínková akce, která měla historii tohoto málem zapomenutého místa připomenout.

Krojovaní horníci, dobrovolníci a pamětníci si za přítomnosti evangelického pastora i zástupců vedení Karviné připomněli vzpomínkovou akcí 120. výročí založení hřbitova v Karviné-Mexiku.

anketa: návštěvníci vzpomínkové akce: "Všichni mluví o Karviné, ale jen o šikmém kostele, ale Karviná byla až po Lazy, velké město, proto sem přicházím, protože se cítím svázaná s tímto místem. Je to důležité, ty kořeny tady člověk zapustil." "Já tu chodím pravidelně, protože manželka tady má rodiče pochované. Je třeba zachovat tradici, pokud se tu už nekope, netěží, to tu zůstane navěky už."

Poslední místo odpočinku vzniklo v roce 1903 díky štědrosti jeho zakladatele Josefa Krainy, na jehož hrobu všichni společně zapálili svíčku.

Stanislav Kołek, zakladatel spolu OLZA PRO, dobrovolník: "Hřbitov byl založen na poli zdejšího zemědělce Josefa Krainy, který věnoval tento pozemek pro hřbitov."

Ve stejném roce byla také naprojektována kaple hřbitova, její stavba byla pak následně dokončena v roce 1906. V této době se snaží dobrovolníci ze spolku Olza PRO kapli společně se hřbitovem zachránit.

Stanislav Kołek, zakladatel spolu OLZA PRO, dobrovolník: "Hřbitov má čtverec o délce 80 metrů, není moc velký, přesto je tu pohřeno kolem tisícovky zemřelých. Pohřbívalo se tu do konce sedmdesátých let, pak kvůli důlním vlivům, tento hřbitov začal chátrat.” 
Andrzej Bizoń (nestr. za SOCDEM), náměstek primátora Karviné: "Dnes jsme slyšeli historii tohoto genius loci, místa a bylo řečeno, že toto místo nemělo vůbec existovat, mělo být zatopeno nebo zavaleno haldami. Toto místo ale v paměti pozůstalých stále je a myslím, že je veledůležité zachovat je pro příští generace.”

Důstojnost tomuto místu začali dobrovolníci vracet před šesti lety. Od té doby sem pravidelně přichází a postupně ho obnovují.

Stanislav Kołek, zakladatel spolu OLZA PRO, dobrovolník: "Od roku 2017 pracujeme pět sobot na jaře a pět sobot na podzim. Dnes jsme tu po 64., vedeme si statistiku a pracovalo tu už více jak 900 osob. Je tu skupina lidí, kteří chodí stabilně a pak jsou to příležitostní lidé, kteří se dozvěděli o tom, že tady jsou brigády.” 
Andrzej Bizoń (nestr. za SOCDEM), náměstek primátora Karviné: “Město se snaží už několik let podporovat toto sdružení a myslím, že v osobě pana Stanislava Kolka má partnera, který sdružuje všechny ty dobrovolníky, kterým bych chtěl tady dnes všem poděkovat.” 

V tuto chvíli se dobrovolníkům podařilo zachránit zdi kaple před rozpadnutím.

Stanislav Kołek, zakladatel spolu OLZA PRO, dobrovolník: "Každý rok jedna řada cihel šla k zemi, takže jsme zastřešili zdi, opravili jsme základy kaple, které už taky byly v mizerném stavu a věž, kterou se nám před rokem podařilo jeřábem vytáhnout a postavili jsem ji vedle kaple, tak tam opravujeme střechu, aby do ní nepršelo.” 

I když je hřbitov víceméně v krajině osamocen, podle zakladatele spolku je důležité toto místo zachovat.

Stanislav Kołek, zakladatel spolu OLZA PRO, dobrovolník: "Za prvé, jsou tady pohřbení lidé, ti si zaslouží úctu. Většinou jsou to Poláci a my, jako zdejší Poláci z české části Těšínska se staráme o hroby svých předků."

Co velmi dobrovolníky těší je, že se sem pozůstalí začali znovu vracet , aby uctili památku svých předků a nejen to.

Stanislav Kołek, zakladatel spolu OLZA PRO, dobrovolník: "Do časů, když tady ještě před těmi šesti lety nebyla ani stezka, bylo všechno zarostlé, tak málokdo se tady přijel podívat. Bylo pár hrobů, kde byly květiny a svíce, ale většina hrobů byla zanedbaných, Teď, když je to odkryté a lidé se dozvěděli, že je tady všechno opravováno, tak se tady začali vracet a začínají se objevovat i nové náhrobní kameny s novými nápisy i s fotkami svých předků. Velmi nás to těší. Tak by to mělo být.” 
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000039971/osud-malem-zanikleho-evangelickeho-hrbitova-v-karvinedolech-se-zmenil-diky-dobrovolnikum