Botox lidé běžně znají z estetické medicíny. V Karvinské hornické nemocnici ho využívají pro rehabilitaci pacientů po cévní mozkové příhodě, po úrazech, při stavech spojených s roztroušenou sklerózou nebo s nádory mozku.
Eliška Kollerová, zástupkyně primářky rehabilitačního oddělení KHN: "Botulotoxin A je uměle vyrobená látka, která blokuje nervosvalový přenos a tím oslabí daný sval, který je původně ve zvýšeném napětí. U nás se botulotoxin aplikuje injekcí do svalu pod kontrolou ultrazvuku."
Jedním z pacientů, který na injekce botulotoxinu pravideln dochází je i pan Robert Mirga.
Cévní mozková příhoda ho postihla v práci před dvěma lety, po ní zůstal na vozíčku. Jeho stav se výrazně zlepšil před rokem, kdy začal docházet na pravidelné injekce. Už dokáže chodit za pomocí hole. Stejný pokrok vidí i u ruky.
Robert Mirga, pacient: “Víte co, už ji jako dát tak, dát dopředu, předtím to nešlo, jde to. Jsem vděčný, že mě paní doktorka léčí."
Botox působí zhruba tři měsíce, ve kterých je nutné, aby pacienti denně cvičili. Lékaři se snaží je tedy naučit samostatné práci s jejich svaly, motivovat je, aby na sobě pracovali. Jinak by šlo jen o pasivní úlevu.
Eliška Kollerová, zástupkyně primářky rehabilitačního oddělení KHN: "To je to zásadní. Ostatní pracoviště v okolí aplikaci botulotoxinu taky nabízí, ale to, co nás odlišuje od ostatních je to, že to cvičení navazuje na tu aplikaci, což podle posledních poznatků vědy je to zásadní na celé terapii. Protože po třech měsících ten účinek vyprchá a byli bychom tam, kde jsme byli před začátkem léčby. Když bude pravidelně sám 2x denně cvičit, tak dochází k postupnému zlepšování zdravotního stavu a funkce dané končetiny."
Aktivní spolupráce pacienta s lékařem je proto pro viditelný výsledek podstatná. Aplikovat botulotoxin pacientům začala KHN koncem loňského roku.