Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V rámci TFA klání Železný hasič soutěžili studenti středních škol v kombinaci náročných disciplín

Karviná |

Rozvíjet v souladu s všeobecným zájmem a chutí hasičů podstupovat dobrovolně hraniční fyzickou zátěž, která nadále rozvíjí fyzickou i psychickou odolnost - to je motto turnaje TFA Železný hasič. Ten se konal znova i v Karviné na Střední škole techniky a služeb, kam dorazily týmy také z Moravy a Čech.

Na Střední školu techniky a služeb dorazil nespočet mladých hasičů, aby se utkali v tom, jak dobře zvládají extrémní podmínky v rámci své kondice.

Marian Mrózek, ředitel Územního odboru Karviná: “Závod TFA na zdejší škole v Karviné už má svou, sice krátkou, ale má svou historii. V podstatě navazuje na závody TFA v rámci hasičského záchranného sboru i v rámci jednotek požární ochrany v České republice. TFA obecně je velmi populární, velmi atraktivní odvětví sportu u hasičů, podobně jako požární sport. Takže je na velkém vzestupu, máme reprezentaci České republiky v TFA, máme velké úspěchy, takže na tu navazují i tady středoškolské závody v TFA.”
Yvetta Kałužová, ředitelka Střední školy techniky a služeb Karviná: “Před třemi lety se střední školy, které vyučují obor Požární ochrana, dohodli, že nějakým způsobem rozproudí a rozpohybují soutěž TFA a v téhle chvíli to nazvali středoškolskou ligou disciplín TFA a v podstatě v nich funguje asi sedm středních škol v rámci celé České republiky. Naše město Karviná navštíví dneska šest družstev ze šesti měst a budou působit v sedmi disciplínách téhle té krásné silácké soutěže. Tahle soutěž je přehledem síly, odvahy, disciplíny, ale i prostě lásky k tomuto povolání a přeji všem závodníkům, ať se jim daří, ať zvítězí ten nejlepší a ať si odvezou krásné zážitky z města Karviné a střední školy techniky a služeb Karviná.”

Disciplína imituje skutečný zásah, tudíž ve studentech podporuje a inspiruje k činnosti hasičů.

Marian Mrózek, ředitel Územního odboru Karviná: “Vnímáme narůstající zájem o tuto disciplínu, jak říkám, hasičský záchranný sbor už pěknou řádku let, se aktivně podílí tady na těchto soutěžích, máme úspěšné reprezentanty a dobrovolní hasiči jsou v krátkém závěsu za námi, protože ten sport je velmi, velmi atraktivní.”

Spousta studentů, kteří se aktivně účastní závodů TFA, pokračuje dále na Vysoké škole Báňské, na Fakultě bezpečnostního inženýrství.

Tereza Česelská, zástupce vedoucího Katedry požární ochrany: “Ta fyzická příprava, kterou jim tento závod dává, jim poskytne samozřejmě základ také potřebný pro zaměstnání, pokud budou chtít být zaměstnáni v bezpečnostních složkách a současně, a pokud se rozhodnou studovat na naší fakultě, tak se dále mohou účastnit TFA soutěží už studentů vysokých škol, které probíhají obdobným způsobem a jsou potom organizovány právě vysokoškolskými studenty.”

Studenti v rámci disciplíny TFA během šesti minut plnili velmi fyzicky náročné úkoly, které obsahovaly navlečení ve výstroji, běh s hadicemi, skákání přes přes překážky, běh skrze dráhu s těžkým závažím, přesouvání figuríny člověka, čtyřicet úhozů kladivem nebo vytažení hadic na věž.

Leona Martinková, studentka Požární ochrany v Semilech: “Popravdě v tomhle vedru to je příšerný. Ale šlo to. Sice se mozku nechtělo, ale musela jsem nějak donutit své tělo. Mně říkali odmala, že si mám vybrat školu a obor, kde budu se tam zaměřovat dál a který mě bude bavit. Proto jsem si vybrala požární obor. Protože sice jsem ho dělala chvíli u dobrovolných hasičů. Ale já jsem se do toho zamilovala tak po uši, že to už nešlo jinak.”
Sebastian Kubík, student SŠTaS v Karviné: “Se mi to tam zamotalo a už to bylo někde. Strašné. Figurína mi dělala v celkem potíže. Že jsem se blbě chytl, že mi spadla, ale naštěstí jsem to rychle zpravil a šel jsem dál.”

Na letošní závody přijeli studenti ze šesti měst a z Karviné si odnášeli nejen pocit vítězství nad sebou samým a svými možnostmi, ale také vzpomínky na setkání se stejně zaměřenými lidmi a možná nová přátelství.

Nahlásit chybu


K tématu

Týmy z Čech i Moravy soutěžily v Karviné v rámci klání TFA Železný hasič a pořádně se zapotily

10. června 2025 15:30 | Karviná | Gabriela Stašová

Rozvíjet v souladu s všeobecným zájmem a chutí hasičů podstupovat dobrovolně hraniční fyzickou zátěž, která nadále rozvíjí fyzickou i psychickou odolnost - to je motto turnaje TFA Železný hasič. Ten se konal znova i v Karviné na Střední škole techniky a služeb, kam dorazily týmy také z Moravy a Čech.

Na střední škole techniky a služeb se konalo Mistrovství ČR v silovém čtyřboji

25. března 2025 16:58 | Karviná | Gabriela Stašová

V Karviné se uskutečnilo Mistrovství České republiky v silovém čtyřboji. Mladé týmy z celé země soutěžily v disciplínách jako trojskok nebo sedy lehy. Silové sporty mají na Střední škole techniky a služeb tradici, akce proto probíhala ve velkém duchu.

Karvinská SŠTaS se rozloučila s letošními učni, na trhu práce je o ně velký zájem

12. července 2025 15:30 | Karviná | Gabriela Stašová

Na karvinské Střední škole techniky a služeb se i letos slavnostně rozloučili s absolventy výučních oborů z celé školy. Potřeba učňů je čím dál silnější, protože odborníků v některých oblastech ubývá.


Krajští kriminalisté vyšetřují první letošní pokus o vraždu, muž zaútočil na svého soka v baru

Včera 13:23 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Krajští kriminalisté řeší první případ pokusu vraždy v letošním roce. K násilnému útoku došlo v baru v Karviné-Ráji, kde měl muž bodnout svého soka. Zraněný skončil v nemocnici, útočník je ve vazbě.

Finské domky v osadě Bedřiška padly k zemi nelegálně. Rozhodl o tom ostravský magistrát

Finské domky v ostravské osadě Bedřiška byly zbourány proti předpisům a na základě nedostatečných podkladů. Rozhodl o tom ostravský magistrát. 5 opuštěných domů nechala na konci loňského roku zdemolovat mariánskohorská radnice na základě povolení stavebního úřadu ve Vítkovicích. Rozhodnutí zatím není pravomocné, městský obvod se může odvolat.

Karvinské děti opět lyžují v Bukovci, v beskydských horách stráví vždy celý týden

21. ledna 2026 15:07 | Karviná | Gabriela Stašová

V beskydském ski areálu v Bukovci opět probíhají lyžařské kurzy pro děti z Karviné. Opět se účastní nespočet mateřských i základních škol, které dbají na základní sportovní průpravu.

Lesní škola v Ostravě funguje už téměř čtvrtstoletí. Děti jsou z učení v přírodě nadšené

Včera 11:25 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Lesní škola v Ostravě oslaví příští rok už čtvrtstoletí svého fungování. Za tu dobu prošlo výukovými programy desetitisíce dětí a z učení prožitkem přímo v přírodě jsou vždy nadšené. Lesní škola už má programy také například pro důchodce.

Občané Havířova zaplnili knihovnu při veřejném projednání revitalizace náměstí Republiky

Včera 11:30 | Havířov | Michal Slonina

Havířovské náměstí Republiky čeká po více než dvaceti letech rozsáhlá revitalizace a na výsledné podobě veřejného prostoru mají možnost participovat taky občané. Své návrhy a nápady mohli teď v lednu diskutovat s hlavní architektkou města na veřejném projednání.

DOPRAVNÍ REVUE: Most u Polska je hotový, doprava plynulejší. Kraj chystá i autobusy na vodíkový a elektrický pohon

Včera 14:50 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Řidičům se uleví na hranici s Polskem díky dokončené rekonstrukci mostu u Opavy. Moravskoslezský kraj zároveň chystá modernější a ekologičtější autobusovou dopravu – do regionu zamíří i vodíkové autobusy. A aktuálních dopravních tématech jsme v pořadu Dopravní revue mluvili s náměstkem hejtmana pro dopravu.

Do nemocnice to nestihli. Chlapeček se narodil doma za pomoci posádek ZZS

21. ledna 2026 12:30 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Porod byl tak rychlý, že se cesta do nemocnice už nestihla. Záchranáři zasahovali u porodu přímo v domácnosti v Kunčičkách u Bašky. Maminka i malý Matěj jsou v pořádku, byli následně převezeni na porodnické oddělení.

Čeladná poštu chtěla, od ledna se stala partnerem

21. ledna 2026 11:20 | Čeladná | Petra Dorazilová

Česká pošta před časem oznámila, že zruší 300 svých poboček. Byla mezi nimi i ta v Čeladné. Obec se ale rozhodla tyto služby zachovat a od ledna provozuje Poštu Partner.

Slezská Ostrava dokončila velkolepou přestavbu hasičské zbrojnice v Heřmanicích

21. ledna 2026 11:00 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Prostorné garáže, víceúčelový sál a komfortnější zázemí získal sbor dobrovolných hasičů z Heřmanic díky rekonstrukci a přístavbě místní zbrojnice. Velkolepá stavba za více než 50 milionů korun od ledna konečně slouží svému účelu.

V Kunčičkách a Kunčicích se opravuje a rozšiřuje kanalizace. Celkem jde o více než 11 km

20. ledna 2026 8:44 | Ostrava-Slezská Ostrava | Tomáš Kořistka

Jedna z nevětších investic v moravskoslezské metropoli se v letošním roce týká vodohospodářské infrastruktury ve Slezské Ostravě. Konkrétně se jedná o rekonstrukci a dobudování kanalizace v Kunčicích a Kunčičkách, která vyjde na více než půl miliardy korun. Práce začaly loni na podzim.

V zimě buďme ohleduplní k přírodě i fauně v ní, a to v městských lesích i na horách

Včera 13:23 | Karviná | Gabriela Stašová

Zima udeřila a spousta lidí přemýšlí, jakým způsobem se v zimě chovat v přírodě ohleduplně. Odborníci radí, abychom v přírodě respektovali především ticho a klid a nehleděli pouze na sebe a své pohodlí.

Dům dětí a mládeže nabízí pestrou škálu letních táborů

21. ledna 2026 15:29 | Orlová | Monika Ociepková

Přestože je teprve leden, Dům dětí a mládeže v Orlové už připravuje letní tábory.

32. Reprezentační ples obce Stonava

21. ledna 2026 11:43 | Stonava | Jiří Brzóska

Sál stonavského Domu PZKO o uplynulém víkendu doslova praskal ve švech. Plesovou sezónu zde zahájil Reprezentační ples obce, který se každoročně těší velkému zájmu.

Školní ples nabídne tradici s novou energií

21. ledna 2026 11:41 | Stonava | Jiří Brzóska

Stonavská veřejnost se mohla během uplynulého půlroku přesvědčit, že nové vedení spolku Rodiče a škola Stonava vneslo do jeho činnosti svěží energii a nové nápady.

Pěvecký sbor zpestřil stonavská novoroční setkání

21. ledna 2026 11:40 | Stonava | Jiří Brzóska

Ačkoli od Vánoc uplynul už téměř měsíc, ve Stonavě stále doznívá vánoční atmosféra. Leden je obdobím koncertů koled a novoročních setkání. Přesvědčili jsme se o tom v místním evangelickém kostele i Domě s pečovatelskou službou ELIM.

„Dziękuję za muzykę” trzeba zobaczyć

21. ledna 2026 11:38 | Stonava | Otýlie Tobolová

Pierwszą premierą, która odbyła się w grudniu, jeszcze przed oficjalnym otwarciem - po rekonstrukcji - budynku Teatru Cieszyńskiego, była sztuka Tomasza Mana „Dziękuję za muzykę“ wystawiona przez Scenę Polską Teatru Cieszyńskiego.

V rámci TFA klání Železný hasič soutěžili studenti středních škol v kombinaci náročných disciplín
Vydáno 10. června 2025 15:37, Karviná, Gabriela Stašová
Rozvíjet v souladu s všeobecným zájmem a chutí hasičů podstupovat dobrovolně hraniční fyzickou zátěž, která nadále rozvíjí fyzickou i psychickou odolnost - to je motto turnaje TFA Železný hasič. Ten se konal znova i v Karviné na Střední škole techniky a služeb, kam dorazily týmy také z Moravy a Čech.

Na Střední školu techniky a služeb dorazil nespočet mladých hasičů, aby se utkali v tom, jak dobře zvládají extrémní podmínky v rámci své kondice.

Marian Mrózek, ředitel Územního odboru Karviná: “Závod TFA na zdejší škole v Karviné už má svou, sice krátkou, ale má svou historii. V podstatě navazuje na závody TFA v rámci hasičského záchranného sboru i v rámci jednotek požární ochrany v České republice. TFA obecně je velmi populární, velmi atraktivní odvětví sportu u hasičů, podobně jako požární sport. Takže je na velkém vzestupu, máme reprezentaci České republiky v TFA, máme velké úspěchy, takže na tu navazují i tady středoškolské závody v TFA.”
Yvetta Kałužová, ředitelka Střední školy techniky a služeb Karviná: “Před třemi lety se střední školy, které vyučují obor Požární ochrana, dohodli, že nějakým způsobem rozproudí a rozpohybují soutěž TFA a v téhle chvíli to nazvali středoškolskou ligou disciplín TFA a v podstatě v nich funguje asi sedm středních škol v rámci celé České republiky. Naše město Karviná navštíví dneska šest družstev ze šesti měst a budou působit v sedmi disciplínách téhle té krásné silácké soutěže. Tahle soutěž je přehledem síly, odvahy, disciplíny, ale i prostě lásky k tomuto povolání a přeji všem závodníkům, ať se jim daří, ať zvítězí ten nejlepší a ať si odvezou krásné zážitky z města Karviné a střední školy techniky a služeb Karviná.”

Disciplína imituje skutečný zásah, tudíž ve studentech podporuje a inspiruje k činnosti hasičů.

Marian Mrózek, ředitel Územního odboru Karviná: “Vnímáme narůstající zájem o tuto disciplínu, jak říkám, hasičský záchranný sbor už pěknou řádku let, se aktivně podílí tady na těchto soutěžích, máme úspěšné reprezentanty a dobrovolní hasiči jsou v krátkém závěsu za námi, protože ten sport je velmi, velmi atraktivní.”

Spousta studentů, kteří se aktivně účastní závodů TFA, pokračuje dále na Vysoké škole Báňské, na Fakultě bezpečnostního inženýrství.

Tereza Česelská, zástupce vedoucího Katedry požární ochrany: “Ta fyzická příprava, kterou jim tento závod dává, jim poskytne samozřejmě základ také potřebný pro zaměstnání, pokud budou chtít být zaměstnáni v bezpečnostních složkách a současně, a pokud se rozhodnou studovat na naší fakultě, tak se dále mohou účastnit TFA soutěží už studentů vysokých škol, které probíhají obdobným způsobem a jsou potom organizovány právě vysokoškolskými studenty.”

Studenti v rámci disciplíny TFA během šesti minut plnili velmi fyzicky náročné úkoly, které obsahovaly navlečení ve výstroji, běh s hadicemi, skákání přes přes překážky, běh skrze dráhu s těžkým závažím, přesouvání figuríny člověka, čtyřicet úhozů kladivem nebo vytažení hadic na věž.

Leona Martinková, studentka Požární ochrany v Semilech: “Popravdě v tomhle vedru to je příšerný. Ale šlo to. Sice se mozku nechtělo, ale musela jsem nějak donutit své tělo. Mně říkali odmala, že si mám vybrat školu a obor, kde budu se tam zaměřovat dál a který mě bude bavit. Proto jsem si vybrala požární obor. Protože sice jsem ho dělala chvíli u dobrovolných hasičů. Ale já jsem se do toho zamilovala tak po uši, že to už nešlo jinak.”
Sebastian Kubík, student SŠTaS v Karviné: “Se mi to tam zamotalo a už to bylo někde. Strašné. Figurína mi dělala v celkem potíže. Že jsem se blbě chytl, že mi spadla, ale naštěstí jsem to rychle zpravil a šel jsem dál.”

Na letošní závody přijeli studenti ze šesti měst a z Karviné si odnášeli nejen pocit vítězství nad sebou samým a svými možnostmi, ale také vzpomínky na setkání se stejně zaměřenými lidmi a možná nová přátelství.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000049122/v-ramci-tfa-klani-zelezny-hasic-soutezili-studenti-strednich-skol-v-kombinaci-narocnych-disciplin