Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Karviné vzniklo nové Re-use centrum, kde předměty nacházejí nový život

Karviná |

Nové Re-use centrum se hned po jeho spuštění začalo těšit oblibě, a to nejen mezi studenty, mezi kterými původně jeho myšlenka vznikla. Lidé mohou za dobrovolnou částku získat věci do domácnosti nebo zde nechat ty, které už nepotřebují, ale jsou plně funkční.

Z původně studentského experimentu na koleji Vyhlídka vznikl v Karviné plnohodnotný veřejný prostor – Re-use centrum, které propojuje ekologické principy, solidaritu a komunitní spolupráci. Myšlenka se zrodila mezi studenty Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity, kteří začali mezi sebou sdílet věci, jež už sami nepotřebovali, ale mohly posloužit ostatním. Dnes je tento koncept otevřený i široké veřejnosti.

Pavel Kopczyk, autor projektu: “Celé to vzniklo tak, že jsem v rámci své disertační práce zjistil, kolik se toho vůbec vyhazuje, že prostě fakt to jsou tuny a tuny odpadu denně, tak mě napadlo právě, že spousta z toho odpadu je nakonec pořád použitelná, a že by mohla být i využitelná, že by to mohla spousta lidí ocenit. Tak mě napadlo právě takovéhle Re-use centrum.”

Pavel Kopczyk se nechal inspirovat nejdříve v Ostravě, kde již zaběhlé Re-use centrum funguje. První krůčky Re-use centra probíhaly mezi studenty na kolejích. Když začala výměna věcí mít ohlas, začalo se řešit Re-use centrum v prostorách bývalé herny na ulici Olbrachtova.

Pavel Kopczyk, autor projektu: “Když jsem se právě ptal různě tak na prostory, kde by mohlo teoreticky to Re-use centrum být, tak bylo právě celkem složité tady najít nějaké za rozumnou cenu, ale nakonec se mi to tady povedlo.”

Úplně prvotní myšlenka vznikla z tématu disertační práce Pavla Kopczyka, která se věnuje právě analýze odpadu a spotřebitelských produktů, a především pak myšlence, kolik zbytečného odpadu vzniká.

Pavel Kopczyk, autor projektu: “Vzniká ho opravdu hodně, obzvláště po různých právě pozůstalostech, když ti lidé prostě bohužel umřou, tak většinou ti, kdo to zdědí, to nemají kam to dát, tak prostě většinou zavolají stěhovací firmu a skončí to na sběrném dvoře.”

Lidé si mohou v novém Re-use centru pořídit nové věci, od kočárků, přes elektroniku, až po nádobí a hračky.

Za věci, které si odnesete, neplatíte, ale přispějete libovolnou dobrovolnou částkou na dobrou věc - například na výsadbu ovocných stromů po Karviné, což je jedním z dlouhodobějších plánů.

Lukáš Raszyk (SOCDEM), náměstek primátora: "Vítáme určitě všechny tyhle aktivity, co teprve když je to iniciativa mladých lidí, v souvislosti i s naší OPFkou, kde je to v rámci nového Inovativního podnikání. Takže to je jedna věc, že to takhle vzniklo, a druhá věc, že jdeme formou udržitelnosti, to znamená, že ty staré věci se někomu můžou hodit a dokážeme je použít i podruhé nebo i potřetí.

Nejvíce jde na odbyt nářadí, nosí se naopak množství nádobí. Re-use centrum se nachází v městské části Karviná-Ráj na Olbrachtově ulici a veřejnosti je přístupné každý všední den od 10:00 do 15:30.

Nahlásit chybu


K tématu

Nové Re-use centrum v Karviné-Ráji je místem, kde staré předměty nacházejí nový život

15. srpna 2025 14:00 | Karviná | Gabriela Stašová

Nové Re-use centrum v Karviné-Ráji se hned po jeho spuštění začalo těšit oblibě, a to nejen mezi studenty, mezi kterými původně jeho myšlenka vznikla. Lidé mohou za dobrovolnou částku získat věci do domácnosti nebo zde nechat ty, které už nepotřebují, ale jsou plně funkční.

Zahraniční dobrovolníci se v karvinském Re-use centru učili, jak v Česku recyklujeme

30. září 2025 11:30 | Karviná | Gabriela Stašová

Do Karviné v rámci mezinárodního projektu zavítali dobrovolníci ze zahraničí a navštívili i karvinské Re-use centrum, kde si vyzkoušeli, jaké je to podílet se na jeho chodu a činnostech.

Cyklodopravu městem usnadní úpravy v jednosměrkách, pozor na nové dodatkové tabulky

19. dubna 2025 9:53 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Radnice realizovala ve městě několik úprav pro snadnější průjezd cyklistů. Ti mohli například zaznamenat nové dodatkové tabulky, které jim v některých jednosměrných ulicích umožní jízdu v protisměru.


Vážná srážka auta s chodcem uzavřela most přes Opavu, v koloně se pak srazila čtyři vozidla

Dnes 14:18 | Opava | Lukáš Zavadil

Kriminalisté na Opavsku prověřují vážnou dopravní nehodu, ke které došlo ve čtvrtek 12. února vpodvečer na Ratibořské ulici v Opavě. Na mostě přes řeku Opavu se střetl řidič dodávky s chodcem, který přecházel mimo přechod. Zraněného muže záchranáři převezli do Fakultní nemocnice v Ostravě.

Lázně Karlova Studánka dále léčí horníky z Ostravska

Dnes 8:40 | Bruntál | Karel Soukop

Přestože těžba černého uhlí na Ostravsku s počátkem února oficiálně skončila, její následky zůstávají a lázně Karlova Studánka dále léčí a budou léčit nemocné horníky. Těžké povolání postihuje především dýchací cesty i fyzický stav.

Další automat s kratomem u základní školy odstraněn. Frýdek-Místek je na svém území nechce

Dnes 11:10 | Frýdek-Místek | Anna Břenková

Frýdecko-místecká radnice rázně zakročila proti prodeji kratomu v blízkosti dětí. Automat u páté základní školy musel provozovatel po výzvě města okamžitě odstranit. Magistrát nyní prověřuje další lokality a chce tyto stroje dostat z ulic pryč.

Porubská cyklistka Bukovská je mistryní světa. Je první českou šampionkou v historii

Včera 17:47 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Fenomenální úspěch přivezla z Nizozemska porubská 17letá cyklistka Barbora Bukovská. Na mistrovství světa v cyklokrosu vybojovala titul. O stupínek tak ještě vylepšila svou loňskou stříbrnou medaili a stala se první českou šampionkou v historii.

Záchranný útvar HZS v Hlučíně má nové drony

Včera 20:51 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Záchranný útvar v Hlučíně získal špičkové nákladní drony, které výrazně usnadní zásahy v extrémním terénu. Tato moderní technika zvýší bezpečnost hasičů a umožní jim efektivněji čelit přírodním katastrofám.

Iveta Poledníková z Karviné získala ocenění Pečovatelka roku 2025

Dnes 8:15 | Karviná | Jiří Cileček

Karviná má Pečovatelku roku 2025. Ivetu Poledníkovou ocenila v oblasti ambulantní služby Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky ve spolupráci s Diakonií Českobratrské církve evangelické.

Muž a žena doma fyzicky i psychicky týrali příbuznou seniorku

Včera 13:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Opavští policisté mají na stole velmi nepříjemný případ dlouholetého týrání seniorky. Otřesné jednání mají na svědomí její příbuzní. Muž a žena, kteří s ní žili ve společné domácnosti. Soud je oba poslal do vazby a nyní jim hrozí až čtyři roky vězení.

Výtěžek z reuse centra bude použit na zelené projekty. Zájem mají hlavně městské obvody

Včera 13:22 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava je zelené město a svůj podíl na tom nese i odpadová společnost OZO Ostrava. Každý rok totiž vyhlašuje výzvu, která je zaměřena na výsadbu a údržbu veřejné zeleně. Financování je zajištěno z výtěžku reuse centra.

Na Opavsku vykopali padesátikilovou leteckou pumu. Policie evakuovala okolní domy

Včera 12:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Při výkopech na stavbě domů našli v Chlebičově na Opavsku leteckou pumu. Policie uzavřela okolí a evakuovala 37 lidí z okolních domů. Pyrotechnik poté z padesátikilové pumy vytáhl rozbušku a bezpečně ji později odpálil. Za 4 hodiny se mohli lidé vrátit zpět do svých domovů.

Odpad z celého Rychvaldu sváží Otesánek Popeláček, jak si ho pojmenovaly děti

Včera 13:00 | Rychvald | Libor Běčák

Děti mateřské i základní školy v Rychvaldě se zapojily do malého projektu, jehož cílem bylo dát jméno novému vozu na svoz odpadu. Současně malovaly obrázky, které nyní toto auto zdobí.

Hudební soutěž Líheň odstartovala již 25. ročník

Dnes 11:41 | Havířov | Bára Kelnerová

Čtvrtstoletí existence slaví letos hudební soutěž Líheň, která znovu dává prostor začínajícím kapelám z Česka i zahraničí. Do jubilejního ročníku se přihlásilo téměř dvě stě kapel. Soutěž probíhá ve třech klubech v Moravskoslezském kraji.

On-line systém usnadní rezervace sportovišť

Dnes 11:38 | Havířov | Bára Kelnerová

Městská sportoviště spravovaná SSRZ nově fungují v on-line rezervačním systému, který umožňuje rychlé objednání termínu i platbu předem. Lidé tak mají přehled o volných časech a mohou si místo zajistit během několika minut z pohodlí domova.

Primátorka Havířova se seznámila s chodem nemocnice, kterou čeká další modernizace

Dnes 11:29 | Havířov | Bára Kelnerová

Primátorka společně s náměstkyní pro sociální oblast zamířily do nemocnice, kde je čekala prohlídka areálu i jednání s vedením zdravotnického zařízení o aktuální situaci a dalším rozvoji péče pro obyvatele města.

Už čtvrt století hledá soutěž Líheň ty nejlepší amatérské kapely

Včera 14:13 | Karviná | Gabriela Stašová

Začal 25. ročník soutěže amatérských kapel Líheň. Letos se počet přihlášených blíží ke dvěma stovkám a jednotlivé soutěžní večery probíhají v hudebních klubech v Karviné, Havířově, ale i Ostravě.

V Těrlicku se řeší návrh nového územního plánu, lidé k němu mají hodně připomínek

Včera 13:46 | Těrlicko | Libor Běčák

V Kulturním domě v Těrlicku se ve středu 11. února konalo veřejné projednání nového územního plánu. Lidé sice mohli o návrzích diskutovat, své připomínky však musí podat oficiální cestou.

V Karviné vzniklo nové Re-use centrum, kde předměty nacházejí nový život
Vydáno 16. srpna 2025 9:09, Karviná, Gabriela Stašová
Nové Re-use centrum se hned po jeho spuštění začalo těšit oblibě, a to nejen mezi studenty, mezi kterými původně jeho myšlenka vznikla. Lidé mohou za dobrovolnou částku získat věci do domácnosti nebo zde nechat ty, které už nepotřebují, ale jsou plně funkční.

Z původně studentského experimentu na koleji Vyhlídka vznikl v Karviné plnohodnotný veřejný prostor – Re-use centrum, které propojuje ekologické principy, solidaritu a komunitní spolupráci. Myšlenka se zrodila mezi studenty Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity, kteří začali mezi sebou sdílet věci, jež už sami nepotřebovali, ale mohly posloužit ostatním. Dnes je tento koncept otevřený i široké veřejnosti.

Pavel Kopczyk, autor projektu: “Celé to vzniklo tak, že jsem v rámci své disertační práce zjistil, kolik se toho vůbec vyhazuje, že prostě fakt to jsou tuny a tuny odpadu denně, tak mě napadlo právě, že spousta z toho odpadu je nakonec pořád použitelná, a že by mohla být i využitelná, že by to mohla spousta lidí ocenit. Tak mě napadlo právě takovéhle Re-use centrum.”

Pavel Kopczyk se nechal inspirovat nejdříve v Ostravě, kde již zaběhlé Re-use centrum funguje. První krůčky Re-use centra probíhaly mezi studenty na kolejích. Když začala výměna věcí mít ohlas, začalo se řešit Re-use centrum v prostorách bývalé herny na ulici Olbrachtova.

Pavel Kopczyk, autor projektu: “Když jsem se právě ptal různě tak na prostory, kde by mohlo teoreticky to Re-use centrum být, tak bylo právě celkem složité tady najít nějaké za rozumnou cenu, ale nakonec se mi to tady povedlo.”

Úplně prvotní myšlenka vznikla z tématu disertační práce Pavla Kopczyka, která se věnuje právě analýze odpadu a spotřebitelských produktů, a především pak myšlence, kolik zbytečného odpadu vzniká.

Pavel Kopczyk, autor projektu: “Vzniká ho opravdu hodně, obzvláště po různých právě pozůstalostech, když ti lidé prostě bohužel umřou, tak většinou ti, kdo to zdědí, to nemají kam to dát, tak prostě většinou zavolají stěhovací firmu a skončí to na sběrném dvoře.”

Lidé si mohou v novém Re-use centru pořídit nové věci, od kočárků, přes elektroniku, až po nádobí a hračky.

Za věci, které si odnesete, neplatíte, ale přispějete libovolnou dobrovolnou částkou na dobrou věc - například na výsadbu ovocných stromů po Karviné, což je jedním z dlouhodobějších plánů.

Lukáš Raszyk (SOCDEM), náměstek primátora: "Vítáme určitě všechny tyhle aktivity, co teprve když je to iniciativa mladých lidí, v souvislosti i s naší OPFkou, kde je to v rámci nového Inovativního podnikání. Takže to je jedna věc, že to takhle vzniklo, a druhá věc, že jdeme formou udržitelnosti, to znamená, že ty staré věci se někomu můžou hodit a dokážeme je použít i podruhé nebo i potřetí.

Nejvíce jde na odbyt nářadí, nosí se naopak množství nádobí. Re-use centrum se nachází v městské části Karviná-Ráj na Olbrachtově ulici a veřejnosti je přístupné každý všední den od 10:00 do 15:30.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000050173/v-karvine-vzniklo-nove-re-use-centrum-kde-predmety-nachazeji-novy-zivot