Krojovaní horníci udržují svou tradici po mnoho let a i když je většina z nich v důchodu, jsou s ní už navěky svázaní. Ať je život zavál kamkoliv, kdo jednou hornickou uniformu obléknul, už se jí nevzdá ani po odchodu do důchodu a pokud možno nevynechá žádné setkání s kamarády. Jako napříkad tady v klubovně zahradní osady na Bělidle, kdy se sešli zástupci všech spolků z okolí u příležitosti 85. výročí vzniku krojovaných horníků Barbora. Setkání zahájili hornickou hymnou.
Místní se na své hosty pokaždé těší a u příležitosti svého výročí rozdali přítomným malé dárky.
Jan Kavka, předseda KH Barbora: "Chceme je tady ocenit za to, že s námi spolupracují, máme nachystané nějaké pamětní listy, knihy pro ně."
Kromě pamětních listů pro ně připravili i taneční zábavu a občerstvení. O to se starají ženy kroužku, mezi které patří i paní Miloslava Edrová. Muži v její rodině pracují nebo pracovali pro šachtu celý život.
Miloslava Edrová, členka: "Společně děláme zábavy, vinobraní, vaječinu."
Karvinských krojovaných horníků rapidně ubývá, dnes je jich 289 právoplatných členů. Jejich snem je především rozšířit svou členskou základnu a snížit její věkový průměr. Nejmladší jsou až třicátníci, například Lukáš Kavka, naopak nejstarším členům je devadesát let.
Jan Kavka, předseda KH Barbora: "Každým rokem ubývá nebo nám umře takových 15 členů."
Výročí 85 let Barbory si nenechal ujít ani Bohuslav Folvarčný, jehož otec tento kroužek zakládal v roce 1927.
Bohuslav Folvarčný, člen KKH Barbora: "Přeci jenom to je hornický kraj a to musíme udržovat a mladým horníkům říkám: udělejte nám tu radost a přijďte mezi nás, protože to je tradice a Karvinsko zůstanem hornickým městem."
Snad bude přání krojovaných horníků vyslyšeno a tato tradice potrvá ještě další desítky let.