Anketa, učni: "Už to mám konečně za sebou, nemusím do školy, pokud nebudu chtít, a těším se do práce, až budou peníze a konečně práce no." "Určitě jsme rádi, můžu mluvit za celou třídu, že máme zajištěnou práci, budeme vzpomínat na učitele, že nám pomohli a dostali nás tam, kde jsme."
SŠTaS začala hornické obory znovu nabízet po dvaceti letech před třemi lety a tihle mladí muži jsou vlastně první novou generací kvalifikovaných horníků.
Tomáš Hanzel, primátor Karivné: "S ohledem na to, že je to dnes aktuální téma, tak je to jen připomínka toho, že Karviná je mimo jiné i hornické město. Samozřejmě, že neustále platí to, že chceme být lázeňské a univerzitní město, chceme se dále rozvíjet, ale na své kořeny nemůžeme zapomínat."
Iva Sandriová, ředitelka SŠTaS: "Ve zdejším kraji kdysi bylo hodně hornických škol, naše škola patřila k velkým školám, my jsme bývalé učiliště Dolu 1. Máj. Ještě je tam spoustu učitelů, kteří zažili tu tradici hornictví a je dobře, že jsme se s OKD domluvili a naše škola byla vybrána a tato práce se nám zatím daří."
Libor Durrer, zástupce OKD: "Kvalifikované horníky na trhu neseženem, a proto je nejlepší si je vychovat sami, dát jim ty základy, učit je hornické předměty, praxi a zapracovat je do kolektivu, to je náš prvořadý cíl v současné době."
Na mladé horníky čeká náročná práce, i když podmínky, za kterých budou hornickou porfesi vykonávat se za poslední roky velmi změnily. Učni mají také možnost profesního růstu.
Radka Naňáková, zástupce OKD: "Nabízíme těm učňům, kteří po určité době praxe jsou úspěšní a osvědčí se v naší společnosti růst v podobě večerního studia, kde simohou doplnit maturitu v oboru hornictví. Pokud budou i dál úspěšní, mohou jít studovat dál v rámci vysoké školy.
A to už jsme na návštěvě na Střední průmyslové škole. Tady se rozdávalo maturitní vysvědčení 57 studnetům, kteří svůj volný čas investovali do dvouletého pomaturitního studia hornictví.
Stanislav Folwarczny, zástupce ředitele: "Tito lidé, kteří přicházejí z praxe a dodělávají si to hornické vzdělání, tak se snaží ho dodělat co nejlépe a vědí, že ho budou potřebovat. Na této škole si doplňovali vzdělání vodborných předmětech jako je hlubinné dobývání, důlní stroje, měřictví nebo geologie."
Jan Kubica, vedoucí dálkového pomaturitního studia: "Já jsem je učil hornictví, jak dobývat uhlí, jak razit chodby, jak větrat, jak provádět trhací práce, jedno s druhým."
Petr Kráčmar, třídní: "Teď už jsem na škole padesátý rok, takže to už byly moje poslední maturity a poslední vysvědčení. Třída byla byla velmi dobrá, protže jedna třetina maturovala s vyznamenáním."
Další zájemci o studium hornictví jsou na této škole vítáni, stejně jako na SŠTasS, která bude od září nabízet čtyřletý hornický obor s maturitou a tříleté večerní studium pro zaměstnance OKD, které bude rovněž zakončeno maturitní zkouškou.