Zvony, které momentálně v Karviné zvoní, jsou z oceli a nevydávají pravý kostelní zvuk. Dlouho už zvonit nebudou.V letošním roce se do Karviné vrátí zvuk pravých zvonů. Před pár dny se v německém Pasově odlévaly zvony pro Karvinou nové. Tuto událost si nenechalo ujít čyřicet karvinských farníků.
Daniel Vícha, farář: "Přijeli jsme do Pasova, ujali se nás zaměstanci, kteří nám ukázali celou výrobnu zvonů, od vytváření formy přes to, až je zvon zakopán v zemi a teče do něj láva. Poté jsme čekali až se zvonovina zahřeje na správnou teplotu, tedy 1100 stupńů. Hala byla zavřená, aby se teploty nemohly střídat, nemohly být u toho žádné tekutiny, kromě toho jsme museli mít dlouhé oblečení, z důvodů bezpečnosti. Troufám si říct, že tam mohlo být 60-70 stupňů."
V ten den se odlévalo celkem 11 zvonů, čtyři byly pro Karvinou, ostatní byly pro farnosti do Slovinska, Německa a Rakouska. Odlévání zvonů probíhalo podle starých zvyklostí a bylo spojeno s požehnáním modlitbou.
Daniel Vícha, farář: "Největší z nich bude mít tunu a půl, druhý osm set kilo, třetí pět set a poslední čtyři sta kilogramů. Budou laděny do tóniny D, Fis, A, H."
Každý zvon už teď má podle tradice své jméno, které vybrali právě lidé z Karviné.
Daniel Vícha, farář: "Největší zvon bude Benedikt, podle svatého Benedikta, patrona Evropy, druhý Jan Pavel II, dále Sv. Barbora, patronka havířů a panna Maria Fryštátská."
Odlévání zvonů a následně jejich svěcení a instalace je historická událost, výjimečná v tom, že přesahuje každého z nás.
Daniel Vícha, farář: "Přesahuje farnost, protože zvony jsou událostí celého města. Vždycky se říkalo, že město bez zvonů je mrtvé město a zvony by měly vyzvánět ráno, v poledne, večer, zvony jsou spjaty s životem lidu, zvony vyzvánějí, když někdo zemře, oznamují, když se koná svatba, zvony oznamují pohřeb, když se vynáší člověk a nese se v pohřebním průvodu. Zvony používáme při různých slavnostních, ale i smutných příležitostech."
Svěcení zvonů se uskuteční 26. srpna a od den později se zvony poprvé rozezní nad městem.