Na karvinském letním koupališti se opět po roce konala velká akce nazvaná Bezpečně u vody. Dětem ze základních i mateřských škol se tady věnovali hasiči, potápěči, policisté a strážníci i pracovníci ČČK.
Iveta Hudzietzová, organizátorka: "Děti si zopakují, co se ve škole naučily, vyzkouší si veškeré dovednosti a vlastně všichni organizátoři tady s dětmi rozebírají nebezpečné situace a vysvětlují, jak nebezpečí předcházet."
U stánků MP seznamovali strážníci děti s jejich činností v terénu. Děti si mohly prohlédnout různé pomůcky, vyzkoušely si přistavěné terénní auto i záchranářský člun, který strážníci využívají například při povodních. Současně strážníci děti upozorňovali na různá nebezpečí, která na ně číhají právě u vody.
Lubomír Greň, MP Karviná: "Například, když jsou na koupališti a osloví je cizí člověk, bude je lákat do vody nebo mimo koupaliště nebo jim nabízet nějaký bonbon, tak jim vysvětlujeme, že tady toto se nemá dělat a musí být opatrní."
Úkolem policistů bylo děti upozornit hlavně na nebezpečí, které na děti číhají na křižovatkách a přechodech při cestě k vodě.
Jaroslav Kus, mluvčí PČR Karviná: "Se dozví, jak má vypadat jízdní kolo, jak správně přecházet cestu a děti učíme názorně to znamená dáváme jim i testy, dáváme jim rtůzné omalovánky, podle kterých vybarvují, aby se dostaly bezpečně k vodní ploše."
Anketa, děti: "U stánku policie se mi líbilo, že jsme tam psali testy o bruslích." "Naučily jsme se zacházet s tou hadicí hasičskou." "Mně se líbilo, že jsme se naučily si dávat tu kuklu."
Může se stát, že se děti u vody zraní nebo budou svědky zástavy srdce. Od toho tady byli zdravotníci, aby dětem připomenuli zásady první pomoci.
Radim Lederer, ČČK: "Si vyzkouší masáž srdce, umělé dýchání, mají možnost si vyzkoušet stabilizovanou polohu a jsou jim předváděny vakuované dlahy, které se používají při fixaci horních a dolních končetin."
Také se právě děti mohou dostat do situace, kdy bude jejich pomoc potřebovat topící se člověk. Přímo u bazénu se dozvěděly, jak by právě ony mohly pomoci.
Radka Zwettlerová, instruktorka plavání: "Nejdůležitější je zavolat záchranu. Já vždycky říkám, aby se nepouštěli do žádných velkých akcí, protože fyzicky by to nezvládli."
Školáci také viděli, jakým způsobem lze pomoci unavenému plavci.
Radka Zwettlerová, instruktorka plavání: "V případě, že máme dva záchranáře, jakým způsobem se dá pomocí letky nebo takzvaného mostu dopomoci člověku, který to potřebuje."
Anketa, děti: "Když někdo bude potřebovat pomoct, tak mu pomůžu." "Neznal jsem to, ale teď už to znám."
Karvinští potápěči dětem nabídli možnost vyzkoušet si potápění s dýchacím přístrojem.
Tomáš Zwettler, instruktor potápění: "Hlavně si musí dávat pozor na vyrovnávání tlaku v uších, to je nejčastější příčina, kdy toto lidi odradí, to neumí. Musí si chytnout nos a musí do toho nosu fouknout, tak se mu vlastně vyrovná to středouší a potom se může bez problémů potápět dále."
Iveta Hudzietzová, organizátorka: "Prázdniny jsou období veselí, slunce, radosti, vody, ale k tomu patří i nebezpečí. A aby se nám do školy děti vrátily zdraví, spokojení, plní síly a elánu, tak k tomu slouží tato akce."
Věřme, že tomu tak bude a všichni prázdniny přežijí ve zdraví a bez úrazů. Akci stejně jako loni zorganizovala pro karvinské děti ZŠ a MŠ Prameny společně se strážníky MP.