Sociální pracovnice azylového domu Betel přišli se zajímavým nápadem. Své klienty učí vařit. Zájem o kurz vaření je velký a kuchyňka malá, proto se klienti střídají po čtyřech. Před naší kamerou si uvařili oběd, který jednoho klienta vyšel na 15 Kč.
Marcela Fürstová, terapeutka pro volný čas: "Máme tady mladé hochy, určitě by se měli osamostatnit, což oni sami taky chtějí, takže jsem přišli na to, že jim bude scházet to, že neumí třeba vařit, tak proto vznikl takový minikurz vaření. Rozdělíme si úkoly, kdo co bude dělat a vrhneme se do vaření."
Anketa, klienti Bethelu: "Já jsem sám vyučený kuchař, já si takhle oživuju svoji paměť." "Já to vítám hodně, protože jsem moc vařit neuměl a hodně jsem se tady toho naučil." "Maličkosti jsem vařit uměl, jako brambory, ale vaření mě moc nebaví."
Tentokrát si klienti společně uvařili játrovou omáčku s vařenými brambory. S receptem se seznámili ještě před samotným vařením.
Václav Roháč, klient Bethelu: "Játra se první nakoupí v obchodě, potom se nakrájí, omyjou, cibuli orestujeme, aby to bylo růžové. Na to dáme játra a až zhědnou ty játra tak 3 minuty je necháme podusit a přidáme vodu."
S receptem nás seznámil padesátiletý pan Václav Roháč, který zbethelu odešel před půl rokem do samostatného bydlení, Sem se ale chodí přiučit novým receptům.
Václav Roháč, klient Bethelu: "Dozvěděl jsem se, že je tady kurz vaření, tak sem chodím a už jsme tady vařili rajskou, slepici na paprice, bramboráky no a palačinky, moučníky takové."
A jak jejich vaření terapeutka Marcela Fürstová hodnotí?
Marcela Fürstová, terapeutka pro volný čas: "Určitě jsou rozdíly, tak jako ve škole, někdo ano, někdo moc ne, ale v celku nestalo se, že by se nám dílo nepovedlo. Někteří jsou víc šikovní, někteří potřebují víc trpělivosti, ale myslím si, že jsou schopni si něco sami udělat."
V Bethelu se bude vařit tak dlouho, dokud bude zájem o kurz vaření ze strany klientů. A jelikož se v tomto azylovém domě lidé střídají, dá se předpokládat, že se v tomto kurzu naučí vařit ještě spoustu klientů.