Je všední den, deset hodin dopoledne. Karvinští strážníci se při své každodenní pochůzce setkávají s chlapcem, který místo ve školní lavici postává s rukama v kapsách na ulici. Zajímá je důvod jeho nepřítomnosti ve škole.
Strážníkům chlapec sděluje, se dnes stěhuje s rodiči do Teplic a ze školy už je odhlášený. Tuto informaci si strážníci ihned ověřují. Jen o pár minut později narážejí na další děti, většinou v doprovodu dospělých.
Vladislav Szmek, strážník MP Karviná:”Se ptáme rodičů jakou školu navštěvuje, jakou třídu a pokud je to dítě nemocné, tak i na jméno lékaře.”
Pokud dítě nemocné není a ukáže se, že jde o záškoláka, informace putuje k sociálním pracovnicím. V případě, že má školák více než dvacet pět neomluvených hodin, je zahájeno přestupkové řízení se zákonným zástupcem provinilého žáka.
Martina Smužová, vedoucí Odboru sociálního Magistrátu města Karviné:”Potom to má vliv na dávky státní sociální podpory a dávky hmotné nouze.Jsou snižovány na dobu tří měsíců.”
Opakované záškoláctví pak řeší i policie jako trestný čin. Na záškoláctví se v Karviné strážníci a sociální pracovnice zaměřují dlouhodobě. V rámci nulové tolerance se ale podařilo dosáhnout díky častým kontrolám snížení počtu případu záškoláctví.
Václav Ožana, zástupce ředitele MP Karviná:”Začínali jsme na 19 případech, minulý rok už to bylo 10 případů a v tomto roce máme pouhé 2 případy.”
Kontroly budou probíhat po celý školní rok.