„Občanům, jimž záplavy způsobily škody na majetku, jsme se snažili pomáhat už v průběhu povodní a samozřejmě i bezprostředně po opadnutí velké vody,“ říká starosta Bílovce Martin Holub. „Zaměstnanci společnosti Slumbi, jejímž zřizovatelem je město, už v průběhu povodní za pomoci techniky odklízeli naplaveniny a spadané stromy, s použitím motorových pil a vysokozdvižné plošiny řešili i riziková místa, kde podemleté stromy ohrožovaly elektrické vedení, a snažili se energetikům vytvořit co nejlepší podmínky k obnovení dodávek elektřiny. Po opadnutí vody byly bezplatně přistaveny velkoobjemové kontejnery, do nichž mohli občané za pomoci dobrovolníků odkládat vše, co voda poškodila,“ nastiňuje starosta první fázi pomoci a dodává, že město ve snaze přispět k vyřešení následků povodní neustává. „Občanům, jimž povodně poničily domovy, jsme nabídli finanční pomoc, o kterou mohou žádat do 30. listopadu.“
Pomocnou ruku ale město nenabídlo jen bíloveckým občanům. „Povodněmi značně utrpěly i sousední Bravantice. Cením si toho, že zastupitelé schválili návrh rady města na poskytnutí finanční pomoci této obci a Bílovec tak mohl Bravantice podpořit částkou 200 tisíc korun,“ dodává Martin Holub, na jehož slova reaguje Rudolf Němec, starosta Bravantic: „Povodeň postihla naši obec po 27 letech a opět zničujícím způsobem. Zanechala po sobě značné škody na majetku. Zkáza v podobě zatopených domů, sklepů, zahrad, poničených komunikací, poškozených lávek pro pěší, plotů a spadlých stromů, nánosů hlíny, různých odpadů, splavených dřev a trávy, které zůstaly na mnohých zahradách a různých místech v obci, byla ohromující. V přízemí kulturního domu voda poškodila parkety a všechen dřevěný interiér. Sanace a celková oprava budovy bude nákladná a zdlouhavá,“ popisuje obraz zmaru starosta Bravantic, jehož poděkování za pomoc patří nejen Bílovci, ale také všem, kteří jakkoliv pomáhali. „A že jich bylo dost,“ zdůrazňuje Rudolf Němec.
Bravantice byly podpořeny i Velkými Albrechticemi, jež se v jejich prospěch vzdaly svého dílu ze sbírky, kterou zorganizovali dobrovolní hasiči z Bravinného, místní části Bílovce. „Během tří dnů se podařilo vybrat neuvěřitelných 83 200 korun a potřebné věci za 12 tisíc korun. Z toho osadní výbor přispěl částkou 30 tisíc korun, TJ Družstevník 20 tisíci korunami, SDH Bravinné věnovalo 20 tisíc korun a občané přispěli 13 200 korunami,“ upřesňuje předseda osadního výboru v Bravinném Jiří Drga s tím, že výtěžek byl předán Staré Vsi a Bravanticím.
Po povodních pomáhalo nejen město a jeho místní části, ale i dobrovolníci. K nim patřila i zhruba dvacetičlenná skupina trenérů a fotbalistů, která hned v pondělí 15. září vyměnila tréninkové odpoledne za manuální práci s lopatou, kolečky a hráběmi. „Aktivita vzešla od mužů z FC Bílovec. A my jsme se k nim rádi přidali,“ informuje Peter Šloff, předseda Školního sportovního klubu Bílovec, a dodává, že na základě pokynu starosty města Martina Holuba se chlapi vypravili – vyzbrojeni patřičným nářadím, které jim poskytlo město – tam, kde byli nejpotřebnější – do Staré Vsi.
„Ani chvilku jsem nezaváhal, zda jít. Dobře vím, co znamenají povodně, zažil jsem to v roce 1997 v Bartošovicích. Bydleli jsme blízko řeky a pamatuji si, jaké to byly nervy a jak je člověk vděčný za jakoukoliv pomoc,“ říká Lukáš Dědik, trenér FC Bílovec. Dojmy a zážitky z pondělní brigády ve Staré Vsi byly velmi silné. I potřeba ještě nějak pomoci. „Na postižené povodněmi jsme věnovali 17 tisíc korun, výtěžek za vstupné ze zářijového fotbalového utkání 2. kola MOL CUP, kde se utkali bílovečtí fotbalisté s MFK Vyškov. Konkrétně jsme peníze věnovali našim třem trenérům ze Staré Vsi, Velkých Albrechtic a Bravantic, které voda skutečně hodně zasáhla,“ dodává Peter Šloff.
Ale nejen Bílovec obdarovával… „Členové spolku Lions Club z našeho partnerského města Bad Neustadt nám věnovali výkonný vysoušeč. Ten bude k dispozici městu, v jehož majetku je, i bíloveckým občanům, kteří ho budou potřebovat. Určitě se nám bude hodit,“ uzavírá starosta Bílovce Martin Holub.