Na rehabilitačním oddělení se lékaři a zdravotní personál starají o pacienty s omezenou hybností páteře, kloubů, po operacích či o ty, kteří mají problémy s chůzí například po cévních mozkových příhodách. Pomáhají jim zvládnout nácvik sebeobsluhy cvičením či fyzikální terapií. Průměrně zde stráví pacient 18 dní.
Alan Lazar, primář: "Jsme jako včasná rehabilitace, akutní rehabilitace, takže je zde kratší pobyt než například na následné péči ošetřovatelského typu v jiných nemocnicích."
Před nedávnem pořídilo vedení nemocnice pro toto oddělení Balance trainer, což je nová rehabilitační pomůcka.
Alan Lazar, primář: "Je určena především pro pacienty po cévních mozkových příhodách. To znamená pro pacienty, kteří potřebují postavit se z postele, vertikalizovat, nacvičit chůzi, pohyb končetin. Potřebovali jsme ji, protože to je jedna z dalších možností naší léčby, rozšíří to paletu naší léčebné péče rehabilitační na našem oddělení."
Silvie Široká, fyzioterapeut: "Je to dynamický vertikalizátor, který slouží k vertikalizaci pacienta, zvláště toho, který to sám pohybově nezvládá."
Cílem terapie ovšem není samotná vertikalizace pacienta, ale balanční trénink, výcvik rovnováhy pacienta.
Silvie Široká, fyzioterapeut: "Používáme to u pacientů, kteří nejsou příliš postižení pohybově a potřebujeme u nich zdokonalit právě rovnovážné reakce a balanční složku toho stoje."
Pomůcka je složena z několika částí.
Silvie Široká, fyzioterapeut: "Pacient má pás a popruhy a dále je napojen na počítač, což je velká výhoda, protože využíváme u pacientů takzvaný Bio-feedback, což je ta biologická zpětná vazba, kdy pacient má zrakovou kontrolu té své balanční činnosti na té plošině. Přístroj je vybaven i programy, díky nimž není ten trénink nezáživný, ale motivační a zábavý."
Délka rehabilitace vžda záleží na zdravotním stavu pacienta.
Silvie Široká, fyzioterapeut: "Pro pacienta je to soustředění natolik namáhavé, že kolikrát to jsou jen minutové záležitosti, ale je vhodné, když je ten trénink i několikrát denně. Pacienti jsou mnohdy udiveni, když vidí svůj pohyb, protože pacient po mozkové příhodě nemá vůbec představu svého těla, neví kam to těžiště vychyluje. Zbavují se strachu z vychylování toho těžiště, dokážou i lépe zhodnotit, kam až můžou pohyb provést."
Balance trainer také usnadňuje práci fyzioterapeutům. Dříve museli pacienta manuálně vertikalizovat dva až tři terapeuti najednou.