Pod karvinskou částí Staré Město leží 10 miliónů tun vysoce kvalitního koksovatelného uhlí. Členům spolku S.O.S. Karviná se ale nelíbí, že těžaři na základě povolení báňského úřadu začali z průzkumnými ražbami, aniž by měli vykoupeny všechny tamní nemovitosti. Rozhodli se proto podat na úřad žalobu.
Monika Heisigová, S.O.S. Karviná, z.s.: „Báňský úřad dal to povolení předtím, než byl dokončen proces EIA a bylo vydáno závazné souhlasné stanovisko k této věci.“
Podle těžařů však průzkumné ražby nepodléhají procesu EIA a jsou v souladu s horním zákonem.
Radim Tabášek, manager centra rekultivací a pozemků OKD, a.s.: „My jsme obdrželi rozhodnutí OBÚ, které nabylo právní moci. S.O.S. Karviná se odvolalo, Český báňský úřad rozhodnutí potvrdil.“
Někteří obyvatelé postižené oblasti však své nemovitosti vykoupit nechtějí. Bez jejich souhlasu tak těžba v budoucnu nebude možná.
Monika Heisigová, S.O.S. Karviná, z.s.: „Horní zákon vyvlastnění nepřipouští, takže si troufnu říct, že OKD nebude schopno splnit podmínku vypořádání střetu zájmu. Nebudou si moci požádat báňský úřad o povolení hornické činnosti.
Rozšíření dobývacího prostoru Důlního závodu 1 pod Starým Městem je přitom jedním z klíčových kroků k prodloužení hornické činnosti na Karvinsku.
Dale Ekmark, generální ředitel OKD, a.s.: „ Věřím, že s těmi občany nějaké řešení najdeme. Budeme dělat všechny kroky k tomu, aby k dohodě došlo."
Pokud ale k povolení hornické činnosti nedojde, těžba na Karvinsku by se zkrátila o další dva roky, což by mělo dalekosáhlé sociální následky.