Živo je kolem karvinských úlů jen posledních pár dnů. Včelám se z nich prakticky většinu letošního jara nechtělo. A výsledek? Když loni touto dobou včelaři stáčeli první snůšku, měli už od každého včelstva kolem 10 kil medu. Letos ani gram.
Medník, který byl loni touto dobou plný, je letos úplně prázdný. Za všechno může deštivé jaro. V lijácích jinak pracovité včely nevylétaly a včelařům zbyly jen oči pro pláč.
Josef Gabzdyl, včelař: "Teď na jaře bylo období naprosto nenormální. S medem je špatně."
Včely ho nevyprodukovaly ani pro sebe, natož pro chovatele a jejich zákazníky.
Otto Wanecki, včelař: "Vždy dodávám, kolik si kdo objednal, ale bohužel ten med bude letos na příděl."
Včelaři, kterým včelstva v minulých letech decimovaly kruté zimy, se navíc bojí, že jejich chovy tentokrát zahubí deště.
Josef Gabzdyl, včelař: "Mohou přinést choroby v souvislosti s houbovými chorobami, pokud bude pořád velká vlhkost. Snad by to na ně nemuselo mít vliv, ale to ukáží ještě další tři měsíce."
Chovatelé věří, že do konce sezóny se v plástech nějaký med přece jen objeví. Kolik, to si ale netroufá odhadnout nikdo.
Josef Gabzdyl, včelař: "Pozdní léto - nějaká medovice, jestli bude, ovšem to je taky otázka vývoje počasí. Žádné zázraky už to nebudou. Doufám, že bude pro vlastní spotřebu a nejbližší známé. Snad."
Ale i kdyby se nedařilo, chovatelé by se prý svých včel nevzdali.
Otto Wanecki, včelař: "Vždycky si říkám, jestli bude letos snůška jako loni, tak toho nechám. Ale přes zimu si odpočinu od všeho a na jaře se zase na ty svoje holky těším."
Na pracovitých včelách je závislá i úroda. Letos je ohrožena i ona. Ovocné stromy ani řepku včely nestačily opylit, teď už jim zbývají jen kvetoucí akáty a lípy. Pokud ani k nim kvůli počasí nedoletí, jsou včelaři rozhodnuti letošní sezónu ukončit a začít dříve s přikrmováním včel v úlech.