Na poli loni touto dobou už zlátla pšenice, na vedlejším se zase vypínala více jak půlmetrová kukuřice. Tou stonavští farmáři letos na jaře oseli 400 hektarů ploch. Se sklizní to ale vypadá bledě. Než plodina stačila vzejít, zničily ji povodňové deště, které většinu polí přeměnily na jezera. Když voda klesla, škodám se už zabránit nedalo.
Jiří Thiemel, rostlinář: "Na polích vznikly škraloupy, částečně kukuřice vyhnila, musíme ji přesévat a bude snížená úroda."
Přesévání znamená nepředvídané náklady - počínaje nasazením lidí, techniky až po nové hnojení. Už teď farma vyčísluje ztráty v rostlinné výrobě na 10 miliónů korun. Navíc jí neúroda komplikuje investici do druhé etapy bioplynové stanice, pro kterou je kukuřičná siláž strategickou surovinou.
Jiří Thiemel, rostlinář: "Jsme počítali s výrobou siláže pro rozšířenou stanici a teď budeme muset zapojit veškeré plochy do výroby objemových krmiv pro bioplynku a travní siláže. Všechno, co se dá, musíme sklidit."
Zatím se na polích daří hlavně plevelu. Farma ho bude muset nejdřív zlikvidovat a doufat, že k opakované setbě už bude počasí vlídné. Že ji opět nespláchnou deště nebo naopak nepodlehne extrémnímu suchu. Ale i tak bude letošní sklizeň minimálně o dva měsíce opožděná a nedosáhne obvyklých výnosů. Kromě bioplynové stanice je na nich závislý i zdejší chov prasat.
Jiří Thiemel, rostlinář: "U živočišné výroby počítáme s tím, že budeme muset dokoupit nějaké obiloviny pro výrobu krmných směsí."
Obec ovšem nemůže kompenzovat ztrátu na úrodě, kterou letos zřejmě budou trpět všichni zemědělci. Ti už teď avizují, že nejsou schopni udržet ceny své produkce na dosavadní úrovni.
Jiří Thiemel, rostlinář: "Nižším výnosům obilovin, ale na to navazují chovy zvířat a když se zdraží krmivo, tak se zdraží i maso. Takže je předpoklad, že ceny potravin všeobecně půjdou nahoru."
Do cen potravin se promítne i očekávané zavedení jednotné sazby daně z přidané hodnoty. Potraviny, ale i služby byly dosud zdaněny sníženou desetiprocentní sazbou. Stát ji chce posunout na 19 procent, což by v případě plného promítnutí do cen zboží znamenalo zdražení o 8,2 procenta.