V letošním roce si připomínáme 100. výročí úmrtí Antonína Slavíčka jakožto jednoho z významných osobností skupiny Mařákovců a 111. výročí úmrtí samotného umělce Julia Mařáka. A právě proto přichystala zámecká galerie Chagall na prázdninové období pro všechny návštěvníky projekt jedné z nejvýznamnějších malířských škol z konce 19. století - Mařákovu školu.
Petr Pavliňák, galerista: "V podstatě v roce 1897 převzal Julius Mařák ateliér zaměřený na krajinomalbu a otevřel svým žákům nové možnosti. Od té doby akademická malba přestala být realizována a malíři šli do plenéru, do krajiny, a to vychovalo řadu vynikajících umělců jako byl Antonín Slavíček. Pak je to František Kavan, Josef Ulman, Kalvoda a celá řada dalších."
Tito autoři pak dále ovlivňovali vývoj české krajinomalby.
Petr Pavliňák, galerista: "Jedná se většinou o olejomalby a jsou to záznamy krajiny, které tvořili autoři přímo v přírodě."
Julius Mařák patří k významným osobnostem našeho výtvarného umění.
Petr Pavliňák, galerista: "Patří ke generaci umělců Národního divadla v Praze a vytvořil tam několik pohledů do krajiny, jsou to ony významné pohledy na Říp a na další místa české krajiny. Díla jeho žáků jsou teď Karviňákům k dispozici na vlastní oči. Je to kolekce, která se tak často nevidí, neopakuje, protože tyto díla, protože jsou buď ve sbírkách Národní galerie nebo významných státních galeriích anebo jsou pak v soukromých sbírkách, a dát je dohromady někdy bývá dost obtížné, ale tady se to podařilo."
Výstava v zámecké galerii Chagall potrvá do konce srpna a část těchto vzácných obrazů je dokonce prodejná.