Nenápadná dvojice pohybující se karvinskými ulicemi Šestky, nejsou jen obyčejní procházející lidé, ale asistenti prevence kriminality, kteří spadají pod okrskáře Městské policie Karviná a pohybují se tam, kde jsou největší problémy s udržením pořádku a s trestnou činností.
Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Ti lidé jsou tady od toho, dozorovali veřejný pořádek, aby komunikovali zejména s romským etnikem, protože všichni ti asistenti prevence kriminality jsou z romského etnika. Jedná se o jakýsi most mezi strážníky a romskou komunitou, kdy přeci jen Romové mezi sebou lépe komunikují. My tady získáme zase větší kontrolu nad touto lokalitou a je předpoklad, že se zase zvýší bezpečnost. Těch poznatků je strašně hodně, opět se nám zvýšila informovanost o této lokalitě, jsou to poznatky i o vlastníkovi bytových domů RPG, jsou to poznatky na životní prostředí, k MP, jsou to i poznatky kriminálního charakteru, které postupujeme Policii ČR."
Strážníkům je nápomocno deset asistentů.
Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Vybírali jsme z velkého počtu zájemců, bylo jich hodně, vybrali jsme deset. Hlídky jsou smíšené, aby se nejednalo jen o muže, jak je to například v Chomutově, chtěli jsme, ať to jsou jak muži tak ženy."
Jan Pohlodko, asistent prevence kriminality: "Máme to na čtyři hodinky, ale kdyby to bylo na osm, bylo by to lepší, byli bychom s těmi lidmi více kontaktu než jsme teď."
Blanka Tokárová, asistent prevence kriminality: "Já třeba jsem vyřešila více psů, kteří jsou nepřihlášení v bytě, kálí, čůrají před domy kde lidé sedí, hodně občanů si na to stěžovalo. Přijdou a zeptají se, co můžou dělat, co ne nebo mají problém, tak mi ho řeknou."
Celá věc se následně vyhodnotí a dořeší. Například na Tř. Osvobození pomáhali asistenti řešit vandalismus.
Jan Pohlodko, asistent prevence kriminality: "Starousedlíci si tady udržují zahrádky, záhonky, prostě si tady tu dávají kachle, dlažbu, všechno sami, dělají si tu týdenní kontroly, zametají si tady, uklízí a ti, co se sem přistěhovali, ti novousedlíci, tak jim to tu devastují a oni jsou s tím nespokojeni. My si to zapíšeme do hlídkové knihy, kde to nahlásíme potom na MP, kteří s tím budou potom něco dělat."
Úkoly mají tito lidé přesně dané na každý den.
Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Pracuje se ve dvousměnném provozu, ranní a odpolední, pracují na zkrácený pracovní úvazek, čtyřhodinový. Oni chodí i do bytů, protože tam, kde dochází občanskému soužití, tak komunikují přímo s těmi lidmi, jak se ta situace vyvíjí. V první fázi to řeší strážníci, domluví s občany, že tam budou docházet i asistenti prevence kriminality a ti tu situaci monitorují a strážníci se zase můžou věnovat jiným věcem."
Asistenti jsou placeni Ministerstvem vnitra ČR. Projekt Úsvit ale nefunguje pouze v Karviné, ale i v okolních městech.
Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Musím se pochválit, že Karviná z něj čerpá nejmasověji, vyčerpáme zhruba 1 milion 660 tisíc, na rozdíl od jiných měst, které mají jen dva nebo čtyři asistenty, my jich máme deset."
Kromě Úsvitu se rozběhly i další projekty, například projekt Bezpečný dům, Domovník důvěrníků, Projekt dětského tábora či Dluhová problematika v kostce. O některých z nich vás budeme informovat příště.