Významná historická událost, o které se ale téměř nemluví. Konflikt mezi polskou a českou stranou o Karvinsko-těšínské území vyústil v sedmidenní boje. V pátek si tuto krátkou válku přišli někteří připomenout na městský hřbitov, kde jsou pochováni všichni čeští padlí. Zástupce muzea Těšínska pak ve stručnosti nastínil, jak k válečnému konfliktu vlastně došlo.
"Příčinou krátkého ozbrojeného konfliktu byly státoprávní nároky nástupnických států Československa a Polska na území Těšínska po rozpadu Rakousko-Uherska," říká historik David Pindur.
Proč se tato událost každoročně připomíná? Protože by si podle organizátorů hlavně ti mladší měli uvědomit, že vlast, ve které žijí, není samozřejmostí.
"Pro naši omladinu je důležité, aby neopomněli ve své paměti a i tady tou přítomností a navštěvováním tady těchto památníků, protože je tady v Orlové jeden, ale jsou i roztroušené po různých hřbitovech taky. Je třeba tato místa navštěvovat a vštěpovat to potom i svým dětem, aby tato tradice byla zachována," říká organizátor pietního aktu Jiří Bílský.
V rámci pietního aktu zazněla také česká a slovenská hymna, ty přišli zazpívat orlovští studenti. Organizátoři pak vyzvali účastníky vzpomínkové akce, aby uctili památku padlých minutou ticha a také zapálili svíčky.