Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Orlovští zastupitelé jednali o odpadech a kanalizaci

Orlová |

V Orlové opět zasedli zastupitelé města. Tentokrát se věnovali tématům jako jsou poplatky za svoz odpadu, nebo pokračování v odkanalizování dalších částí města, jako je například Výhoda. V jakém duchu se debaty nesly vám přiblížíme v následujícím příspěvku.

Snížit administrativní zátěž městského úřadu. S tím by mohlo pomoci zavedení jednorázové platby za odpad, přesněji řečeno jedné výzvy k zaplacení nikoliv čtyř, jak tomu bylo doposud, to bylo jedno z témat, kterým se zabývali zastupitelé na svém pondělním zasedání.

"Poplatky jsou splatné v měsíci květnu, samozřejmě občané si mohou nastavit splátky až do toho května, tedy můžou si to rozložit do pěti splátek, vůbec to není problém. Nám se jedná o snížení administrativní náročnosti pro úřad, tisk složenek bude probíhat jednou ročně, nikoliv čtyřikrát ročně. A díky tomu si můžeme také dovolit to, že bychom osvobodili od poplatku děti do jednoho roku čili je to jakási podpora rodin s malými dětmi z naší strany," říká Petra Jenčmionková (ANO 2011), místostarostka Orlové.

K tomu měla ale opozice výhrady. Podle ní budou mít obyvatelé Orlové problém si zvyknout na nový systém a spousta z nich ho pochopí špatně. Do odpuštění poplatků by podle opoziční zastupitelů mělo být kromě malých dětí zahrnuto více věkových skupin.

Je to dobrý návrh, ale souhlasit s ním nebudeme, protože si myslíme, že těch kategorií takových by mohlo být více. To by chtělo opravdu lépe rozpracovat, protože když se to navrhovalo před rokem, tak to bylo populistické gesto ze strany KSČM a teď je to náhodou to správné a dobré. Ne, vážení a milí, pojďme do toho, řekněme si, jestli to budou jenom děti nebo to budou i lidi nad osmdesát let. Vždyť my můžeme být rádi, že tady s námi ještě jsou, a proč ne oni, proč jenom tihle, takže je to třeba opravdu dobře rozpracovat," říká nezávislý zastupitel Roman Chlubna.

Podle vedení města je zavedení jednorázového poplatku velkou časovou úsporou, kterou budou moci pracovníci úřadu věnovat jiné práci.

"Tady se nejedná jenom o ty peníze za složenky, ale je to i distribuce, je to roznos, jsou to kurýři a je to samozřejmě i práce těch jednotlivých zaměstnanců, která není vidět, ale mohou se věnovat také něčemu jinému, kde nás tlačí bota. To odpadové hospodářství je v dnešní době velmi rozsáhlé a myslím si, že to i těm zaměstnancům uleví a budou se moci věnovat některým dalším věcem," říká starosta Orlové Tomáš Kuča (ČSSD).

Odkanalizování i do dalších městských částí, především do Výhody. To bylo další téma, které se na zasedání řešilo. Zastupitelé za stranu KSČM vyzvali ostatní, aby tento návrh alespoň zvážili.

zvážili. "Kanalizace obecná tam být nemůže. A to z důvodu ceny, dotací a město na to momentálně nemá prostředky. Ale může vytvořit lokální čističky pro jednu nebo pět chalup. Je třeba si s nimi sednout a dát jim nějaký návrh. To znamená: můžeme jako město zařídit tohle to, bude tam nějaká spoluúčast, půjdete do toho nebo ne? Když si vezmete, že normální čtyřčlenná rodina v téhle té chvíli zaplatí, aby neporušili vodní zákon, za vývoz kalů ročně šedesát tisíc korun. Tak to není možné," říká Karel Volf (KSČM), orlovský zastupitel.

Podle vedení města je kanalizace téma, které se stejně v budoucnu bude muset řešit. Proto teď zástupci jednají s obyvateli Výhody o tom, jaký typ kanalizace a zda vůbec mají o její budování zájem.

"Město mělo v plánu vybudovat několik různých etap kanalizace, bohužel byly uskutečněny pouze tři. V této chvíli chceme pomoci i ostatním obyvatelům, kteří nejsou odkanalizováni centrální kanalizací. Máme dva systémy, jeden jsou domovní čistírny odpadních vod a druhý jsou čistírny sdružené," vysvětluje starosta Orlové Tomáš Kuča (ČSSD).

Nahlásit chybu


K tématu

Na dotační programy půjde v příštím roce 36 milionů korun

25. září 2023 8:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Zastupitelé města odsouhlasili částku, kterou v rozpočtu na příští rok podpoří činnost sportovních klubů, kulturních organizací, a také například sociální oblast. Vyčlení na ně téměř 36 milionů korun.

Nový Jičín podpoří sport, kulturu a sociální oblast dotacemi ve výši 36 milionů korun

20. září 2023 11:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Zastupitelé Nového Jičína odsouhlasili částku, kterou v rozpočtu na příští rok podpoří činnost sportovních klubů, kulturních spolků a také například sociální organizace. Vyčlení na ně téměř 36 milionů korun.

Zastupitelé zvážili, čím se z Veřejného fóra bude město zabývat

20. září 2023 18:53 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Zastupitelstvo v září projednávalo výsledky Veřejného fóra, které se konalo 12 dubna. Jedná se o aktivu, na které lidé navrhují, co by město mohlo udělat, ať už v oblasti dopravy, životního prostředí, sportu, kultury, školství a podobně.


ON-LINE: Povodně v Moravskoslezském kraji ustoupily, obnova postižených oblastí ale bude trvat dlouho

Včera 18:34, vydáno 13. září 2024 12:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj se potýká s následky ničivých povodní. Situace se sice uklidňuje, ale mnoho lidí stále řeší problémy s bydlením a zničeným majetkem, stejně jako firmy, samosprávy a instituce v regionu. V tomto infoservisu přinášíme na jednom místě aktuální informace, fotografie, reakce politiků i osobností Moravskoslezského kraje.

Přehrady Slezská Harta a Kružberk začaly odpouštět nahromaděnou vodu

Dnes 6:30 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vodohospodáři společnosti Povodí Odry začali v pátek ráno odpouštět vodu z vodních nádrží Slezská Harta a Kružberk. Odtok je regulovaný tak, aby se toky pod přehradami nedostaly ani do 1. povodňového stupně.

Při zátahu na prodejce nezdaněných cigaret celníci našli i zlaté šperky detektor odposlechů

Dnes 10:17 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na obchodníky s nezdaněnými cigaretami udeřila zásahová jednotka českých celníků, přičemž na slovenském území s nimi spolupracovali tamní kolegové.

Hasiči stěhují výkonná čerpadla do dosud zaplavených míst

Dnes 9:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Situace v zaplavených lokalitách Moravskoslezského kraje se postupně zlepšuje. Velkokapacitní čerpadla odčerpávají vodu z nejvíce postižených míst a hasiči je poté přesunují do dalších míst. Lidé v celém regionu také mohou využít psychosociální pomoc specialistů.

MSK poskytne finanční dar osmnácti postiženým obcím, peníze by měly mít na účtech do pátku

Moravskoslezský kraj daruje nejvíce povodněmi postiženým obcím jako bezprostřední pomoc devět milionů korun. Hejtman kraje Josef Bělica to oznámil na čtvrteční tiskové konferenci.

Mariánskohorská radnice také letos uspořádala adaptační pobyty pro prvňáčky a jejich rodiče

Mariánskohorská radnice už více než 10 let pořádá adaptační pobyty pro prvňáčky. Jejich cílem je, aby se děti poznaly dříve než nastoupí do prvních tříd. Zároveň se mezi sebou poznají i jejich rodiče a vytvoří si tak vztah na celých 9 let.

Český Těšín nenechává nikoho po záplavách na holičkách

Úředníci, sociální pracovníci i neziskové organizace v Českém Těšíně spojili síly se složkami Integrovaného záchranného systému a zapojili se aktivně do pomoci lidem zasaženým povodněmi. Koordinační schůzky pomáhají v komunikaci a rozdělování jednotlivých úkolů.

Evakuovaní psi z karvinského útulku jsou zpátky

Karvinský magistrát ještě v době před záplavami zajistil preventivní odvoz psů z útulku v Darkově. Nebylo jasné, zda se voda dostane až do areálu a ohrozí jejich životy. Nyni jsou už psi zpátky v kotcích.

Krnovská nemocnice byla povodní zcela ochromena, musela řešit dodávky vody i elektřiny

S velkými následky povodně se potýká také krnovská nemocnice. Velká voda zatopila sklepní prostory s technologiemi a ambulance ve sníženém přízemí. Nemocnice byla zcela ochromena bez elektřiny a vody. Materiální škody škody i nánosy bahna jsou obrovské.

MHD ve Frýdku-Místku má nově 12 nejmodernějších elektrobusů

Poskytovatel městské hromadné dopravy ve městě pořídil do výbavy 12 nejmodernějších elektrobusů. Zcela bezemisní vozy nahradí původní autobusy s pohonem na naftu a CNG. Pořízení vyšlo na 155 milionů korun. Velkou část ale zaplatila evropská dotace.

Nemocnice v Havířově otevřela Kavárnu života Jany Feberové, která byla dlouholetou dobrovolnicí

Nadační fond Pavla Novotného společně s havířovskou nemocnicí otevřel pro onkologické pacienty Kavárnu života Jany Feberové. Dcera zesnulé bývalé náměstkyně primátora věří, že její maminka, která nemocným pomáhala, by z toho měla radost.

Motorkáři vyrazili na společnou jízdu Stonavou

18. září 2024 13:33 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

V neděli 8. září se Ve Stonavě uskutečnil sraz motorkářů. Zájem o tuto akci byl velký. Na svých mašinách přijeli nejen motorkáři ze Stonavy, ale i širokého okolí.

Fanoušci si mohli prohlédnout mistrovské poháry

18. září 2024 13:32 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Neděli 8. Září si ve Stonavě neužili jen motorkáři, na své si přišli i sportovní fanoušci. V pizzerii Tamarín, která, jak už jsme Vás několikrát informovali, žije sportem si mohli lidé prohlédnout a vyfotit si hned 3 mistrovské trofeje sezóny 2023/2024.

Stonavští zahrádkáři vystavili své výpěstky k obdivu veřejnosti

18. září 2024 13:31 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Stonavští zahrádkáři se ve své klubovně na Stavech pochlubili veřejnosti svými letošními výpěstky. Dvoudenní výstavu i letos navíc spojili s grilováním.

Nowy sezon to też czas remontu

18. září 2024 13:30 | Stonava | Otýlie Tobolová | Stonavský expres

Pierwsze prace remontowe rozpoczęły się w kwietniu i polegały na rekonstrukcji przeszkleń elewancji i wymianie drzwi wejściowych. W tym czasie teatr był otwarty. Teraz został otoczony drucianym płotem, a przestrzeń za teatrem przekształciła się w plac budowy. Po zakończeniu remontu Teatr Cieszyński stanie się Cieszyńskim Centrum Teatru i Kultury. Do tego czasu trzeba liczyć się z ograniczeniami.

Rychvaldští svou aktivitou zabránili mnohem větším povodňovým škodám

18. září 2024 11:40 | Rychvald | Libor Běčák | Rychvaldský miniexpres

Plné ruce práce měli v době povodní také v Rychvaldě. Včasnými opatřeními a obětavým nasazením nedošlo k mnohem větším škodám.

Orlovští zastupitelé jednali o odpadech a kanalizaci
Vydáno 24. února 2017 12:15, Orlová, Jan Varga
V Orlové opět zasedli zastupitelé města. Tentokrát se věnovali tématům jako jsou poplatky za svoz odpadu, nebo pokračování v odkanalizování dalších částí města, jako je například Výhoda. V jakém duchu se debaty nesly vám přiblížíme v následujícím příspěvku.

Snížit administrativní zátěž městského úřadu. S tím by mohlo pomoci zavedení jednorázové platby za odpad, přesněji řečeno jedné výzvy k zaplacení nikoliv čtyř, jak tomu bylo doposud, to bylo jedno z témat, kterým se zabývali zastupitelé na svém pondělním zasedání.

"Poplatky jsou splatné v měsíci květnu, samozřejmě občané si mohou nastavit splátky až do toho května, tedy můžou si to rozložit do pěti splátek, vůbec to není problém. Nám se jedná o snížení administrativní náročnosti pro úřad, tisk složenek bude probíhat jednou ročně, nikoliv čtyřikrát ročně. A díky tomu si můžeme také dovolit to, že bychom osvobodili od poplatku děti do jednoho roku čili je to jakási podpora rodin s malými dětmi z naší strany," říká Petra Jenčmionková (ANO 2011), místostarostka Orlové.

K tomu měla ale opozice výhrady. Podle ní budou mít obyvatelé Orlové problém si zvyknout na nový systém a spousta z nich ho pochopí špatně. Do odpuštění poplatků by podle opoziční zastupitelů mělo být kromě malých dětí zahrnuto více věkových skupin.

Je to dobrý návrh, ale souhlasit s ním nebudeme, protože si myslíme, že těch kategorií takových by mohlo být více. To by chtělo opravdu lépe rozpracovat, protože když se to navrhovalo před rokem, tak to bylo populistické gesto ze strany KSČM a teď je to náhodou to správné a dobré. Ne, vážení a milí, pojďme do toho, řekněme si, jestli to budou jenom děti nebo to budou i lidi nad osmdesát let. Vždyť my můžeme být rádi, že tady s námi ještě jsou, a proč ne oni, proč jenom tihle, takže je to třeba opravdu dobře rozpracovat," říká nezávislý zastupitel Roman Chlubna.

Podle vedení města je zavedení jednorázového poplatku velkou časovou úsporou, kterou budou moci pracovníci úřadu věnovat jiné práci.

"Tady se nejedná jenom o ty peníze za složenky, ale je to i distribuce, je to roznos, jsou to kurýři a je to samozřejmě i práce těch jednotlivých zaměstnanců, která není vidět, ale mohou se věnovat také něčemu jinému, kde nás tlačí bota. To odpadové hospodářství je v dnešní době velmi rozsáhlé a myslím si, že to i těm zaměstnancům uleví a budou se moci věnovat některým dalším věcem," říká starosta Orlové Tomáš Kuča (ČSSD).

Odkanalizování i do dalších městských částí, především do Výhody. To bylo další téma, které se na zasedání řešilo. Zastupitelé za stranu KSČM vyzvali ostatní, aby tento návrh alespoň zvážili.

zvážili. "Kanalizace obecná tam být nemůže. A to z důvodu ceny, dotací a město na to momentálně nemá prostředky. Ale může vytvořit lokální čističky pro jednu nebo pět chalup. Je třeba si s nimi sednout a dát jim nějaký návrh. To znamená: můžeme jako město zařídit tohle to, bude tam nějaká spoluúčast, půjdete do toho nebo ne? Když si vezmete, že normální čtyřčlenná rodina v téhle té chvíli zaplatí, aby neporušili vodní zákon, za vývoz kalů ročně šedesát tisíc korun. Tak to není možné," říká Karel Volf (KSČM), orlovský zastupitel.

Podle vedení města je kanalizace téma, které se stejně v budoucnu bude muset řešit. Proto teď zástupci jednají s obyvateli Výhody o tom, jaký typ kanalizace a zda vůbec mají o její budování zájem.

"Město mělo v plánu vybudovat několik různých etap kanalizace, bohužel byly uskutečněny pouze tři. V této chvíli chceme pomoci i ostatním obyvatelům, kteří nejsou odkanalizováni centrální kanalizací. Máme dva systémy, jeden jsou domovní čistírny odpadních vod a druhý jsou čistírny sdružené," vysvětluje starosta Orlové Tomáš Kuča (ČSSD).

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/orlova/11000007471/orlovsti-zastupitele-jednali-o-odpadech-a-kanalizaci