Snížit administrativní zátěž městského úřadu. S tím by mohlo pomoci zavedení jednorázové platby za odpad, přesněji řečeno jedné výzvy k zaplacení nikoliv čtyř, jak tomu bylo doposud, to bylo jedno z témat, kterým se zabývali zastupitelé na svém pondělním zasedání.
"Poplatky jsou splatné v měsíci květnu, samozřejmě občané si mohou nastavit splátky až do toho května, tedy můžou si to rozložit do pěti splátek, vůbec to není problém. Nám se jedná o snížení administrativní náročnosti pro úřad, tisk složenek bude probíhat jednou ročně, nikoliv čtyřikrát ročně. A díky tomu si můžeme také dovolit to, že bychom osvobodili od poplatku děti do jednoho roku čili je to jakási podpora rodin s malými dětmi z naší strany," říká Petra Jenčmionková (ANO 2011), místostarostka Orlové.
K tomu měla ale opozice výhrady. Podle ní budou mít obyvatelé Orlové problém si zvyknout na nový systém a spousta z nich ho pochopí špatně. Do odpuštění poplatků by podle opoziční zastupitelů mělo být kromě malých dětí zahrnuto více věkových skupin.
Je to dobrý návrh, ale souhlasit s ním nebudeme, protože si myslíme, že těch kategorií takových by mohlo být více. To by chtělo opravdu lépe rozpracovat, protože když se to navrhovalo před rokem, tak to bylo populistické gesto ze strany KSČM a teď je to náhodou to správné a dobré. Ne, vážení a milí, pojďme do toho, řekněme si, jestli to budou jenom děti nebo to budou i lidi nad osmdesát let. Vždyť my můžeme být rádi, že tady s námi ještě jsou, a proč ne oni, proč jenom tihle, takže je to třeba opravdu dobře rozpracovat," říká nezávislý zastupitel Roman Chlubna.
Podle vedení města je zavedení jednorázového poplatku velkou časovou úsporou, kterou budou moci pracovníci úřadu věnovat jiné práci.
"Tady se nejedná jenom o ty peníze za složenky, ale je to i distribuce, je to roznos, jsou to kurýři a je to samozřejmě i práce těch jednotlivých zaměstnanců, která není vidět, ale mohou se věnovat také něčemu jinému, kde nás tlačí bota. To odpadové hospodářství je v dnešní době velmi rozsáhlé a myslím si, že to i těm zaměstnancům uleví a budou se moci věnovat některým dalším věcem," říká starosta Orlové Tomáš Kuča (ČSSD).
Odkanalizování i do dalších městských částí, především do Výhody. To bylo další téma, které se na zasedání řešilo. Zastupitelé za stranu KSČM vyzvali ostatní, aby tento návrh alespoň zvážili.
zvážili. "Kanalizace obecná tam být nemůže. A to z důvodu ceny, dotací a město na to momentálně nemá prostředky. Ale může vytvořit lokální čističky pro jednu nebo pět chalup. Je třeba si s nimi sednout a dát jim nějaký návrh. To znamená: můžeme jako město zařídit tohle to, bude tam nějaká spoluúčast, půjdete do toho nebo ne? Když si vezmete, že normální čtyřčlenná rodina v téhle té chvíli zaplatí, aby neporušili vodní zákon, za vývoz kalů ročně šedesát tisíc korun. Tak to není možné," říká Karel Volf (KSČM), orlovský zastupitel.
Podle vedení města je kanalizace téma, které se stejně v budoucnu bude muset řešit. Proto teď zástupci jednají s obyvateli Výhody o tom, jaký typ kanalizace a zda vůbec mají o její budování zájem.
"Město mělo v plánu vybudovat několik různých etap kanalizace, bohužel byly uskutečněny pouze tři. V této chvíli chceme pomoci i ostatním obyvatelům, kteří nejsou odkanalizováni centrální kanalizací. Máme dva systémy, jeden jsou domovní čistírny odpadních vod a druhý jsou čistírny sdružené," vysvětluje starosta Orlové Tomáš Kuča (ČSSD).