Je úterý ráno a v komunitním centru Maják to žije. Návštěvníci složení z učitelů a jejich asistentů utvořily skupinky a procházejí jednotlivá oddělení centra, aby se dozvěděli, jaké služby poskytuje. Mezitím si jejich svěřenci z porubských základních škol prošli ranní rozcvičkou, zastříleli na terč nebo zahráli na bubínky. To vše pod vedením zaměstnanců centra.
“Máme připravené tři registrované služby, jako je občanská poradna, terénní služba a sociální asistence a pro děti máme volnočasové aktivity,” říká Romana Skotnicová, vedoucí centra Maják.
Právě tyto služby využívají především romské a sociálně slabší rodiny. Skupina učitelů byla k pomoci romským rodičům spíše skeptická. Podle jejich zkušeností se do společnosti ani nechtějí začlenit, tím pádem pak mají problémy i jejich děti.
“Hlavně, maminky, ony jsou takové, že chtějí situaci řešit, ale utečou od toho. Nemají tu vytrvalost a nedotáhnou to do konce. Máte také takové zkušenosti?” ptala se sociální pracovnice jedna z učitelek.
“My máme dobré zkušenosti, opravdu snažíme se naše klienty maximálně motivovat a poskytnout jim podporu,” říká Ema Komárková, terénní sociální pracovnice.
A v čem konkrétně tedy centrum může být klientům nápomocno?
“Pomáháme našim klientům zorientovat se v jejich obtížné životní situaci, poskytujeme jim odborné sociální poradenství například v oblasti bydlení, dávek,” říká terénní sociální pracovnice Ema Komárková.
Děti o které se rodiče nemohou po škole starat si pak mohou v prostorách Majáku užít mnoho volnočasových aktivit, ať už pohybových, výtvarných nebo hudebních.