Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Orlová se kvůli náměstí obrátí na externí právníky

  • Orlová,

Situace kolem stavby orlovského náměstí je stále stejná. Práce neprobíhají a zatím není jasné, zda je dokončí současný zhotovitel. Ten minulý týden nařkl město Orlová z nedostatečné spolupráce. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat.

Město Orlová předá celou situaci ohledně náměstí externím právníkům. Zástupci radnice to řekli na tiskové konferenci, kterou svolali v reakci na slova zhotovitele o nedostatečné součinnosti. Po neuznání víceprací a vícenákladů na plynové přeložce totiž zhotovitel přerušil výstavbu. Město tvrdí, že přeložka byla součástí projektové dokumentace.

“My tvrdíme, že je součástí projektové dokumentace, oni tvrdí, že není a to je teď to jádro sporu, který vedeme,” říká starosta Orlové Tomáš Kuča (ČSSD).

Zhotovitel uznává, že samotná přeložka je zástupný problém, s městem chce jednat o celém balíků víceprací, u kterých je třeba nalézt kompromis. Dříve už pohrozil také vypovězením smlouvy.

“Pokud by vyvstalo, že není možné pokračovat z těch důvodů, které jsem uvedl, tak samozřejmě i to je varianta, ale je to pro nás spíše krajní řešení,” říká Jaromír Janečka, jednatel zhotovitelské firmy Stamont.

Město je připraveno jednat, zatím ale nemá v ruce finanční ani žádné jiné požadavky. Zároveň ale prohlásilo, že se rozhodně nenechá vydírat.

“ Musí to být v souladu s podmínkami smlouvy a v souladu se zákony České republiky. Další kroky budeme uveřejňovat až po jednání s ministerstvem financí, protože budeme další postup koordinovat právě s nimi,” říká místostarostka Orlové Petra Jenčmionková (ANO).

Jeden z nejdražších projektů za téměř dvě stě milionů korun tak stojí. Některá místa stavby navíc nejsou zajištěna a mohou ohrožovat okolí.

“Přeložka vody nebyla dokončena a zasypána a nebyla dokončena ani záporová stěna podzemních garáží, tak při současném počasí hrozí, že celý svah ujede včetně hlavní komunikace,” říká Martina Szotkowská, vedoucí rozvoje a investic Městského úřadu v Orlové.

Firma musí své požadavky zformulovat do konce května, pak bude možná jasnější, kdy a jestli vůbec budou práce na náměstí zdárně pokračovat.

Nahlásit chybu


K tématu
Ing. Alexandra Lisztwanová - polyfunkční dům Orlová
Orlová
od 120 do 135 Kč/hod.

Detail

Renáta Smetanová - OMV ul. Moskevská
Havířov
od 22 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail